5 tipp szárítógép vásárláshoz
Ezeket a lépéseket a vásárlás előtt mindenképpen gondold át, hogy ne érjen csalódás a gép érkezésekor. Mivel mindegyik fajtának mások az előnyei és mások a hátrányai, így az előzetes tájékozódás sokat segít a legjobb készülék beszerzéséhez. Most akkor nézzünk meg 5 tippet a szárítógép vásárláshoz!
1. Szükséged van szárítógépre?
Ez a legelső kérdés, amit meg kell válaszolnod a szárítógép vásárlásához. Felesleges ugyanis megvenni egy ilyen drága eszközt, ha nem használod ki a lehetőségeit.
Nyáron egy kertes házban nagyon gyorsan meg lehet szárítani a ruhákat, még a nagyobb ágyneműket is. Teljesen más illata van, ha a szabadban szárad, mintha bent a lakásban szárítanánk.
Ha a lakásban van lehetőségünk csak szárítani, és emellett viszonylag nagyobb mennyiséget is mosunk, akkor lehet jó döntés egy ilyen gép. A benti ruhaszáradás megemeli a lakásban a páratartalmat, így fokozott figyelmet kell fordítanod a penészesedésre. Persze rendszeres szellőztetéssel ez a gond egyszerűen megszüntethető.
2. Hova teszed? Lesz helye?
Ha már eldöntötted, hogy veszel egy ilyen berendezést, akkor a következő gondolatod az lehet, hogy a lakásban hova férhet el. Itt néha több lehetőség is akadhat: vagy külön mosókonyha, vagy pedig marad a fürdőszoba.
Kivitelezés
Ha a kivitelezését nézzük, akkor két fajtával találkozhatunk: a szabadon álló és a beépíthető szárítógéppel. A szabadon álló szárítógép bárhol elhelyezhető, nem szükséges semmilyen külső burkolati elemről gondoskodnunk. Ezzel szemben a beépíthető szárítógépet szekrényben, vagy erre a célra kialakított más bútorba kell – a nevéből is adódóan – beépítenünk. Tehát ennek a fajta berendezésnek szükséges valamilyen fokú beszerelése. Így elhelyezése kötöttebb, mint a szabadon álló változaté.
Ha ezzel megvagy, akkor a megfelelő szárítógép vásárláshoz a méretet is meg kell nézned. Általában a magassággal nem szokott gond lenni, az szinte minden gép esetén 85 cm.
Szélessége a szárítógépeknek (de szinte minden háztartási gépnek) 60 cm körül alakul. Ritka esetben találkozhatunk 61 cm-rel is, ami elég sokat számíthat a szűkebb helyeknél. Erre figyelj, mert lehetnek eltérések, akár néhány centi is számíthat!
Talán a mélysége az az adat, ami gyakrabban tér el az általánostól: 59 – 62 cm. Szűk hely eseten ez az érték is kimagasló figyelmet érdemel. Léteznek kifejezetten keskeny kivitelek, ezeket a gyártók külön is jelzik.
Csatornabekötés
Ebben az esetben két fajta géppel találkozhatsz. Az egyik fajtában van egy vízgyűjtő tartály, amit időnként üríteni kell. Ezek kapacitása általában 5 l. Ez időnként elég strapás lehet, főleg akkor, amikor sietsz és éppen csak két perced van a ruhák átpakolására a mosógépből a szárítógépbe. A másik lehetőség, hogy a gép kap egy csatorna kivezetést is. Itt nem kell foglalkoznod a tartályürítéssel, mert a fennmaradó víz rögtön a csatornába kerül. Ez a fajta megoldás a legkényelmesebb, és talán a leginkább megkíméli az idődet is, viszont az elhelyezésnél fontos szempont.
Egyes gépek rendelkeznek mind a két fajta lehetőséggel. Ez által nagyobb mozgásteret biztosítva nekünk fogyasztóknak, mivel külön csatornakivezetés nélkül is üzemeltethetünk ilyen berendezést.
3. Milyen fajta szárítógépet vegyél?
Ebben a pontban főként a tudásukat nézd át, és úgy döntsd el, hogy melyek azok a funkciók, amikre szükséged van. Ma már mindegyik eszköz számtalan lehetőséget kínál, így egyre nehezebb közülük a választás. Lássuk miből választhatsz!
Hőszivattyús szárítógép
A hőszivattyús szárítógépből találhatunk a legtöbb változatot a piacon. Ez a berendezés hatékonyabb, mint a kondenzációs társa, pontosan ezért többe is kerül és jóval több extra funkcióval is van felszerelve. A hőszivattyús szárítógépről részletesen itt olvashatsz.
Előnye
- Kevesebb energiafelhasználás, és hatékonyabb működés.
- Több extra funkció.
- Ruháinkkal sokkal kíméletesebb az alacsony hőmérséklet miatt.
Hátránya
- Ezek a gépek elég drágák.
- Lassabb a szárítás időtartama.
- A hőszivattyú miatt bonyolultabb szerkezet, így esetleges javítása is költségesebb lehet.
Kondenzációs szárítógép
A kondenzációs szárítógépből már jóval kevesebb típusból válogathatunk. Sajnos nem a legkorszerűbb fajta, ennek ellenére még itt is találkozhatunk jó teljesítményű gépekkel.A kondenzációs szárítógépekről itt olvashatsz részletesen.
Előnye
- Olcsóbbak, mint a hőszivattyús társaik.
- Gyorsabban dolgoznak.
- Kevésbé bonyolult szerkezet, így az esetleges javítása könnyebb.
Hátránya
- Jóval nagyobb az energiafelhasználása (közel kétszeres), mint a hőszivattyús változatnak.
- Kevesebb extra funkció.
- A magas hőmérséklet miatt nem olyan kíméletes a ruhákkal, mint a hőszivattyús társa.
Mosó-szárítógép
Nagyon sok fajta extra felszereléssel árulják már a mosó-szárítógépeket, nagy a kínálat belőlük, így nem nehéz kiválasztanunk a nekünk megfelelő gépet.
Hátránya ugyanakkor, hogy ha megy a szárítási program, akkor nem tudjuk közben használni a mosás funkciót, így várnunk kell és kevesebbet tudunk mosni adott idő alatt. Erről a fajta gépről részletesen itt olvashatsz.
Előnye
- Nincs szükség két gépre, mivel egyben moshatunk és száríthatunk is.
- Nagy kínálat van belőle a piacon.
- Rengeteg funkcióval van felszerelve.
- Kényelmes használat.
Hátránya
- Általában nagyobb a mosó kapacitása, mint a szárításé (nem lehet azt a ruhamennyiséget szárítani, mint amit mostunk).
- Nem tudod egyszerre használni a mosó és szárító funkciókat.
- Nem tartalmaz külön szöszgyűjtő tartályt.
Centrifuga
Ugyan nem teljesen tartozik a szárítógép fajtái közé, mégis itt tennék róla egy rövid kis említést. Erre a gépre leginkább akkor van szükségünk, ha félautomata mosógépünk van. Nagyon kevés kínálattal találkozhatunk, mivel erre a termékre nem igazán van kereslet a mai modern automata mosógépek mellett. Leginkább a kézzel mosott ruhák szárításában nyújtanak segítséget. Előnyük, hogy könnyen hordozhatóak, bárhová magunkkal vihetjük, még esetleg lakókocsiban vagy nyaralóban is nagy segítséget tudnak nyújtani.
A centrifugák úgy néznek ki, mint egy nagy henger, amit a talpára állítottak és a tetején egy ajtón keresztül tudjuk beletenni a textíliáinkat centrifugálásra. Töltet kapacitása 3 és 6 kg között változik, ára 50 – 60.000 Ft körül mozog. Viszont a centrifuga maximális sebessége ezekben a gépekben 2800 fordulat/perc is lehet, ami a létező legmagasabb érték. Zajszint: 60 – 67 dB.
Előnye
- Könnyű szerkezet, ez által egyszerűen hordozható.
- Centrifugálás sebessége jóval nagyobb, mint a mosógépekben.
- Kisebb mérete miatt sokkal helytakarékosabb.
- Gyapjú ruhákkal kifejezetten kíméletes.
Hátránya
- Nincsenek extra funkcióik.
- Jóval kevesebb programmal rendelkezik.
- Kevés választék van belőlük.
4. Milyen adatokat vegyél figyelembe?
Ezeket a fontos tulajdonságokat a gép kiválasztásánál mindenképpen vedd figyelembe. Eltérések lehetnek, mivel mindegyik gépet folyamatosan fejlesztik a gyártók, így bevezethetnek több új funkciót is. Mi most azt nézzük meg, mik azok, amik talán a legjobban számítanak egy ilyen gép megvásárlása során:
- Kapacitás: ez sok mindentől függhet, például, hogy mekkora családra dolgozik leendő géped, vagy milyenek a mosási szokásaid. Más eszközre van szükséged ha egy 7 fős családot, kisgyerekkel kell kiszolgálnia, de más a helyzet akkor is, ha 4 felnőttre kell a berendezést használnod.
- Zajszint: kisebb lakásban, ha közel van a hálószoba a berendezéshez, vagy ha egy baba alszik a szomszéd szobában, akkor ez egy nagyon fontos szempont tud lenni.
- Extra funkciók: például allergiások számára kifejezetten jó szolgálatot tehet egy olyan eszköz, amelyben van gőz funkció is.
- Szárítási programok száma (ha mosó-szárítógépről van szó, akkor a teljes ciklus vagy a mosási ciklus száma): ez is döntően mosási szokásaidhoz választható, de fontos lehet még a szárítási idő is.
- Fogyasztás: itt lényeges, hogy a készüléket gyakrabban használva mennyivel növeli meg a kiadásaidat.
- Egyszerű kezelhetőség: ritkán külön kiemelt téma, ám a használat során rendkívüli fontossággal bír. Minél egyszerűbb a kezelése, annál könnyebb és gyorsabb vele dolgozni, így érdemes ezeket a berendezéseket előnyben részesíteni.
5. Hogyan vásárolj?
Ha már idáig eljutottál, akkor már könnyebb lehet kiválasztani a márkát és a típust. Nem láttam még ebben a témában egységes véleményt egyik márkáról vagy típusról sem.
Van amelyik valakinél kiváló szolgálatot tesz, más háztartásban viszont nem működik megfelelően, vagy az elvárásoknak nem felel meg. Így magadnak kell eldöntened, hogy melyik gépnek szavazol bizalmat.
Külön szempont lehet még a garancia idő. Probléma esetén nem árt, ha van új szerzeményednek könnyen elérhető szervizhálózata is.
Ha már ezen is túl vagy, akkor azt kell eldöntened, hogy hol veszed meg a berendezést. Esetleg átgondolhatod, hogy internetes rendelést, vagy outlet-es, szépséghibás terméket szeretnél vásárolni.
A leglényegesebb szempontnak annak kell lennie, hogy megbízható helyről szerezd be új eszközöd. Főként az internetes rendeléseknél kell odafigyelni, hogy ha túl olcsó valami ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg egy kamu oldallal van dolgod.
Összegezve
Ebben a cikkben olvashattál a szárítógép vásárláshoz szükséges átgondolandó részletkérdésekről. Érdemes előbb tervezni és csak utána vágj bele, ha már meghoztad a végleges döntésed. Ha úgy gondolod, hogy szükséged van egy szárítógépre, akkor a fenti szempontokat végig vizsgálva könnyen kiválaszthatod a berendezésedet. Ha a szárítógép vásárlási tanácsok szerinti szempontokat megvizsgálod, akkor nagyon nem foghatsz mellé.
Forrás: