Elektromos olajradiátor: tényleg jó?
A hűvös időszakokra remek kiegészítés lehet egy elektromos olajradiátor. Mielőtt azonban a beszerzésére adnád a fejed, nem árt, ha tudsz róla néhány dolgot. Vajon tényleg megéri?
Mi az elektromos olajradiátor?
Energiaforrás szempontjából kétféle radiátor típus létezik. Az első, mely forró vizet keringet. Itt a hőforrást a kazán adja, a radiátor tulajdonképpen egy lezárt üreges fémtartály, amelyet a kazánból érkező meleg víz fűt fel. A másik típus a hőt helyben állítja elő villamos energiából. Ezt a hőt adja át a radiátor belsejében levő folyadéknak, például az olajnak. Ez pedig az elektromos olajradiátor.
Most nézzük meg ezt a készüléket egy kicsit részletesebben is. Az elektromos olajradiátor egy zárt rendszer, melyben olaj található. A fűtés nem jár az olaj elégetésével, ugyanis az olajat nem üzemanyagként, hanem csupán hőtárolónak használja.
Ez a radiátor fém lamellákból áll, melyek üregesek, ebben található a hőátadó olaj, mely szabadon áramlik a fűtőelem körül. A fűtőelem a berendezés alján vagy oldalán található, mely felmelegíti az olajat, így ez körbeáramlik a fűtőelem üregeiben. Hőt ad át a fémfalnak, mely átmelegszik, és a keletkezett hőt átadja a környezetének is. A fémlamellák felülete nagy, ez pedig lehetővé teszi, hogy nagyobb legyen a hőátadó felület, így gyorsabb felmelegedést biztosítson a környezetnek.
Milyen előnyökkel rendelkezik?
- Hordozható: ezáltal bárhol lehet használni, ahol van áram, illetve konnektor a közelben. Mivel kereken gurulnak, így könnyen arrébb helyezhetőek.
- Megfizethető ár: az elektromos fűtőtestek közül, a hősugárzók után talán az egyik legolcsóbb eszközök.
- Halk működés: mivel nem tartalmaz forgó, vagy bármilyen zajkeltő alkatrészt, így a működése szinte zajtalan. A leghangosabb akkor, amikor a termosztát kapcsolója kattan.
Hátrányáról is érdemes beszélnünk, ugyanis elektromosságot használ a fűtéshez, ami jelentősen megnöveli a téli áramszámlánkat. Így igen költséges, ha huzamosabb ideig ezzel az eszközzel szeretnél fűteni, kiegészítésként viszont kiváló szolgálatot tehet.
Azt is érdemes megemlíteni, hogy egy nagy ház, vagy jelentősebb területű lakás kifűtésére egy készülék teljesen alkalmatlan. Egy nagyobb belmagasságú nappalinak is el kell gondolkodni, hogy megéri-e a kifűtése az elektromos olajradiátorral.
Tulajdonságai:
A boltokban általában az alábbi adatokkal rendelkező készülékek találhatóak meg:
- Vételár: 15.000 – 65.000 Ft
- Erősségi fokozatok: 1 – 3
- Fűtőelemek száma: 5 – 13
- Lefedett felület: 5 – 15 m2
- Maximális teljesítmény: 500 – 2500 W
- Kábel hossza: 1,4 – 1,6 m
- Súly: 10,3 – 12,8 kg
Ha több erősségi fokozattal rendelkezik, akkor be lehet állítani, hogy mekkora teljesítménnyel üzemeljen a készülék. Ez fogyasztás szempontjából is lényeges, bár alacsonyabb teljesítmény esetén a szoba felmelegítése nyilván tovább fog tartani.
Néhány készülék rendelkezik hőmérséklet-szabályozós termosztáttal. Ez azt jelenti, hogy tudjuk szabályozni a hőmérsékletet, mivel a megfelelő hőfok elérése esetén a készülék kikapcsol. Ha pedig visszahűl, akkor újra bekapcsol. Az átmelegedett olaj, a kikapcsolás után is hőt bocsát ki.
Az olajradiátorok (elektromos olajfűtők) általában kerekeken gurulnak, nem lehet a falra szerelni ezeket az eszközöket. Ennek az az előnye, hogy bárhova mozgathatóak, és ott helyezheted őket üzembe, ahol éppen szükséged van rájuk.
A egyes típusok rendelkeznek kábeltartóval a könnyebb tárolás érdekében.
Hatékonyság:
A legtöbb forrás az elektromos fűtési rendszereket 100%-os hatékonyságúnak írják le, ellentétben a gáz alapú fűtéssel, ahol a hatékonyság csupán 30% körüli. Ez azt jelenti, hogy egy árammal működő fűtőtest a felvett energiát 100%-ban, veszteség nélkül hővé alakítja át.
Az a tapasztalatom, hogy mind a hazai, mind pedig a külföldi oldalakon ellentétes vélemények olvashatóak. Valahol kiváló hőtartónak írják le az olajradiátort, míg máshol azt olvasni, hogy percek alatt lehűl. Ezekben a berendezésekben a fémtest mellett az olaj, mint hőátadó közeg is tárolja a hőt. Más típusoknál nincs ilyen hőátadó közeg és amikor megszűnik az áramellátás, akkor rövid időn belül kihűlnek az eszköz fém részei. Így logikus a következtetés, hogy jobban tartják a hőt, mint egy egyszerű fém készülék vagy hősugárzó.
Sajnos minden elektromos fűtőberendezés működtetése az áramszámlán jelentős költséget tud produkálni. Mivel ezeknek a teljesítménye/fogyasztása 500 – 2500 W-ig terjed, és az alacsonyabb teljesítménnyel tovább tart egy szoba felfűtése, így majdnem annyit tudunk azzal is fogyasztani, mintha maximális fokozaton üzemeltetnénk rövidebb ideig.
Biztonság:
Beüzemelés előtt mindenképpen olvasd el a használati utasítást!
Az olajradiátorok esetében első sorban a tűz és az égési sérülések veszélye kiemelendő. Bár ma már mindegyik radiátor rendelkezik védelemmel a túlmelegedés ellen, ennek ellenére soha ne üzemeltesd felügyelet nélkül.
Biztonság szempontjából a legjobb, ha a készülék néhány méteres közeléből eltávolítasz minden tűzveszélyes anyagot. Kiemelten figyelj arra is, hogy elektromos olajradiátor használata során egyetlen gyártó sem engedélyezi ruhaneműk szárítását a készüléken. Ez azt jelenti, hogy a berendezés tetejét tilos bármilyen módon lefedni!
Néhány radiátor használatát a gyártó nem engedélyezi nedves helyeken, például fürdőszobában, vagy mosókonyhában. Ebben az esetben a pára és a nedvesség károsíthatja az eszköz alkatrészeit.
Összegezve
Ha nem is fő fűtésként használod, kiegészítésként kiválóan szolgálhat. Viszonylag alacsony ára és a hősugárzónál lényegesen jobb hőtartása miatt megfelelő választás lehet otthonra.