Hagyományos porszívó: jól jársz vele?

A hagyományos porszívó uralja még jelenleg a hazai piacot. Nem véletlen, hiszen könnyű takarítani vele a bútorok alatt, de még a függőleges felületeken is. Vajon ez a legjobb porszívó?

A porszívóról…

A porszívó egy olyan takarítási eszköz, amely minden háztartásban megtalálható. Nagyon nem is kell magyarázni milyen segítséget nyújt a takarítás során, ugyanis mindenki találkozott már vele valamilyen formában.

Azért nézzük meg gyorsan mit érdemes tudni róluk. A porszívó egy olyan háztartási eszköz, amely szívással távolítja el a szennyeződést és más törmeléket, vagy koszt a kemény padlóról, esetleg a szőnyegekről. Ezt a szennyeződést pedig egy porzsákba, vagy műanyag edénybe gyűjti.

Milyen a hagyományos porszívó?

Első ránézésre az tűnik fel, hogy a motor és a porgyűjtő (porzsák vagy tartály) külön egységben van, általában kerekekre szerelve. Ezt egy rugalmas tömlő köti össze a vákuumfejjel.

Előnyük a rugalmasság, még a függönyt, vagy a falat is gond nélkül porszívózhatod. Különböző takarítófejeket rögzíthetsz a cső végére, melyek segítségével más-más takarítási feladatot láthatsz el. Ezek a gépek rendelkeznek a legtöbb tartozékkal, kivéve talán a robotporszívókat.

Ritka a vezeték nélküli változatuk, szinte mindegyik hálózatról működik. A zsinór tárolására az automatikus kábelcsévélés nyújt rendkívüli segítséget. Nagy teljesítményűek, nagy porzsákkal/tartállyal vannak felszerelve, így a súlyuk is jóval nehezebb, mint a rúdporszívóké.

Porzsákos vagy tartályos?

El is jutottunk az első nagy kérdésig, ugyanis kétféle kivitelben készülhetnek a hagyományos porszívók. Az egyik a porzsákos, a másik pedig a porzsák nélküli. Nézzük először a porzsák nélkülit.

Porzsák nélküli

A porzsák nélküli porszívó a koszt egy tartályba gyűjti össze. Ezt a tartályt egyszerűen kiveheted a készülékből és a tartalmát a könnyen a kukába öntheted.

Ezeknél a hagyományos porszívóknál a portartály ürítése könnyebb, mint a textilzsáknál. Mivel a tartály átlátszó, ha belenézel láthatod mennyi szennyeződés van benne. Egyszerűen megállapíthatod, hogy mikor kell kitisztítani.

Ezeknél a porszívóknál van mosható szűrő, amit a gép tartóssága és megfelelő teljesítménye érdekében muszáj kimosni. Sajnos semmi nem jelzi nekünk, hogy mikor válik esedékessé a tisztítása, én ökölszabályként havonta egyszer szoktam kimosni.

A szűrő mosási periódusa függ a takarítás gyakoriságától, valamint a lakás nagyságától és használatától. Például kinti papuccsal, egy kertes házba sok koszt lehet behozni, vagy kisgyerek és kisállat mellett több kosz keletkezhet, így a tartály telítődése is gyorsabb.

Ezekben a gépekben HEPA szűrők vannak, melyek tisztaságára oda kell figyelni. A megfelelő hatásfok és gépünk élettartamának megőrzése érdekében bizonyos idő elteltével muszáj a cseréjükről gondoskodni, ezt mosni nem lehet. Ezekről részletesen ide kattintva tudsz még többet olvasni.

Néhány adat tájékoztató jelleggel:

  • Ár skála: 20.000 – 300.000 Ft
  • Tartály: 1 – 6 l
  • Súly: 3 – 9 kg
  • Teljesítmény: 550 – 900 W
  • Kábel hossza: 6 – 9 m
  • Zaj: 60 – 79 dB

Az olcsóbb tartályos készülékeknek a tisztítási hatékonysága kevésbé jó, mint a porzsákos társaiknak. A drágább berendezéseknek is maximum „C” kategóriás szőnyegtisztítási teljesítménye van. Padlótisztításnál a gépek többsége már „A” kategóriában található, így ez nem fogja megkönnyíteni a választást.

A kategóriában létezik háti porszívó is. Ez azt jelenti, hogy a tartályos és a motor részt a hátunkra tudjuk venni, akár egy hátizsákot. Ebben az esetben fontos figyelni a súlyra is, mert ha könnyebbnek tűnik vele a mozgás, egy idő után nem biztos, hogy kellemes marad a viselete.

Porzsákos

Porzsákon belül két fajtát különböztetünk meg: a papír és a textil porzsákot. Nézzük meg mi a különbség a két fajta között?

Papír porzsák:

A papír porzsák tulajdonképpen egy papír anyagból készült zsák. Ennek a nyílása csatlakoztatható a porszívó belsejébe, amelybe készülékünk a koszt és a port fogja gyűjteni. Telítődése esetén ki kell szedni a porszívóból és a kukába kell dobni az egész zsákot, nem ajánlatos az újrafelhasználása. A porzsák használhatósága függ a lakás nagyságától, de a takarítás gyakoriságától is.

Tartósnak tűnő zsákok esetében hallottam már olyan esetről, hogy csak kiöntik belőle a port és utána többször is újra felhasználják. Ha a gyártó ezt a leírásban nem teszi lehetővé, akkor kerülném ezt a fajta megoldást. Ha porszívózás közben elszakad a zsák, akkor az több kárt tud okozni, mint az új zsák megvásárlásának költsége.

Textil porzsák:

A textil porzsák szintén úgy néz ki, mint egy kisebb zsák, csak itt egy ruhaszerű, textil anyagról van szó. Tapintásra egy erősebb anyagú, fehér színű ruhához tudnám hasonlítani. A textil zsák mosható és újra felhasználható. Mivel tartósabb, így drágább a beszerzése, és ez is utánajárást igényel.

Ha több alkalommal is használnád, akkor gondoskodnod kell a zsák tisztán tartásáról és mosásáról, ami elég idő és munkaigényes feladat. Nem beszélve a higiéniáról. Egy kis lyukon keresztül kell az összes porcicát és koszt a kukába öntened. Idővel ez is elhasználódik, így a pótlására számítanod kell. A zsák alakja modellenként eltérő lehet, így beszerzése bonyolult. Mégis jó választás, ha nem szeretnél gyakran alkatrészek után kutatni a neten, vagy rendelni (a szállítási költség ugyanakkora lehet, mint a zsák ára).

Érdemes ilyet venni?

A porzsák előnye, hogy az egyéb szűrők (például levegőszűrő) tisztítására jóval ritkábban van szükség. Az ilyen típusú porszívók mosható szűrőt nem tartalmaznak, így ennek karbantartásával nem kell foglalkozni.

A porzsák telítettség jelző segítségével láthatod, hogy mikor van szükség a porzsák cseréjére, illetve felmérheted, hogy belefér-e még egy alkalommal a lakás takarítása.

Néhány adat tájékoztató jelleggel:

  • Ár skála: 15.000 – 400.000 Ft
  • Tartály: 1,5 – 6 l
  • Súly: 3,6 – 7,41 kg
  • Teljesítmény: 400 – 900 W
  • Szívó teljesítmény: 100 – 200 W
  • Kábel hossza: 3 – 9 m
  • Zaj: 57 – 85 dB

Alacsony árkategóriában már jobb szívóteljesítménnyel rendelkeznek a porszívók, mint a porzsák nélküli társaik. Ugyanakkor az olcsó kategóriában a keménypadlós teljesítmény csupán ‘B’ – ‘D’ osztály, míg a szőnyegtisztításé ‘E’ – ‘F’ osztályba esik.

A drágább hagyományos porszívóknak már jobb a tisztítási teljesítményük (szőnyegnél már „B” osztály is van), valamint az energiahatékonysági szintjük is kedvezőbb, mint a porzsák nélkülieké.

Létezik plusz funkció?

Bár egyszerű szerkezet a hagyományos porszívó, ennek ellenére léteznek olyan készülékek, amik rendelkeznek speciális funkciókkal is.

  • A hagyományos porszívó kategóriában is létezik LED világítással rendelkező szívófej. Így még jobban láthatóvá válik a szennyeződés, por és kosz a padlón.
  • Drágább készülékek már teleszkópos csővel rendelkeznek. Így kényelmesen be tudod állítani a magasságodhoz a kívánt csőhosszt. De arra vigyázz, hogy nem mindegyik készüléknél alapfelszereltség.
  • Plusz funkciója ezeknek a készülékeknek, hogy a tartozékokat el tudod pakolni a tartályos rész erre kialakított kis rekeszeibe.
  • Automatikus öntisztító funkció: itt szenzorok mérik a finomporszűrők légáramlását, és szükség esetén aktiválják ezeknek a tisztítását. Így garantálja a gyártó az állandó magas tisztítási teljesítményt.
  • Bár ez a porzsák nélküli hagyományos porszívó kategóriában található, de létezik olyan technológiával ellátott modell, ahol nincsenek mosást vagy cserét igénylő szűrőberendezések. Ennek a készüléknek igen borsos az ára, de ha nincs szükség karbantartásra, és egy tartós készüléket kapunk, akkor megéri bizalmat szavazni neki.
  • Speciális kialakítás során könnyen manőverezhető a tartályos és motoros része porszívónak, sőt van olyan modell is, ahol ha felborul a készülék, akkor magától talpra is áll.

Milyen tartozékokat adnak hozzá?

A legtöbb hagyományos porszívó rendelkezik cserélhető fejegységgel, illetve a kisebb, precízebb munkákhoz lehetőség van a cső egy részének lecsatolására. Nézzük meg miket tehetünk a porszívó elejére a megfelelő takarítás elvégzéséhez:

  • Turbókefe fejegység: leginkább portalanításra hasznos, de a puha felületek takarítására is jó szolgálatot tesz. Ilyen például az ágyak és kanapék. Arra figyelj, hogy a turbókefe csupán a légáramlatot használja a keferész mozgatásához, így nem annyira hatékony, mint az elektromos kefe. Utóbbival inkább az állóporszívóknál találkozhatsz.
  • Réstisztító: szűk sarkok és a nehezen elérhető helyek tisztítására lehet használni.
  • Kombinált kefe: kinézetre egy alul kör alakú rész, melynek az oldalán körbe kefe található. Ennek segítségével lehet az ablakpárkányt, függönyt tisztítani, illetve jó szolgálatot tesz még a pókhálók eltávolításában.
  • Puha kefe: hasonló kialakítású mint az előző, de a kefe szálai jóval puhább anyagúak. Így az érzékeny, finom felületek tisztítására lehet használni, ráadásul a puha anyag miatt ezeket nem karcolja meg, vagy sérti fel.
  • Kárpittisztító kefe: ez már egy jóval szélesebb kialakítású fejegység, mint az előző változatok. Így hasznos a szövetbevonatú bútorok, kanapék és fotelek tisztításához.

Hogyan válassz?

Ma már nagyon sok kiváló készülékkel találkozhatsz ebben a szegmensben, azonban nem árt, ha tudod mire szeretnéd használni, és milyen szempontokat kell figyelembe venned.

Hol szeretnéd használni és mire?

Ez a fajta porszívó az egyik legáltalánosabb felhasználással rendelkezik. A lakás takarításán keresztül, egészen az autóval bezárólag tudod használni. Lakásban is rengeteg helyet tudsz vele portalanítani, például szőnyegek, kanapé, matracok, padlóburkolatok, de még akár a függönyt is.

Porzsákos vagy tartályos?

Porzsákos porszívó jó választás, ha egy energiahatékony, nagy szívóerővel rendelkező gépet szeretnél, vagy ha nem foglalkoznál a szűrők tisztításával. Papír porzsákos porszívó a porallergiások részére, a tisztítás egyszerűsége (zsák csere) miatt kitűnő választás.

Porzsák nélküli porszívót választhatsz, ha nem szeretnél foglalkozni a zsákok ürítésével vagy kidobásával. Gyors és higiénikus megoldás. Nem utolsó sorban a felszívott gyerekjátékot (például építőkocka) könnyebb visszaszerezni a tartályból a porzsák bontogatása nélkül. Nagyobb a választási lehetőséged, mivel a legtöbb porszívót már tartállyal gyártják. Hátránya, hogy a szűrők karbantartására fokozottan figyelned kell!

Tartozékok és tárolás

Sokféle tartozékkal rendelkezhetnek a hagyományos porszívók, ám a választás során mindig figyelj arra, hogy a számodra szükséges kiegészítőket tartalmazza-e az adott készülék. Ugyanis, ha nem rendelkezik ezekkel a tartozékokkal, akkor utólag már lehetetlen a választott modellhez tartozókat beszerezni.

Tárolása ezeknek a készülékeknek elég bonyolult a mérete miatt. Így ha ilyen porszívó mellett döntesz, akkor előre ki kell gondolnod, hogy hol lesz a helye.

Kapacitás, kábel

Ez a két pont leginkább a lakás nagyságától függ. Egy nagyobb tartálykapacitású eszköznél nem kell megszakítanod a munkát a tartály ürítése miatt. Ugyanez igaz a kábel hosszára is. Egy hosszabb kábellel rendelkező porszívóval már elég sokat lehet dolgozni a munka megszakítása nélkül, ugyanis kevésbé van szükség konnektorváltásra.

Zaj

Vannak már olyan hagyományos porszívó modellek, amelyeket kifejezetten csendes készülékekként hirdet a forgalmazó. Ám ennek ellenére érdemes a zajszintet az energiahatékonysági címkén is ellenőrizni.

A vásárlók többsége szerint 65 dB-es zajszinttel már csendesnek mondhatóak ezek a készülékek. Így másik szobában már nem hallani, ráadásul zenét is lehet hallgatni mellette, vagy éppen beszélgetni is.

Vásárlói vélemények

Porzsák nélküli változatoknál már a ciklonos (cyclone) technológia a legelterjedtebb a hagyományos porszívók között. Ezeket a vásárlók többsége szereti, mivel rendkívül nagy szívóerőt tesz lehetővé, ami nagy hatékonyságot biztosít a készülékeknek.

Porzsákos változatoknál a 400 W-os porszívó teljesítményével már kifejezetten elégedettek a vevők. Itt nem igazán a teljesítménye számít, hanem maga a technika hatékonysága, amivel az adott porszívó rendelkezik. Itt néha probléma szokott lenni a nagy szívóerő, ugyanis ilyenkor mindenhez „tapad” és nem lehet könnyen tologatni, dolgozni vele.

Nagyon szeretik a jó kialakítású készülékeket, aminek elég rugalmas és ergonomikus a tömlő része és a fejegysége, illetve a szívócsövön megfelelő távolságban elhelyezett gombok. De még ugyanannál a készüléknél is megosztóak tudnak lenni ezek a vélemények, mert egy magasabb embernél ezek a tulajdonságok már nem biztos, hogy olyan előnyösek.

Az olcsó készülékeknél hátrány lehet a gyenge, silány anyagminőség, valamint az is, hogy a cső könnyen szétjön. De azt is sokan sérelmezik, hogy a szívóteljesítmény állítására nincs lehetőség. Néhány esetben a porszívó fejegysége sem kíméli a padlóburkolatot, és összekarcolja.

Kinek ajánlom?

Általános portalanítási munkákra bármelyik háztartásban kiváló szolgálatot tehet.

Előnye, hogy a legrugalmasabban ezzel a fajtával lehet dolgozni. Ez azt jelenti, hogy egy egész lakást ki lehet vele porszívózni kezdve a szőnyegtől a kemény padlón át egészen a függönyökig. A legtöbb külön tartozékkal ez a fajta porszívó rendelkezik, így egy belső autótakarítás sem okozhat gondot.

Hátránya, hogy nagyobb helyet igényel tárolásnál, mint a rúdporszívók.

Összegezve

Bármelyik háztartásba kiváló választás. Mivel az egyik legelterjedtebb fajta, így a legnagyobb választékot is ezen készülék típuson belül találhatod meg.

Forrás: