Száraz-nedves porszívó: megéri otthonra is?

Az egyik legerősebb, és legnagyobb teljesítménnyel rendelkező eszköz a száraz-nedves porszívó. Kiváló olyan helyen, ahol több szőnyeg van, vagy ezek erősebb, vastagabb anyagúak, esetleg a nagyobb igénybevétel miatt gyakrabban szorulnak tisztításra. De miről is van szó pontosan?

Milyen a száraz-nedves porszívó?

A porszívó egy olyan takarító eszköz, amely szívással távolítja el a szőnyegről és a kemény padlóról a szennyeződéseket és egyéb anyagokat.

A hagyományos porszívónak a speciális változata az úgynevezett száraz-nedves porszívó. Külleme alapján egy sci-fi filmbe is kiváló választás (Star Wars után szabadon). Kinézetre egy hatalmas tartály és motor van kerekekre szerelve. Ezt egy tömlő köti össze a fejegységgel, amivel így szabadon mozoghatsz takarítás közben. Ezek az eszközök bel- és kültéri használatra is kiválóak.

Abban térnek el a normál változatoktól, hogy ezek a gépek alkalmasak nedves vagy folyékony anyagok összeszedésére is. De összeszedhetőek segítségével az olyan anyagok is, amelyek a többi háztartásban található porszívófajtát károsíthatnak például a hamut.

Egyes száraz-nedves porszívóknál lehet állítani a légáramlat irányát is. Ez azt jelenti, hogy nemcsak szívja a levegőt, hanem akár fújásra is állítható (szegény Wilson bácsi járt rosszul a golf labdával a Dennis a komisz című filmben). Ez akkor hasznos, ha eldugul a tömlő, és azt kell megtisztítani. Akkor is jól jöhet, ha koszt, vagy avart kell egy helyre fújni a könnyebb összeszedés érdekében.

Ebben a kategóriában készülnek az ipari porszívók is. Mi itt most csupán a háztartásban is használható eszközöket vizsgáljuk. A következő bekezdésben tegyünk rendbe néhány elnevezést, ami kavarodást okozhat.

Nedves vagy száraz-nedves? Nem mindegy!

A kategóriánál ne felejtsd el, hogy vannak nedves és vannak száraz-nedves porszívók, sőt találkozhatsz vízszűrős berendezésekkel is.

Az első kettő között az a különbség, hogy a nedves porszívó a tisztítandó felületre vízben oldott tisztítószert vagy gőzt enged, majd azt felszívva távolítja el a szennyeződést, függetlenül attól, hogy ez a kosz száraz vagy nedves jellegű.

Viszont a száraz-nedves porszívó csupán folyadék eltávolítására tervezett eszköz, ami egyszerű száraz porszívóként is üzemeltethető.

Vízszűrős porszívó

A vízszűrős porszívó egy másfajta működési elvű készülék. Fajtán belül is lehet találni száraz-nedves porszívós kialakítást is a drágább árkategóriájú eszközök között.

Úgy működnek, hogy egy víztartályon keresztül áramoltatják át a beszívott levegőt, ez által a víz megköti a levegőben levő port, így a kosz a vízben marad. 30.000 – 300.000 Ft-ig terjedhet az ára.

A gyakorlatban minden porszívózás előtt vizet kell tölteni a készülékbe, majd a porszívózás befejezésével ki kell önteni a koszos vizet. Ez elég munkaigényes, ráadásul kiöntésnél óvatosnak kell lenned. Ha valami nagyobb dolgot szívtál fel, akkor azt nem lehet a csatornába leönteni, mert dugulást okozhat.

A szűrőket ugyanúgy kell tisztítani, mint a többi készüléknél. Ha a párás víz a HEPA szűrőn keresztül megy, akkor ott a nedves, baktériumos víz miatt baktériumtenyészet alakulhat ki. Szerencsés esetben a porszívó nem tartalmaz szűrőket.

A működési elve miatt nagyon kell vigyázni, hogy a gép többi részébe ne kerüljön víz, mert az akár tönkre is teheti (az elektromos részek nem szeretik a vizet).

Milyen tulajdonságai vannak?

A száraz-nedves porszívó az egyik legkönnyebben kezelhető háztartási eszköz. Ha azonban a tuladjonságait nézzük, már nem biztos, hogy olyan egyszerű szerkezetek. Mire érdemes odafigyelni?

Tartály és szűrő

Néhány ilyen készülék már textil porzsákkal van felszerelve. Ennek rendkívül nagy előnye, hogy többször is felhasználható, egyes esetekben mosható. Általában tartósabb, mint a papír porzsák, beszerzése ugyanakkor drágább lehet. Általában azonban tartályos készülékek, itt a tartály általában műanyagból van, aminek a tartalmát időnként, illetve megfelelő telítettségnél elég csupán kiönteni a kukába. Bár egy-két használati utasítás minden takarítás után előírja a tartály ürítését, és megfelelő tisztítását (akár kimosását is).

A porvisszabocsátás érdekében a száraz-nedves porszívó HEPA szűrővel van ellátva, mely tisztaságára oda kell figyelni. A megfelelő hatásfok és gépünk élettartamának megőrzése érdekében bizonyos idő elteltével muszáj a cseréjükről gondoskodni.

Egyes külföldi források szerint érdemes redős patronszűrővel ellátott készüléket beszerezni. Ez könnyebben cserélhető és kevésbé hajlamos a porvisszabocsátásra, mint egy kétrészes papírszűrő. Ennek az a hátránya, hogy ezt a fajta szűrőt nehezebben találod meg, ha pótolni kell. Legtöbb esetben magától a gyártótól kell megvenned.

Adatai:

Fontosabb adatok tájékoztató jelleggel:

  • Tartály mérete: 4 – 40 l
  • Súly: 4 – 15 kg
  • Teljesítmény: 1200 – 1400 W
  • Szívási teljesítmény: 40 W vagy 20 – 21 kPa (sok esetben nincs megadva)
  • Légáramlás: 67 – 70 l/s (ritkán adják meg, ha látod ez már egy jó érték)
  • Vákuum: 210 mbar/kPa (szintén ritkán megadott adat)
  • Zaj: 77 – 88 dB
  • Ár skála: 25.000 – 700.000 Ft
  • Kábel hossza: 3 – 7,5 m

Létezik belőlük akkumulátoros verzió, de sokkal gyengébb teljesítménnyel és nagyobb súllyal, mint a vezetékes változatok.

Előnyök és hátrányok:

Előny

  • Az egyik legnagyobb teljesítménnyel, és szívóerővel rendelkező gép, amit kaphatsz a boltokban.
  • A mozgatható porszívók között a legnagyobb tartállyal ezek a készülékek rendelkeznek.
  • Nedves szennyeződések felszívására is alkalmasak.
  • Kül- és beltéri használatra is jó választás.
  • Légáramlat iránya állítható: szívni és fújni is tud.

Hátrány

  • Ezek a porszívók a legnagyobb méretűek, így tárolásuk nehéz, és helyigényes.
  • A nagyobb teljesítmény jóval nagyobb hanggal és zajjal jár együtt.
  • Nagy súly, nehéz készülék, így végig kell gondolni, hogy hol használod és mennyire kell hozzá emelni.

Hol és milyen felületre használható?

Általában olyan helyen kiválóak, ahol szükség van a nagyobb teljesítményre. Ideális gépek nagyobb, erősebb anyagok, falvédők, függönyök valamint matrac tisztítására is. Ott is jó szolgálatot tehetnek, ahol nedves vagy folyékony anyag felporszívózására gyakrabban is igény van.

Viszont jó szolgálatot tehet ott is, ahol jóval nagyobb a takarítandó terület, mint amit egy átlagos, vagy hagyományos porszívó egy tartálykapacitással kibírna.

Ha viszont csak ritkábban van szükséged ilyen teljesítményre, és egyébként sincs helyed egy ekkora gépnek, akkor célszerű csak bérelni a takarítás idejére.

Mit vegyél figyelembe vásárlásnál?

Több fajta készülékkel is találkozol a boltokban, azonban vásárlás előtt nem árt, ha ezeket a dolgokat átgondolod egy kicsit:

Teljesítmény

Általában ehhez nem csak a teljesítményi adatok kellenek, hanem a szívási teljesítmény, légáramlás és vákuum adatokra is szükség lehet a teljesség érdekében. Azonban ezeket a termékek leírása között nagyon ritkán találhatod meg. Ha már megvan a kiszemelt géped vagy gépeid és fontos, hogy ezen a téren milyen adatokkal rendelkezik, akkor érdemes letölteni a használati utasítást, ahol általában (itt sem mindig) megtalálható.

Érdemes a nagyobb teljesítményű porszívót választani (ha a többi lényeges adatot is megtalálod, akkor minél nagyobb a szám, annál hatékonyabb készülékkel van dolgod), hiszen az erős szívás elengedhetetlen a száraz és nedves szennyeződések feltakarításához.

Tartálykapacitás

A tartálykapacitás határozza meg, hogy milyen gyakran kell üríteni és tisztítani a tartályt vagy a porzsákot. A nagy tartályok előnye a ritkább ürítés, viszont számításba kell venned a száraz-nedves porszívó súlyát is ilyenkor. Ugyanis egy megtöltött tartály akár több kilóval is nehezítheti az eszköz súlyát.

Hordozhatóság és tárolás

Mivel erős teljesítményű, nagy gépekről van szó a tárolás minden esetben bonyolult. De probléma lehet ha más a tárolási hely, mint a használaté. Ilyenkor, ha még lépcsőn is kell menni, akkor egy nehéz készülék (főleg, ha az alapsúlyhoz még a tartályban levő szennyeződés súlya is hozzáadódik) már jelentős gondot okozhat.

Ritkán, de lehet találni olyan porszívókat, melynél a kisebb tartozékoknak van külön tároló helye a tartályos résznél kialakítva. Így a szükséges alkatrészek mindig kéznél lesznek, és nem is kallódnak el a tárolás során. A fogantyú és a kerekek kialakítása már minden gépnél alapnak számítanak.

Tartozékok

Árkategória függvénye is, hogy mennyi tartozékot ad a gyártó a készülékhez. Ha fontos ezek megléte, akkor a termékleírásban mindenképp nézd meg, a képen levő információk sokszor nem tükrözik a tényleges együtt vásárolható kiegészítőket.

Hasznos tartozékok lehetnek:

  • Fúvókák, amelyek segítségével a szűk helyeket, autóbelsőket lehet precízen kitakarítani.
  • Hosszabbító részek, melyek segítségével a nehezebben hozzáférhető helyek is elérhetőek.
  • Kárpit tisztításhoz szükséges kefék, melyekkel a szőnyegeket is könnyen ki lehet pucolni.
  • Víztisztításhoz szükséges fúvókák, melyek a nedves anyagok felszívásához hatékonyabbak.

Vásárlói vélemények

Már az olcsóbb kategóriában is nagyon jól teljesítő száraz-nedves porszívót tudsz venni. Legtöbbször szívó ereje, csövek tartály állaga változatlan marad sok éven keresztül, tehát tartós darabnak számít, de arra vigyázni kell, hogy nem mindegyiknél van feltétlenül így! Ugyanis ugyanebben az árkategóriában találhatsz olyan készüléket is, aminél már a vásárlás során gondot okozhat a cső összeszerelése (hát még ezek után a tartóssága).

Sokan írják róluk, hogy ha jó helyen vannak a porszívó kerekei, akkor a mozgatása is igazán könnyű. Egyes készülékeknél érdemes a tartozékok listáját is górcső alá venni a vásárlás előtt, mert könnyen lehet, hogy az olcsóbb darabok kevesebb kiegészítővel rendelkeznek.

Amit nem szoktak szeretni, hogy egyes készülékek szívóereje már az elején sem olyan jó, tehát nem elég erős az elvégzendő feladathoz. Ilyenkor vásárlás előtt érdemes a teljesítményt is ellenőrizned. Illetve panaszra adhat okot a krómozott cső hosszúsága, vagy éppen a rövidsége. A hangosságára is sokan panaszkodnak, ez sajnos a nagyobb teljesítménnyel jár együtt. Illetve gondot okozhat még a kábel hosszúsága (vagy rövidsége) is.

Olvasva a véleményeket ,sokan igen kemény munkát adnak a száraz-nedves porszívónak. Ilyenek például, hogy a betonvágás után keletkező finom port, vagy éppen a kandalló mellőli hamut szedik vele össze. Ilyenkor oda kell figyelni a szűrők állapotára, mivel ezen munkák után gyakrabban van szükség a tisztításukra. Ennek ellenére ezek a porszívók kiválóan elvégzik a rájuk kiszabott feladatokat.

Összegezve

A hatékonysága miatt, a száraz-nedves porszívó hosszú szálú szőnyeghez a legjobb választás. Nagy teljesítménnyel kifejezetten hatékony a szőnyegek, matracok alapos áttakarítására. Porallergiások részére ez kifejezetten nagy előnyt jelent.

Forrás: