Páramentesítő készülék: otthonra is jó?
A téli hónapokban nem árt jobban odafigyelni a lakásban levő magasabb páratartalomra is, az egészségünk megőrzése érdekében. Ehhez pedig jó szolgálatot tesz egy páramentesítő készülék. De mire kell figyelni a választás során?
Mi az a páramentesítő készülék?
A páramentesítő készülék (angolul: dehumidifier) egy olyan berendezés, amely csökkenti a levegő páratartalmát. Ezt általában egészségügyi okokból, vagy a dohos szag eltüntetése végett, esetleg a penészgomba elszaporodásának megakadályozása érdekében teszik. A páramentesítő készülékek ezt úgy érik el, hogy vizet vonnak ki az egységen áthaladó levegőből.
Miért lehet szükséged rá?
A főzés, zuhanyozás, beltéri ruhaszárítás (szárítógép nélkül) nedvességet hoz létre a lakásban. A hidegebb hónapokban a hőmérséklet csökkenése miatt a nedvesség lecsapódik a hideg felületeken (például ablakok üveg része, csempék, falak és szekrények belső része). Ez pedig nemcsak károsítja a falakat és a fa felületeket, hanem akár penész is képződhet ezeken a helyeken.
Hogyan működnek?
A páramentesítő készülékeknek három típusa van: termoelektromos, a kompresszoros és a szárító párátlanítók. Nézzük meg egyesével, hogy milyen elven működnek ezek az eszközök.
Kompresszoros páramentesítő
A kompresszoros (vagy hűtőközeges) párátlanítók a hűtőszekrényekhez hasonlóan működnek. Ventilátor segítségével szívják be a nedves levegőt, majd hideg tekercsen engedik át, ahol a víz lecsapódik és a víztartályba csöpög. Végül a levegőt felmelegítik és melegebb, szárazabb levegőként visszapumpálják a helyiségbe.
Az termoelektromos megoldástól abban tér el, hogy beépített kompresszort használnak a tekercsek hűtésére, ez pedig sokkal nagyobb méretű tekercsek hűtését teszi lehetővé, ami nagyobb felületet jelent, így sokkal nagyobb mennyiségű víz csapódik le és gyűjthető össze.
Ezek a berendezések, így általában napi 10 – 25 liter nedvesség eltávolítására is alkalmasak. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a hatékony működéshez a helyiség hőmérsékletének meg kell haladnia a párátlanítóban levő tekercsek hőmérsékletét. Ez azt jelenti, hogy 5 – 15 °C-on már gyenge lesz a teljesítménye az eszköznek, míg 5 °C-on, vagy azalatt már nem is működnek.

A kompresszoros páramentesítők a legelterjedtebb készülékek a boltokban, emellett az egyik legjobb energiahatékonysággal is rendelkeznek. Kapacitásuk mellett hatékonyságuk is jóval nagyobb, mint más működési elvű társaié. Hátrányuk azonban, hogy hangosabbak, és meghatározott hőmérsékletre van szükségük a megfelelő működéshez, így nem javasolt hideg helyiségekben a használatuk, mint például pincében, garázsban, lakókocsiban vagy télikertben.
Szárító páramentesítő
A szárító párátlanítók úgy működnek, hogy valamilyen vízmegkötő vegyszert használnak, hogy megkössék a nedvességet a levegőből. Egy ventilátor beszívja a nedves levegőt, ahol ezen a szárítóanyagon átvezeti. Ezt a vegyszert egy lassan forgó keréken tartják. A kerék használton kívüli része felmelegszik, a nedvesség pedig kicsöpög a víztartályba. A száraz levegőt pedig visszavezeti a helyiségbe.
Ezek a készülékek alkalmasak az alacsony hőmérsékleten való működésre, általában halkabbak és könnyebben mozgathatóak, mint kompresszoros társaik. Hátránya, hogy nem olyan energiatakarékosak, magas hőmérsékleten nem működnek megfelelően, így a teljesítmény szobahőmérséklet felett csökkenni kezd.
Termoelektromos páramentesítő
A termoelektromos (Peltier) páramentesítők úgy működnek, hogy a nedves levegőt beszívják, és egy hűtött, hideg felületen (hűtőbordán) átvezetik, ahol a nedvesség lecsapódik. A kondenzvíz a víztartályba lecsöpög, a száraz levegő pedig visszakerül a helyiségbe.
Ezek a modellek a legkevésbé hatékonyak. Ráadásul 15 °C alatt ezek sem működnek megfelelően. Nem alkalmasak nagy szobákhoz, a nedvességet is lassabban távolítják el, mint a többi típus. Ugyanakkor rendkívül energiatakarékosak, kis helyiségekbe ideálisak, halk működés jellemzi őket, ráadásul kevés karbantartást is igényelnek. Árban ezek a modellek a legolcsóbbak, könnyűek, hordozhatóak.
Hogyan érdemes használni?
Ha először üzemeled be és szárítasz vele ki egy helyiséget, akkor hosszabb ideig kell használni a készüléket. Ez függ a terület nagyságától és páratartalmától, ahogy az eszköz párátlanító hatékonyságától is. Így eltarthat 8 órától, akár 24 óráig, de előfordulhat, hogy több napig is.
Amint elérte a megcélzott páratartalmat (például 50 %), már elég lehet a napi 2 – 4 óra működtetés is, hogy fenntartsd ezt a szintet. Kivéve, ha ruhaszárításra használod, ilyenkor teregetésnél muszáj bekapcsolva tartani. Ráadásul nem biztos, hogy az év minden szakában szükséged lesz a készülékre, de jó megoldás lehet az automatikus beállítás, ilyenkor csak akkor kapcsol be az eszköz, ha a helyiség páratartalma meghaladta a beállított értéket.
Azért, hogy még hatékonyabb legyen az eszköz üzemeltetése nem árt néhány dologra figyelni:
- Használat közben az ajtókat és az ablakokat érdemes zárva tartani.
- Előzetesen nem árt, ha felporszívózol, hogy csökkentsd a porrészek terjedését, rosszabb esetben a páramentesítő szellőzőnyílásának eltömődését.
- Ha új, kompresszoros modellt szereztél be, akkor minimum egy órát állni kell hagyni a beüzemelés előtt, hogy a hűtőközeg le tudjon ülepedni. (Ezt a használati utasítás részletesen is tartalmazza.)
- Érdemes a helyiség közepén elhelyezni a készüléket a nagyobb hatékonyság érdekében.
- Ha az egész lakás szárítására szeretnéd használni, akkor a legjobb helye a folyosón, vagy a lépcsőfordulóban lesz.
- Ha célzottan szeretnéd használni, például az ablakok páramentesítésére, akkor minél közelebb kell tenni a probléma forrásához.
Milyen tulajdonságai vannak?
Ha a vásárláson gondolkozol, akkor ezekkel az adatokkal fogsz találkozni a készülékek tulajdonságainál:
- Ár skála: 15.000 – 500.000 Ft
- Teljesítmény: 23 – 285 watt
- Víztartály kapacitása: 0,3 – 6,5 liter
- Lefedett terület: 20 – 40 m²
- Páraeltávolítás kapacitása: 10 – 25 l/24h
- Légáramlás: 120 – 180 m³/h
- Zajszint: 25 – 45 dB
- Kábel hossza: 1 – 1,6 méter
Nézzük meg mik azok a funkciók, amivel a legtöbb ilyen berendezés rendelkezik:
- Digitális kijelzővel rendelkező készülékek általában már tudják azt az automata funkciót, hogy amikor eléri a gép a megfelelő páratartalmat, akkor leállítja a ventilátort és a kompresszort.
- Beépített higrométer szolgál arra, hogy a levegő páratartalmát egységünk érzékelje, és ehhez állítsa be a ki- és bekapcsolást. Ezzel együtt beállíthatjuk a számunkra legjobban megfelelő értéket.
- Könnyen üríthető gyűjtőtartály: ha hosszabban is használni kívánjuk a készüléket, akkor nem mindegy, hogy milyen könnyen tudjuk ezt megcsinálni.

Speciális tulajdonságok
- Légtisztító funkcióval bővítve: nemcsak a párát, hanem az egyéb részecskéket is kiszűri a levegőből. Erről bővebben ide kattintva olvashatsz.
- Wifi kapcsolattal mobilapplikáció használatának lehetősége.
- Folyamatos vízelvezetés vagy tömlőcsatlakoztatási lehetőség: ennek segítségével a kondenzvizet közvetlenül a lefolyóba vezethetjük el, sőt vannak típusok, amelyeket szivattyúval láttak el, ilyenkor akár egy magasabb részre is lehetőségünk van a kondenzvizet eljuttatni, például csapba, vagy ablakon kivezetni.
- Automatikus újraindítás: egy áramkimaradás esetén képes-e készülékünk újra elindulni.
- Időzítő: beprogramozható a készülék, hogy mikor kapcsoljon ki vagy éppen be.
- Leolvasztás üzemmód: megakadályozza, hogy a párátlanító alacsony hőmérsékleten lefagyjon.
Mire figyelj a vásárlás során?
Mielőtt a vásárlás mellett döntenél érdemes körbenézni otthon, hogy mi okozza a nagyfokú nedvesedést. Ugyanis ez az eszköz sem fog hatékonyan működni, ha túl nagy mennyiséggel kell dolgoznia, de akkor sem, ha huzamosabb ideig kell működtetni. Ha nincs más megoldás, csupán egy páramentesítő készülék, akkor pedig az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venned:
Méretei
Nem a legnagyobbak ezek a berendezési tárgyak, ám nagy különbség lehet egy-egy készülék fizikális méreteit illetően. Általában az alábbi méretekkel találkozhatsz a boltokban: hosszúság: 16 – 46 cm, szélesség: 14 – 35 cm, magasság: 22 – 60 cm. Így érdemes ezt is figyelembe venni a választás során.
Páramentesítő hatékonysága
Ezt is nevezhetjük méretnek, ugyanakkor itt már nem a fizikai méretről beszélünk. Ebben a paraméterben arról van szó, hogy egy páramentesítő 24 óra (azaz egy nap) alatt mennyi nedvességet képes eltávolítani a levegőből.
Ahhoz, hogy megtudjuk nekünk mekkora kapacitású páramentesítő készülékre van szükségünk, az alábbi lépések alapján eldönthetjük:
- Határozd meg a párátlanítani kívánt terület négyzetméterét. (Szoba hosszának és szélességének a szorzata.)
- Higrométer segítségével határozd meg, hogy mennyire nedves a párátlanítani kívánt tér. Ne felejtsd el azonban, hogy a páratartalom nagyban függ a hőmérséklettől is! Melegebb időben az ideális relatív páratartalom egy lakótérben 40 – 60 %. Míg hűvösebb időben a valamivel alacsonyabb 30 – 50 % lesz a megfelelő.
- Mérettáblázatnak megfelelően kiválasztható a helyiségnek megfelelő páramentesítő:
Szoba területe / Relatív páratartalom | Kevesebb, mint 10 m² | 10 – 15 m² | 16 – 25 m² | 26 – 40 m² | 41 – 55 m² |
---|---|---|---|---|---|
50 – 60 % | 0,25 l/24h | 0,25 l/24h | 1 l/24h | 10 l/24h | 12 l/24h |
60 – 70 % | 0,25 l/24h | 0,5 l/24h | 8 l/24h | 12 l/24h | 16 l/24h |
70 – 80 % | 5 l/24h | 7 l/24h | 12 l/24h | 14 l/24h | 18 l/24h |
80 – 90 % | 7 l/24h | 8 l/24h | 14 l/24h | 16 l/24h | 20 l/24h |
Víztartály kapacitása
A választás során a következő, amit figyelembe kell venni, az a víztartály mérete. Ez határozza meg, hogy milyen gyorsan telítődik, és így mennyi időnként kell üríteni.
A párátlanító víztartály feladata, hogy összegyűjtse a levegőből kivont nedvességet. Ez a tartály pedig általában kisebb, mint a páramentesítő készülék hatékonyságának megfelelő liter / 24 órás kapacitása.
Általában minél nagyobb ez a tartály annál ritkábban van szükség az ürítésre. Ehhez azonban jó szolgálatot tesz egy csatlakoztatható tömlő. Ha ehhez még egy szivattyú is társul, akkor még több lehetőségünk van a kondenzvíz elvezetésére.
Melyik típusú páramentesítő készüléket érdemes?
A cikk elején kitértünk a különböző működési elvű készülékekre. Ezeket a szerint érdemes vásárolni, amilyen helyen majd üzemeltetve lesz a készülék. Bár a boltokban kapható eszközök döntő többsége a kompressziós típusba tartozik, azért ritkán, de találkozhatunk a többi típussal is.

De melyik típust hova érdemes használni? A legjobb hatékonysággal a kompressziós működik, ami alkalmas egy nagyobb helyiség páramentesítéséhez is, ám vigyázz, mert alacsonyabb hőmérsékleten már nem olyan hatékony. A hűvösebb, ám nagyobb helyiségekbe, mint garázs, pince vagy télikert jó szolgálatot tehet a nedvesség megkötő anyaggal rendelkező páramentesítő készülék. Kis helyiségekbe jól jöhet a termoelektromos párátlanító is.
Zajszint
Ha olyan helyen szeretnéd elhelyezni a páramentesítő készüléket, ahol sokat tartózkodsz, akkor érdemes erre az adatra is kiemelten figyelni. Minél kisebb számmal rendelkezik, annál csendesebb lesz az adott készülék. A legmagasabb fokozaton üzemeltetve általában az 50 dB, vagy az alatti értékkel bíró készülékek már jónak számítanak.
Kezelhetőség
Egy ilyen eszköznél nem árt, ha könnyen üríteni tudjuk a tartályt. Bár a víztartály telítődése nagyban függ a szerkezet üzemelésétől és a levegőben levő páramennyiségtől, azért nem mindegy, hogy milyen gyorsan és mennyire könnyen tudjuk kiemelni a tartályt és megfelelően a csapba, vagy WC-be tölteni a kondenzvizet anélkül, hogy melléöntenénk a nem megfelelő kiöntő nyílás miatt.
Emellett fontos még az is, hogy könnyen kezelhető legyen a készülék, hogy ne kelljen a beállítással perceket elvesztegetnünk, rosszabb esetben minden alkalommal kitalálni a működését a „hogy is volt ez” frázis elmondása után.
Vásárlói vélemények
Sokan szeretik, mivel hasznosnak tartják, ráadásul működése során a levegőt is jobbnak és tisztábbnak érzik. Szeretik az automata funkciót, ami azt jelenti, hogy ha a készülék elérte a megfelelő páratartalmat a helyiségben, akkor leállítja a ventilátort.
Szeretik ezeknek a gépeknek a könnyen kezelhetőségét, a víztartály egyszerű ürítési módját. Ez utóbbihoz hozzá tartozik, hogy sok nagy kapacitású víztartály ürítését könnyebb megcsinálni, amíg nincs teljesen tele. Ugyanis olyankor nemcsak nehezebb lesz emlegetni, hanem akár ki is löttyenhet egy óvatlan mozdulattal.
Általában olyan helyekre veszik, ahol valamiért nagy a levegő nedvességtartalma, ilyen lehet a fürdőszoba, főleg, ha nem rendelkezik ablakkal.
Nem szeretik, hogy ha az időzítés csak a ki és bekapcsolásra terjed ki, és napi programot nem lehet meghatározni. Ugyanakkor azt is vegyük figyelembe, hogy a víztartály ürítése miatt a legtöbb készülék ezt a plusz figyelmet is igényli. Így pedig teljesen önműködőre egyébként sem lehet beállítani.
Összegezve
Egy nagyon hasznos és érdekes készülékről tudhattunk meg még többet. Egy nagyobb páratartalmú helyiség páramentesítéséhez pedig érdemes egy ilyen kis készülék beszerzése. Ha pedig figyelembe veszed az itt meghatározottakat, akkor már nem igazán nyúlhatsz mellé.
Forrás:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Dehumidifier
- https://www.consumerreports.org/appliances/dehumidifiers/buying-guide/
- https://probreeze.com/blogs/news/13-step-guide-to-buying-a-dehumidifier
- https://www.consumerreports.org/appliances/dehumidifiers/what-size-dehumidifier-do-i-need-a8767558534/
- https://www.diy.com/ideas-advice/dehumidifier-buying-guide/CC_npcart_3600007.art
- https://www.goodhousekeeping.com/appliances/a61806151/dehumidifier-buying-guide/
- Termékleírások és vásárlói vélemények
- Használati utasítások