Légtisztító berendezés: érdemes megvenni?
A tiszta levegő mindennapi életünk elengedhetetlen része. Nemcsak a tüdőnkre, vérkeringésünkre és szívünkre van hatással, de még az általános fizikai egészségünkre is. Ám a sok vegyszerhasználat miatt lehet, hogy otthonunkban nem is olyan tiszta a levegő mint gondolnánk. Vajon erre jó megoldást nyújt egy légtisztító berendezés beszerzése?
Mi az a légtisztító?
A légtisztító, vagy légszűrő (angolul: air purifier, vagy air cleaner) egy olyan eszköz, mely eltávolítja a szennyeződéseket a helyiség levegőjéből, a beltéri levegő minőségének javítása érdekében. Ezek elsősorban az allergiások és asztmások számára hasznosak, de csökkentik a dohányfüstöt is.
A készülékek képesek kiszűrni a levegőből a port, pollent, háziállatok szőrét, penészspórákat, mely az erre érzékeny embereknél allergiát válthatnak ki. Ezen felül ki tudják még szűrni a levegőből a füstrészecskéket, az illékony szerves vegyületeket, melyek egészségügyi kockázatot jelenthetnek. A drágább modellek, melyek már jóval több szűrővel vannak felszerelve képesek arra is, hogy a levegőben terjedő vírusok, baktériumok és más kórokozók számát is jelentősen csökkentsék.
Hogyan tisztít?
Kétféle légtisztító technológia létezik. Az egyik az aktív, a másik pedig a passzív. Az aktív légtisztítók negatív töltésű ionokat bocsátanak ki a levegőbe, amitől a szennyező anyagok a felületekhez tapadnak, így akadályozza meg, hogy ezeket a részecskéket belélegezzük.
Míg a passzív légtisztítók légszűrőket használnak a szennyeződések eltávolítására. A passzív tisztítók hatékonyabbak aktív társaiknál, mivel az összes port és részecskét véglegesen eltávolítják a levegőből, melyek a szűrők felületén gyűlnek össze.
Milyen típusai vannak a légtisztítónak?
Különböző fajta légtisztítók más technológiával működnek. Ezeknek pedig a hatása is eltérő. Ugyanis vannak kevésbé hatékonyak, de vannak olyanok is, melyeket az egészségre károsnak bélyegeznek. Nézzük meg miből választhatunk:
- Mechanikus, szűrős megoldás: ezek ventilátorokat használnak, hogy a levegőt átkényszerítsék egy szűrőn, amelyek felfogják a káros részecskéket. A szűrők részletesen is leírásra kerülnek, ugyanis többfélével is rendelkezhetnek.
- Ózongenerátoros megoldás: ezek a gépek ózont termelnek, ez pedig egy olyan molekula, amely reakcióba léphet bizonyos szennyező anyagokkal, és megváltoztatja azok kémiai összetételét. Ezeknél a készülékeknél a legnagyobb gond az ózonnal van, ugyanis ez egy légszennyező anyag. Egy rosszul szellőző helyiségben azonban több kárt is okozhat egészségünkben, ha átlépi a megengedett értéket.
- UV germicid megoldás: egyes gyártók azt állítják, hogy az UV-lámpák segítségével megkötik a levegőben szálló vírusokat, baktériumokat, gombaspórákat és más káros anyagokat. Ahhoz azonban, hogy ez a megoldás hatékonyan működhessen az UV-fénynek nemcsak elég erősnek kell lennie, de elég hosszú ideig is kell tartania. Emellett is léteznek olyan kórokozók, melyek ellenállnak az UV-sugárzásnak. Vannak azonban olyan UV-fénnyel felszerelt légtisztítók, amelyeknek ez csak kiegészítő funkció, és ötvözve van a szűrős megoldással.
- Ionizációs megoldás: a negatív ionok eltávolítják a levegőből a finom részecskéket. Ezt úgy éri el, hogy a negatív ionok a finom részecskékhez tapadnak, így azok teljesen szétesnek vagy a talajra nehezednek. Ezek a negatív ionok azonban számos más előnnyel is járnak, például javítják a koncentrációt, csökkentik a stresszt és javítják az alvás minőségét.
- Fotokatalitikus megoldás: ha kémiai szennyezés van a levegőben, akkor a fotokatalízis eredményeként felszabaduló szabad gyökök reakcióba lépnek a levegőben lévő kémiai vegyületekkel és lebontják azokat. Az ilyen eszközök ritkán bocsátanak ki ózont (de előfordulhat: ez függ a semlegesített anyagtól is), ezért lehetnek hatékonyak a légtisztítás terén.
Milyen szűrő van benne?
A mechanikus, szűrős légtisztító szűrők segítségével, általában méretkizárással csapdába ejti a levegőben levő részecskéket. Ezt úgy csinálja, hogy a levegőt egy szűrőn nyomja át, és a részecskéket a szűrő fizikailag felfogja, tehát a levegő átmegy a szűrőn, a kis szemcse pedig fennakad. Ehhez különféle szűrők léteznek:
- HEPA szűrő: 0,3 mikrométeres részecskék 99%-át képesek eltávolítani a levegőből. Ezek működésük során nem termelnek ózont vagy más káros anyagokat.
- HVAC szűrő: ezek már a nagyobb 0,3 és 1,0 mikrométer közötti részecskék felfogására hivatottak, bár ez már csupán 75%-os aránnyal rendelkezik. Ennek ellenére a rendkívüli nagy előnye, hogy lényegesen több levegőt képes megmozgatni ugyanannyi idő alatt, mint a HEPA szűrő.
- Aktív szén szűrő: aktív szenet használnak bizonyos típusú gázok, szagok megkötésére. Ezek a fajta szűrők azonban nem fogják fel a káros részecskéket, mint például az ammóniát vagy a formaldehidet. Ezek gyorsabban telítődnek mint az előzőekben említett mechanikus szűrők, ráadásul tisztítani sem lehet őket, így gyakrabban kell cserélni.
- Mosható előszűrő: ez segít a nagyobb részecskék kiszűrésében, így hosszabbítva meg a cserélhető szűrők élettartamát.
Mikor érdemes használni?
A hordozható szobai légtisztítókat egy helyiség levegőjének szűrésére tervezték. Éppen ezért ezek különállóak az egész ház légtisztító rendszereitől, amelyek a fűtés, szellőző- vagy a légkondicionáló rendszerekbe vannak beépítve.
Előfordulhat, hogy bizonyos szennyező anyagok koncentrációja a többszöröse a béltéri levegőnek, mint a kültérinek. Ilyen szennyezőanyagok a tisztító- és illatosítószerekkel, vagy akár a kandalló, kályha szellőzéséből, esetleg állatszőrből is bekerülhet a szoba légterébe. Ez pedig hatással lehet egészségünkre, allergiánkra. Ezt hivatott mérsékelni a légtisztító berendezés.

Azt ne felejtsük el, hogy ezek a készülékek csak addig távolítják el az allergéneket és más részecskéket, amíg azok a levegőben lebegnek. Miután leülepedett a talajra, vagy a berendezési tárgyakra, már csak takarítással távolíthatjuk el, amiben segítségünkre lehet egy porszívó.
Milyen típusai vannak a légszennyezésnek?
Nem minden légtisztító szűri ki az összes szennyezőanyagot. Általában csupán a részecskék kiszűrésére összpontosítanak, mint például a különböző allergének, por és állatszőr. A vásárlás előtt azonban fontos megismernünk, hogy milyen fajta levegőszennyezések fordulnak elő:
- Részecskeszennyezés (PM): Ezek szabad szemmel nem láthatóak, ennek ellenére mindig jelen vannak és be is lélegezzük őket egész nap. Általában például a füstből, koromból, pollenből, porból és szőrből származhatnak. Bizonyos otthoni tevékenységek is előállíthatják ezeket a finom részecskéket. Ilyen a főzés, takarítás, dohányzás, kandallóba való begyújtás vagy gyertyaégetés.
- Kémiai szennyezés: Beltéri környezetben kifejezetten bőségesen van belőlük. Ilyen lehet a szén-monoxid, mely a rosszul karbantartott fűtőberendezéseken keresztül juthat otthonunkba. De ilyenek még az illékony szerves vegyületek (mindennapi termékek által kibocsátott szennyezőanyagok, mint a festékek, oldószerek fertőtlenítő spray-k), vagy a félig illékony szerves vegyületek (lakásfenntartáshoz használt anyagokban vannak, mint a bevonatok, festékek, fakezelés).
- Biológiai szennyezés: Ezek az anyagok kizárólag élő szervezetekből, például állatokból, növényekből, vagy penészből származnak. Ilyen biológiai szennyezőanyagok a fertőző eredetűek (baktériumok, vírusok, toxinok), az allergének (penészgombák, rovarok, poratkák) és a nedvesség (ez közvetlenül a penészgombák elszaporodásához vezet).
Milyen adatokkal találkozhatsz?
Ha szeretnél egy ilyen készüléket, akkor elsősorban ezekkel az adatokkal fogsz találkozni a vásárlás során:
- Ár skála: 5.000 – 2.000.000 Ft
- Lefedett felület: 15 – 285 m²
- Max. teljesítmény: 27 – 135 W
- Légáramlás: 230 – 680 m³/h
- Sebesség fokozatok: 5
- Zaj: 33 – 60 dB
Az olcsóbb kategóriás modellek között lehet venni nagyon apró, közvetlenül a konnektorba dugható készülékeket is. Ezek ionizációs rendszer alapján működnek. Ennek a másik véglete a nagy helyekre is alkalmas légszűrő rendszer, mely már akár több 100 m²-re is alkalmas lehet.
Vezérlőpanel típusa lehet digitális, de mechanikus is. Ma már nagyon sok modell működik wifi-n keresztül, egy telefonos applikáció segítségével. Ez döntően nem a készülék árától függ.
Plusz funkciók
Nem mindegyik készülék rendelkezik ezekkel a funkciókkal, ám nem árt ha ezeket is tudja a leendő légtisztítód:
- Mosható előszűrők: ezek a nagyobb részecskéket összegyűjtik, mielőtt elérnék a HEPA szűrőt, így pedig ez utóbbinak meghosszabbíthatja az élettartamát, ami nagyobb csereperiódust jelent. Ezt az előszűrőt pedig könnyen ki tudod tisztítani akár a csap alatt is.
- Levegőminőség mérése: a drágább eszközök már valós időben követik nyomon a levegő minőségét.
- Automata üzemmód: a levegőminőség mérése nemcsak azt teszi lehetővé, hogy nyomonkövesd mennyire hatékony az eszköz, hanem akár automata üzemmódra is be tudod kapcsolni a készüléket, hogy a levegő minőség alapján szabályozza a sebességét.
Mire figyelj légtisztító vásárlásánál?
Bár ezek a készülékek egyszerűnek tűnnek, azonban nem mindegy, hogy milyet veszel. Ez pedig nemcsak az árban, vagy a szűrők fajtájában mutatkozik meg, hanem még sok minden másban is. Lássuk mire érdemes figyelni?
Méretei
Légtisztító berendezések körében létezik az egészen kicsi, hordozható változatoktól, a jóval nagyobb teljesítményű és méretű készülékekig szinte bármi. Általános méretei: magasság: 35 – 72 cm, szélesség: 22 – 45 cm, hosszúság: 22 – 50 cm.

Helyiség mérete
Szinte mindegyik gyártó feltünteti készülékén, hogy mekkora helyiség levegőjének tisztítására alkalmas a készülék. Ám érdemes mindig nagyobbal számolni, mint a leendő használat helye.
Azt is vedd figyelembe, hogy a nagy helyiségekhez alkalmas modellek többsége a kisebb szobákban is kiválóan használható, akár még alacsonyabb (és ez által csendesebb) sebességfokozat mellett is.
Ára és költségei
Vételára elég eltérő lehet néhány ezer forinttól a milliós tételig. De a vásárlói vélemények alapján már 50.000 és 100.000 forint között is jó készüléket lehet kifogni.
Az energiafelhasználás terén sem mindegy, hogy milyen készüléket választunk. Ugyanis folyamatos működése során a háztartás kiemelt fogyasztója válhat belőle, így pénztárcánk bánhatja egy magasabb energiaigényű eszköz megvásárlását.
A költségekhez nem elég csupán a vételárat számítani, mivel bizonyos időközönként szükség van a szűrők cseréjére is. Ennek pedig minden alkalommal plusz költsége lesz, ugyanis a szűrőket általános szabály szerint 6-12 havonta cserélni kell (aktívszén szűrőknél ez az időszak 3 hónap). A legtöbb készülék ezt már egy visszajelző LED lámpa segítségével jelzi is nekünk. A szűrők költségei viszonyt nagyon eltérő is lehet. Érdemes erről tájékozódni, mielőtt befektetsz az adott gépbe.
Applikáció
A légtisztítók többsége már applikációk segítségével működik. Így fontos szempont, hogy könnyen összepárosítható legyen a készülék az app-pal, ezáltal pedig gyorsan és egyszerűen képesek legyünk a beüzemelésre.
Zajszint
Bár nem ez a leghangosabb háztartási készülék, azonban nem árt figyelni a zajosságára sem. Ugyanis ezeknek a gépeknek a megfelelő hatékonyság érdekében folyamatosan működniük kell. Általában az 50 dB-en, vagy annál alacsonyabban üzemelő készülékek már megfelelőek. Arra azonban vigyázni kell, hogy minél magasabb sebességfokozaton üzemel a légtisztító, annál hangosabb lesz a működése.
Hogyan hozhatod ki a legtöbbet a légtisztítóból?
Ha már kiválasztottad a számodra legjobban megfelelő készüléket, már csak arra kell odafigyelned, hogy hatékonyan is működtesd. Ugyanis hiába lesz a legjobb a légtisztító, ha nem jó helyen van, vagy nem megfelelő sebességgel megy, már nem fogja azt a hatást elérni.
Karbantartás
A légtisztító csak megfelelő tisztaságú szűrővel tud hatékonyan működni. Ugyanis egy idő után telítődik és ilyenkor már nem tud több részecskét felfogni. Így szükség van a szűrők rendszeres tisztítására (ha van erre lehetőség) vagy cseréjére (sajnos ez az általános, mivel sem a HEPA, sem az aktívszén szűrőt nem lehet kimosni).
Elhelyezés
Ezek a készülékek csupán egy szoba levegőjét képesek tisztítani, így érdemes ott elhelyezni, ahol a legtöbbet tartózkodsz, mint a nappali, vagy ahol a leginkább szükség van rá, mint például a gyerekszoba vagy a háló. Nem árt azonban arra is figyelni, hogy úgy helyezd el a berendezést, hogy a levegő mozgását semmi se akadályozza.
Sebesség beállítás
Ma már nagyon sok légtisztító működik automatikus üzemmódban. Ez azt jelenti, hogy a készülék méri a levegő minőségét, és az alapján állítja be a sebességet. De általánosan javasolt magasabb fokozatra állítani, ha nem tartózkodsz a szobában és alacsonyabbra venni, ha éppen ott vagy. Ilyenkor jobban megéri és hatékonyabb lehet egy nagyobb lefedettségi területtel rendelkező eszköz.
Akik már megvették…
Nagyon sokan szeretik, főleg azok, akiknek poratka, virágpor allergiájuk van, mivel a légtisztító használata mérsékelte az allergiás tüneteiket. Ráadásul a kellemetlen szagokat is képes semlegesíteni.
A legtöbb készülék már app segítségével állítható és irányítható. Így viszont magán a készüléken már nincs túl sok beállítási lehetőség, ami sok esetben, például az idősebb korosztálynál már hátrány lehet, de akkor is, ha csupán a ventilátor sebességén szeretnél gyorsan állítani. Valaki pedig nagyon szereti, mert sok plusz információt is képes a légtisztító mutatni, amire nem lenne képes egy kis kijelző segítségével.
Néhány esetben a tavasszal vagy ősszel használt készülékeknél hátrányként említik, hogy néhány fokkal hozzájárul a levegő hőmérsékletének csökkentéséhez.
Összegezve
Egy különleges, ám hasznos készüléket ismerhettünk meg, ami kifejezetten jó szolgálatot tesz az allergiások, asztmások vagy olyan munkát végzők számára, akik kisebb helyiségekben dolgoznak viszonylag veszélyes vegyszerekkel. Ha pedig az itt leírt dolgokat is figyelembe veszed, akkor a választásnál sem nyúlhatsz mellé.
Forrás:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Air_purifier
- https://www.consumerreports.org/appliances/air-purifiers/buying-guide/
- https://eoleaf.com/pages/air-purifier-buying-guide-how-to-choose-an-air-purifier?srsltid=AfmBOop6qT3EMV3EbbGkKYl6VjhOWrrxZ0I_JmcL2DxNE6RHARYYXHJC
- https://www.breathingspace.co.uk/how-to-choose-your-air-purifier-i75
- Használati utasítások
- Termékleírások és vásárlói vélemények