Mikrohullámú sütő: milyen lehetőségek vannak?
Ma már szinte mindegyik háztartásban megtaláljuk ezeket a készülékeket. De ha jó berendezést szeretnél vásárolni, akkor érdemes egy-két dologra odafigyelni. Mire érdemes figyelned mikrohullámú sütő vásárlás során?
Mi az a mikrohullám sütő?
Mielőtt bármilyen vásárlási kérdésbe részletesen is belemennénk érdemes egy kicsit közelebbről is megismerni ezt az érdekes konyhai segédünket.
A mikrohullámú sütő kinézetre egy közepese méretű dobozhoz hasonlítható a legjobban. Az oldalán található az ajtó, amin keresztül beletehetjük a melegíteni kívánt, finom ételeket.
Hogyan működik a mikró?
A mikrohullámú sütő egy elektromos sütő, amely úgy melegíti és főzi az ételt, hogy a mikrohullámú frekvenciatartományban elektromágneses sugárzásnak teszi ki a benne elhelyezett élelmiszert.
Ez a sugárzás 2,45 GHz frekvenciájú elektromágneses hullámokat, úgynevezett mikrohullámokat képez. Így az elektromos energia mikrohullámmá alakul át. A hullám forrása a magnetron, ez a működés alapja.
A mikrohullámokat a sütőtérbe vezeti át a berendezés, ahol állóhullámok alakulnak ki. A mikróba helyezett élelmiszer pedig ezt elnyeli és felmelegszik tőle. Az egyenletes melegítés (vagy sütés) érdekében, ételünket forgatni kell. Ehhez egy üvegtányérra van szükség, amelyen forog a ráhelyezett tárgy.
A magnetron teljesítménye adott, azt szabályozni csak nagyon kis mértékben lehet. A kezelőszerveken beállítható teljesítmény-fokozat nem közvetlenül a magnetron teljesítményét vezérli, hanem szakaszos üzemben működteti. Ez azt jelenti, hogy az áramellátási beállításokat nem az erősség tényleges változtatásával, hanem a készülék ismételt ki- és bekapcsolásával hajtják végre. A legmagasabb beállítás tehát folyamatos teljesítményt jelent.
A leolvasztásnál előfordul olyan is, hogy 2 másodpercig van bekapcsolva és 5 másodpercig pedig ki. Így az ételen belül kialakult hőmérséklet különbségek a szünetekben jobban kiegyenlítődnek.
Folyékony ételek (például levesek) esetén a teljesítmény szabályozásnak nincs különösebb haszna, csak a melegítés idejét hosszabbítja meg.
A mikrohullámú sütők hőt termelnek közvetlenül az ételben, de az általános tévhit ellenére a mikrók az ételeket kívülről befelé főzik. A 2,45 GHz-es mikrohullámú sütők csak körülbelül 1-2 centiméterre képesek behatolni a legtöbb ételbe. A vastagabb ételek belső részeit, a külső 1-2 centiméterről befelé áramló hő melegíti.
Hogyan lehet sütni a mikróban?
A mikrohullámú sütők korlátozott szerepet töltenek be a professzionális főzésben. Ez azért van, mivel a mikró hőmérséklete nem éri el azt a hőmérsékletet, amely a megfelelő kémiai reakciókhoz lenne szükséges. Ez azt jelenti, hogy az elektromágneses hullámok nem hoznak létre „Maillard reakciót” (ez a hatás az aminosavak és cukrok között jön létre), ami karamellizálja például a tejet. Az újabb típusok ennek érdekében már kiegészítő funkciókat alkalmaznak, ami már ezt a hatást elősegíti.
A mikrohullámú sütők egyik változata a konvekciós mikrohullámú sütő. Ez egy szokásos mikró és egy konvekciós kemence kombinációja. Lehetővé teszi az ételek gyors elkészítését, mégis barnára és ropogósra süthetjük, mint egy konvekciós kemencében.A konvekciós mikrohullámok drágábbak, mint a hagyományos társaik.
Egyes sütők nagy sebességű levegőt használnak; ezt a módszert impingement sütési eljárásnak nevezik. Ezeket az eszközöket úgy tervezték, hogy az ételeket gyorsan elkészítsék (például éttermekben, szállodákban célszerű), de többe kerülnek és több energiát fogyasztanak.
Néhány gyártó nagy teljesítményű kvarc-halogén izzót kezdett kínálni egyes konvekciós mikrohullámú sütő-modelljeikhez. Az izzók infravörös (IR) sugárzással melegítik az étel felületét, barnára sütve, mint egy hagyományos kemencében. Az infravörös energia, amelyet a lámpák juttatnak az élelmiszer külső felületére, elegendőek az elsősorban szénhidrátokból álló élelmiszerekben a barnás karamellizáció megindításához, és az elsősorban fehérjéből álló élelmiszerek Maillard-reakcióihoz. Ez által az ételeink olyan állagúak és ízűek lesznek, mintha hagyományos sütőben sültek volna meg.
Kiolvasztási funkció
Az olvasztás alacsony teljesítmény-beállítással történik, így elég idő jut arra, hogy a hő az étel még fagyott részeibe is eljusson. Ezt a funkciót kétféle módon állíthatjuk be: választhatunk súly szerint, vagy idő szerinti kiolvasztást.
Biztonságosak?
A mikrohullámú sütők érdekes készülékek, melyek sok lehetőséget kínálnak. Viszont a használatuk nem veszélytelen. Bár ezt a legtöbb konyhai eszközről elmondhatjuk, a mikró használatával legyünk kifejezetten óvatosak. Arról, hogy mit nem szabad beletenni, külön cikk szól. Most akkor nézzük, hogy biztonságos-e a mikrohullámú sütő?
A mikrókra sok biztonsági előírás vonatkozik, mivel a berendezés nem megfelelő használata balesetekhez vezethet, fontos betartanunk a használati utasításban leírtakat. Most az egyes veszélyforrásokat külön kiemelve szeretném bemutatni ezt a különös szerkezetet.
A mikró ajtaja
A berendezés ajtaján általában van egy ablak, amely segítségével láthatjuk, hogy mi zajlik bent. Az árnyékolás fenntartása érdekében itt található egy vezető háló is.
Ennek mérete sokkal kisebb, mint a mikrohullámok hullámhossza (12,2 cm a szokásos 2,45 GHz esetén), így a mikrohullámú sugárzás nem tud átjutni az ajtón, míg a látható fény (ami sokkal rövidebb hullámhosszú) igen.
Annak ellenére, hogy az ajtó pereme körül nincs folyamatos fém-fém érintkezés, az ajtó szélein lévő csatlakozások a fém-fém érintkezésként működnek, a sugárzás kijutásának megakadályozása érdekében.
Tehát a védőháló, illetve az ajtó sérülése esetén a készülék közvetlen közelében égési sérülést okozhat, ezért az ilyen eszköz használata tilos!
Már általános az a biztonsági funkció, hogy az ajtó kinyitásával kikapcsol a készülék. Tehát a mikrohullámú sütőkben keletkező mikrohullámok, az elektromos áram kikapcsolása után megszűnnek.
Minden eladott mikrohullámú sütő rendelkezik ilyen védő reteszeléssel. Nem lehet működtetni, ha az ajtó nyitva van, vagy nem megfelelően van becsukva.
Amire ilyenkor még érdemes figyelni, a mechanikus kapcsolóval rendelkező készülékeknél, ha még nem járt le a melegítési idő, ilyenkor az ajtót kinyitva leáll a berendezés. De ha a mikró ajtót újra becsukjuk, a készülék tovább működik. Ez károsíthatja vagy tönkre is teheti a mikrónkat. Részletesebben is szó van erről a témáról egy másik cikkben, itt a 13. pontot vegyük figyelembe.
Fémek a mikróban
Fémet alapesetben tilos mikrohullámú sütőbe tenni! Ez a sütő, illetve a fém tárgy károsodását okozhatja.
A fém felületéről a mikrohullám visszaverődik, így megváltozik a hullámok útja. Ezért ezek visszajuthatnak a magnetronba (erről másik cikkben lesz szó), amitől az túlmelegszik és tönkre is mehet.
A fémek nagy számban tartalmaznak szabad elektronokat. Ezeket a mikrohullámok elektromos tere mozgásba hozza. Így a fémekben elektromos áram keletkezhet. Ettől a fém felmelegszik, ami olyan mértékű is lehet, hogy meg is olvaszthatja a fémet.
Egy villa esetében például, akkora lehet az elektromos térerősség, hogy elektromos szikra is keletkezhet. Főleg akkor okoz gondot, ha ez a szikra a fém eszközünk és a mikró oldala között jön létre.
A mikrohullámú sütő fala ki is lyukadhat ennek következtében. Egy hibás mikrónak a használata viszont már életveszélyes lehet, így használata tilos!
Magas hőmérséklet
A víz és más homogén folyadékok túlmelegedhetnek, ha mikrohullámú sütőben, sima felületű edényben melegítjük. Vagyis a folyadék hőmérséklete kissé meghaladja a normális forráspontot, anélkül, hogy a folyadék belsejében gázbuborékok képződnének.
Ilyenkor a forralási folyamat robbanásszerűen megkezdődhet, például amikor megfogjuk az edényt, hogy kivegyük a sütőből, esetleg cukor hozzáadásával. Ez spontán forrást (magképződést) eredményezhet, amely súlyos égési sérüléseket okozhat.
A túl sokáig melegített dolgok meggyulladhatnak.
A mikrohullámú sütők gyors főzése és felügyelet nélküli használata további veszélyt jelent. Arról, hogy mit nem tehetünk a mikróba és mivel kell óvatosan bánni, arról külön cikk szól.
Égési sérülés
A mikrohullámú sütők anélkül melegítik az ételt, hogy az edények többsége túlmelegedne. Ha egy edényt leveszünk a tűzhelyről, hacsak nem indukciós főzőlapról van szó, akkor egy ideig meleg marad és, égési sérülést okozhat. A mikrohullámú sütő nem jelent ilyen problémát. Kivétellel itt is találkozhatunk, ahogy egy másik cikkben szó is lesz róla.
A készülékben használt edények gyakran sokkal hűvösebbek, mint az ételek, mert az edények átengedik a hullámokat; így azok közvetlenül melegítik az ételt.
A hagyományos sütőből származó ételek és edények ugyanakkora hőmérsékletűek, mint a sütő többi része. A tipikus főzési hőmérséklet 180 ° C. Ez azt jelenti, hogy a hagyományos kályhák és kemencék súlyosabb égési sérüléseket okozhatnak, mint a mikró.
Sugárzás
A mikrohullámú sütő által termelt sugárzás nem ionizáló. Ezért nincsenek olyan ionizáló sugárzással járó rákkockázatok, mint például a röntgensugarak esetén.
A rák kockázatának felmérésére szolgáló hosszú távú rágcsáló-vizsgálatok eddig nem tudtak azonosítani semmilyen rákkeltő hatást a 2,45 GHz-es mikrohullámú sugárzástól. Erről bővebben a Wikipedia cikkében olvashatunk. A mikrosütőből kivett étel nem „sugároz”, a mikrohullámok nem maradnak benne az ételben.
Ha valakit közvetlen mikrohullámú sugárzás ér, annak a hatása a test fizikai égése lesz, mivel az emberi szövetek, különösen a külső zsír- és izomrétegek, hasonló összetételűek, mint egyes élelmiszerek, amelyeket általában mikrohullámú sütőben főznek. Ezért hasonló hatások érik, a mikrohullámú elektromágneses sugárzás esetén.
A mikrohullámok elpusztíthatják a baktériumokat, de nem főznek olyan egyenletesen, mint a rendes sütők. Ez ahhoz vezet, hogy az étel egyes részei nem érik el az ajánlott hőmérsékletet.
Interferencia: a mikrohullámú sütők, bár biztonsági okokból árnyékoltak, mégis alacsony mikrohullámú sugárzást bocsáthatnak ki. Ez nem káros az emberre, de néha interferenciát okozhat a Wi-Fi és a Bluetooth, valamint más, a 2,45 GHz-es hullámsávon kommunikáló eszközök között, különösen közelről.
Már általános az a biztonsági funkció, hogy az ajtó kinyitásával kikapcsol a készülék. Ezt nevezhetik aminek akarják (van ahol plusz funkciónak írják le), az összes készülék így működik.
Célszerű figyelnünk ilyenkor arra, hogy ha a készülék visszaszámlálója (általában a mechanikusoknál fordul elő), nincs kinullázva, akkor az ajtó becsukásával folytatódik a melegítés. Ha ilyenkor nincs semmi a sütőben, akkor a mikrónk akár tönkre is mehet.
Milyen érdekességgel találkozhatsz?
A mikrohullámú sütők ajtaja jobbról balra nyílik, a kezelőfelületük pedig a készülék jobb oldalán található. Ritkán előfordul, hogy fentről lefelé nyíló ajtóval rendelkeznek. Ez főleg beépíthető gépek esetén fordul elő.
Viszont nem gyártanak olyan mikrót, amelyiknek a kezelőfelülete a készülék bal oldalán található és az ajtaja is balra nyílik. Ennek több oka is van.
Kezdetben feltételezték, hogy az emberek többsége jobb kezes, ezért a kezelőfelületet jobb oldalra helyezték. Így jobb kézzel lehetett programozni és bal kézzel pedig ajtót nyitni. Ezért az ajtó zsanérjai a készülék bal oldalára kellett, hogy kerüljenek.
A gyártók szempontjából ez gazdasági kérdés, mert lehetne balra nyíló mikrót is gyártani (állítólag van, de ott a kezelőfelület a gép alján van). Ahhoz, hogy a kezelőfelület a bal oldalra kerüljön, a gép teljes belsejét át kellene tervezni, amit már másik gyártósoron kellene összeszerelni. Ennek a költségvonzatát pedig egyik gyártó sem vállalta be.
Hogyan válassz mikrohullámú sütőt?
Most érkeztünk el a lényeghez: mit vegyél figyelembe mikró vásárlás során?
1. Hol lesz a mikró?
Elsősorban az elhelyezés kérdése lesz a legfőbb szempontunk. A beépíthető készüléket nyilván nem tehetjük bárhová, mint szabadon álló társát. Így előző esetben olyan konyhabútort kell választanunk, amibe van lehetőségünk beépíthető mikrónkat megfelelően elhelyezni. Ha ilyen készülék pótlását szeretnénk, akkor viszont a pontos méreteket mindenképpen ellenőrizzük a vásárlás előtt. Ne utólag derüljön ki, hogy az új mikrónkat nem tudjuk a régi helyére beilleszteni.
Szabadon álló készüléket a konnektor függvényében szinte bárhol elhelyezhetünk. Ennek ellenére célszerű ez esetben is egy plusz polcot beszerezni, mert elég sok helyet elfoglal a konyhapult hasznos részeiből.
Beépíthető mikró
Ezek a gépek a mikrók között a legdrágábbak szoktak lenni. Általában nagyobb kapacitással és több funkcióval rendelkeznek, mint szabadon álló társaik (ritkán akadhatnak kivételek is). Tájékoztató jellegű adatok:
- Ár skála: 40.000 – 245.000 Ft
- Teljesítmény: 900 – 3400 W
- Erősségi fokozatok: 5 – 11
- Kapacitás: 21 – 44 l
- Súly: 16 – 29 kg
- Zajszint: általánosan 63 dB
Szabadonálló mikró
Ezek a gépek általában olcsóbbak, mint beépíthető társaik. Méretüknél fogva kisebb berendezések, kevesebb funkcióval és kisebb teljesítménnyel rendelkeznek (persze akadhat erre ellenpélda is). Néhány adata (tájékoztatás):
- Ár: 30.000 – 225.000 Ft
- Teljesítmény: 700 – 900 W
- Erősségi fokozatok: 5 – 11
- Kapacitás: 17 – 34 l
- súly: 10 – 25 kg
- Zajszint: általánosan 63 dB
Általában a beépített készülékeknek nagyobb a kapacitásuk és a legtöbb esetben a tudásuk is. Ha nagyon keresünk, már találhatunk ezekre ellenpéldát is. Ma már a szabadon álló készülékek is egyre több funkcióval bírnak.
2. Általános tulajdonságok megvizsgálása
Bár furcsán hangzik, hogy az általános tulajdonságoknak is nézzünk utána, azért az egyes készülékek között elég érdekes eltérések is lehetnek. Az itt összefoglalt tulajdonságokat mind a beépíthető, mind pedig a szabadon álló készülékek esetén megtalálhatjuk.
Az első ilyen a belső világítás. Itt is széles skála közül választhatunk, vannak gyártók, ahol kifejezetten erős világítást alkalmaznak. Általános, hogy akkor van világítás, amikor a gép működik, és éppen valamilyen ételt melegítünk. Ritkábban találkozhatunk azzal, hogy a világítás akkor is bekapcsol, ha a gép ajtaját kinyitjuk (ahogy a fenti képen láthatjuk). Ez már plusz funkció, ami néha igencsak jól jön.
A másik ilyen, hogy az energiafogyasztás és a teljesítmény nem két egyforma adat! Általánosan elmondható, hogy a fogyasztása, tehát a működéséhez szükséges áram felvétele jóval nagyobb, mint maga a teljesítmény. Egyes gépeknél külön kiemelik ezeket és míg 700 W-os a teljesítménye, addig az energiafogyasztása már 1200 W is lehet. A kiírt adatoknál mindig nézd meg, vagy külön kérdezz rá, hogy a teljesítményre vonatkozik-e az adat, vagy pedig az áramfelvételre. Ezt vegyük figyelembe az elektromos hálózatunk tervezésénél is!
3. Mennyire könnyen kezelhető?
Háromféle kezelőfelület mikróval találkozhatsz. Az első a a mechanikus vezérlésű berendezések. Ezek a készülékek a legolcsóbbak a piacon, emellett, ha egyszerű szerkezetre van szükséged, akkor a legpraktikusabbak is. Ugyanis sok esetben szempont lehet a kezelhetőség egyszerűsége, főleg az idősebb korosztály számára, akik egy egyszerűen kezelhető gépet szeretnének, alapfunkciókkal.
A drágább készülékek már digitális panellel rendelkeznek. Nem beszélhetünk lényeges árkülönbségről, csupán pár ezer forintos tételre gondoljunk. Mivel több funkcióval rendelkeznek, ezeknek az eszközöknek a kezelése már bonyolultabb, így több odafigyelést igényelnek. Általában csak digitálisan írja ki az adatokat, de a készüléket gombok segítségével állíthatjuk be.
A harmadik típus az érintőképernyős változat. Itt már nemcsak az adatokat láthatjuk egy kijelzőn, hanem a gép beállítását is a kijelző segítségével végezhetjük el. Néhány esetben a kinyitás gomb is érintő kijelzővel működik. Ezek a legdrágább mikrohullámú sütők közül kerülnek ki.
4. Milyen extra funkciót tartalmaz?
Itt muszáj különvennünk a szabadonálló és a beépíthető készülékeket, mert általában eltérő speciális funkciókkal rendelkeznek.
Beépíthető mikróra vonatkozó extra funkciók:
- Beépíthető készülékek esetén szinte már mindegyik kínál recepteket is. Ez azt jelenti, hogy több funkciója is van, mint az egyszerű melegítés és olvasztás. Például grillezhetünk vagy süthetünk is eszközünk segítségével.
- Általában a beépíthető készülékekben van (ritkán a szabadon állóban) egy plusz hőlégkeveréses funkció. Ezt gőzzel történő készítésnek hívják, amit külön jelölnek a gépeken. Ez még több lehetőséget biztosít a mikró használatával kapcsolatban, részletes utasításokat itt is a használati útmutatóban kaphatunk.
Szabadonálló társaikat általánosan csak melegítés, vagy olvasztás céljára használhatják. Kivételek ebben a kategóriában is akadnak. A kategória néhány ilyen különleges tulajdonsága:
- A drágább gépek között már találunk olyat is, ami lehetővé tesz egy pontosabb hőmérséklet szabályozót, így olyan ételek készítésére is lehetőség van, mint például joghurt vagy sült krumpli, esetleg marha- vagy báránysült, netán tészta kelesztés.
- Egyes esetekben előfordul a párolási funkció is.
- A használati utasításban néhány étel elkészítésére részletes leírást találhatunk, hozzávalók megadásával együtt.
- Ugyanakkor további lehetőségünk van csokoládét, vagy vajat is lágyítani a készülékkel.
- Az olvasztás funkció is külön kap helyet a használati utasításban.
- Találhatunk inverteres kiolvasztási funkciót, ebben az esetben a működési elvre nem kapunk magyarázatot, viszont a hatékonyságát nagyon dicsérik. Itt külön meg van határozva, hogy milyen étel alapanyagot hogyan és mennyi ideig mikrózhatunk.
- További extra funkció, és egyes esetben lényeges lehet az, hogy a forgótányér, melyre az edényt helyezzük a melegítendő étellel oda tér vissza, ahonnan elindult és csak ekkor nyílik ki a készülék ajtaja. Jelen esetben ez azt jelenti, hogy a bögrének a füle pontosan úgy fog állni, ahogy betettük a mikróba.
5. Tisztításra van jó megoldás?
Vannak gépek, amelyek tisztítását a gyártó megkönnyítette egy külön gombbal. Ennek az a lényege, hogy mikrónkba egy üvegedénybe vizet teszünk, majd megnyomjuk a tisztítógombot. Ennek segítségével eszközünk a vizet gőzzé melegíti fel, ami megkönnyíti a lerakódott szennyeződések eltávolítását a berendezés belső oldaláról.
Drágább mikró belső része már olyan bevonattal rendelkezik, amelyet könnyebb tisztítani (néhány esetben ez kerámia bevonatot jelent).
Összefoglalva
Ha megismerted ezeket az eszközöket és már tudod, hogy mire érdemes figyelni a vásárlás során, akkor már annyira nem nyúlhatsz mellé. Amilyen egyszerű eszközöknek tűnnek annál bonyolultabb a működésük, valamint vásárlás során a megfelelő darab kiválasztása sem egyszerű, ha igényeidnek megfelelőt szeretnél találni.
Forrás:
- Magyar Wikipedia
- Angol Wikipedia
- Termékleírások és Használati utasítások