Mire jó a kézi gőztisztító?
A kézi gőztisztító a legolcsóbb eszköz a gőztisztító berendezések között. Kicsi mérete miatt könnyű vele dolgozni, de vajon elég hatékony része a háztartásnak?
Mi a gőztisztító?
A gőztisztító a porszívóhoz hasonló háztartási takarító készülék. Bár elsősorban padlóburkolatok (szőnyeg, csempék, laminált padló, parketta) tisztítására és fertőtlenítésére használatos, a kézi eszközök vagy kisebb alkatrészek segítségével azonban alkalmasak a kisebb felületek (például ablakok, tűzhelyek, matracok, függönyök, kanapék) mélytisztítására is.
Ezek a készülékek pusztán a gőz segítségével képesek elpusztítani a baktériumok, mikrobák és egyéb allergének 99%-át. Mindezt anélkül, hogy tisztítószert kellene hozzáadni a tisztítási folyamat elvégzéséhez. Így nemcsak környezetbarát, hanem még az arra érzékenyek számára sem okoz gondot a tisztítószer erős szaga, vagy bőrön levő, esetleges maró hatása.
Kivétel nélkül a gőztisztítók elektromos motorral vannak felszerelve, amely felforralja a vizet, így gőzzé alakítva azt. Majd ezt a gőzt a fűtőkamrából a tömlőn, vagy csöveken keresztül a keféhez, vagy a rá csatlakoztatott tisztítófejhez küldi.
Mi az a kézi gőztisztító?
A kézi gőztisztító a gőztisztító berendezések belépő szintje. Kinézetre kicsit olyan, mint egy kézi porszívó és egy függőleges gőzvasaló keveréke lenne.
A fogantyú rész alatt látható a víztartály, általában a fogantyú mellett van a gőz előállítására szolgáló műszaki része. A gép tetején pedig a gőzfúvóka kapott helyet, amire szabadon ráhelyezhető bármelyik kiegészítő.
Rendkívül jó szolgálatot tudnak tenni a kisebb részek, zugok takarítása és fertőtlenítése során. Ilyen helyek például a fürdőszoba zuhanyzójának sarkai, vagy radiátor nehezebben elérhető helyei, konyhában a tűzhelyre ragadt makacs szennyeződés, vagy a nappali kanapéja, esetleg a hálószobai matrac.
Előny
- Ezek a készülékek méretüknél fogva könnyen tárolhatóak.
- A súlyuk is elenyésző, így nem túl megerőltető a velük való munka.
- A legolcsóbb árkategóriába tartoznak.
- Általában a nehezebben elérhető helyek takarításában nyújt rendkívül nagy segítséget.
Hátrány
- A nagyobb volumenű és területű takarítási munkák elvégzéséhez, a kis víztartályuk miatt nem alkalmasak.
Milyen tulajdonságai vannak a kézi gőztisztítónak?
Vásárlás során a következő adatokkal találkozhatunk (tájékoztatás):
- Ár skála: 15.000 – 60.000 Ft
- Víztartály térfogata: 0,2 – 0,37 l
- Gőznyomás: 3 – 4,5 bar
- Gőzáramlás: 10 – 80 g/perc
- Teljesítmény: 1000 – 1200 W
- Melegedési idő: 1 – 5 perc
- Súly: 1 – 1,91 kg
- Kábel hossz: 2 – 4 m
Fontos meghatározni, hogy mi alapján tudod eldönteni, hogy egy kézi gőztisztító mennyire hatékony. Itt a teljesítmény mellett a gőznyomást és a gőzáramlást kell jobban megvizsgálni. A nyomás az az erő, mellyel a gőztisztító a gőzt kibocsátja. Mértékegysége a bar. Áramlása pedig a készülék által kibocsátott gőz mennyiségét határozza meg gramm/percben kifejezve. A teljesítmény pedig, amit watt-ban határoznak meg, a felmelegedési időért felelős. Általában minél nagyobb a névleges teljesítmény, annál gyorsabban indul az eszköz gőzképzése, mellyel elkezdhető a takarítási munka.
Ebben az esetben is érdemes odafigyelnünk a készülék súlyára. Mivel egy hosszabb takarítási művelet egy nehéz géppel rendkívül megerőltető lehet. Könnyen előfordulhat, hogy míg az 1 kg-os gépet könnyen használod, addig a 2 kg-os géppel már kínszenvedés lesz a takarítás.
Speciális funkciók
Bár ezek a készülékek nem rendelkeznek annyi plusz funkcióval, mint a tartályos vagy a gőzfelmosó, azért néhány dologgal nem mindegyik kézi gőztisztító rendelkezik.
- Biztonsági zár: ez azt jelenti, hogy nem csak egy gombot kell megnyomnunk a működéshez, hanem egy kioldó zár segítségével lehet működésbe hozni ezt a kis szerkezetet (egy gombkombináció megnyomását érthetjük ez alatt). Ez megakadályozza, hogy a készüléket véletlenül valaki bekapcsolja és ez által sérülés keletkezzen. Például ha a gyerekek megtalálják, akkor nehezebben tudják működésre bírni a szerkezetet.
- A drágább készülékeknél már lehet állítani az erősségi fokozatokat is. Ez akkor jó, ha a takarítandó felület jellege miatt nem szeretnél a legnagyobb gőzáramlással dolgozni. Általában a fa vagy magas hőmérsékletre érzékeny felületeket szükséges jobban kímélni.
- Sajnos nem mindegyik kézi gőztisztító berendezés tartalmaz vízkőtelenítő rendszert. Ezt érdemes figyelni a használati utasításban, mivel ilyenkor legtöbbször desztillált víz használata javasolt, hogy a csövekben és a fúvókán ne okozzon gondot a vízkő.
Kézi gőztisztító tartozékai
Mivel a legsokoldalúbb a felhasználása ezeknek a kis gőztisztító készülékeknek, így több tartozékkal is rendelkeznek. Ilyen kiegészítők lehetnek:
- Egyenes fúvóka: ezt a részt szokták még kónikus fúvóka elnevezéssel is illetni. Ez egy sima egyszerű rész, ami csak a gőzt koncentrálja a megfelelő helyre. Egyes esetekben ehhez még további fejegységek is kapcsolhatóak. De lehet használni fúgák, rolók, fűtőtestek kitakarítására is.
- Ívelt fúvóka: ezek a nem egyenes, nehezen elérhető helyekre alkalmazhatóak a leghatékonyabban. Kiváló szolgálatot tehet a mosdó vagy a WC takarításakor.
- Súrolókefe: ez egy sárgaréz szálakból álló kerek kefe, amit hivatalosan a „strapabíró” felületen levő szennyeződések eltüntetésére lehet használni. Arra oda kell figyelni, hogy nagyon erős kefe, könnyen kárt tehet még a tisztítandó felületekben is, például megkarcolhatja a bútorokat vagy a csempéket.
- Kis kerek kefe: ez alkalmas bármilyen felület tisztítására. Többek között a fugákat is ezzel az egységgel szokták takarítani.
- Ablaktörlő: ablakok vagy tükrök lemosására alkalmasak. Ez egy szélesebb fejrész, ami egy merev gumicsíkot is tartalmaz. Létezik olyan is, hogy erre rá lehet húzni egy kis párnácskát vagy minitörlőt.
- Hajlékony tömlő: Ez teszi még rugalmasabbá a munkavégzést, mivel ez a gépre rakható és ennek a végére bármelyik másik kiegészítő fúvóka vagy kefe csatlakoztatható.
- Padlótisztító készlet: létezik ilyen kiegészítő, mely egy hosszabb teleszkópos cső, ami a gépre helyezhető, így pedig egy gőzfelmosó eszközzé lehet alakítani.
Kinek ajánlom?
Jó szolgálatot tesz, ha elsősorban a kicsi, nehezen hozzáférhető helyeket szeretnéd valamilyen gőztisztítóval kitakarítani. Ilyen lehet például a WC, vagy a mosdó környéke, esetleg a fugák köze. Akkor is jó választás, ha csak szeretnéd kipróbálni, hogy milyen egy ilyen kis egységgel elvégezni az otthoni takarítást.
További előnye, hogy kis mérete miatt egyszerűen tárolható és könnyen előszedhető. Nem tartozik a legnehezebb gépek közé, így a vele való munka sem lesz a legmegerőltetőbb. Meglepő módon már egész nagy gőznyomású gépeket találhatsz ebben a kategóriában.
Hogyan válassz?
Ha jó kézi gőztisztító készüléket szeretnél venni, akkor nem árt, ha ezeket a dolgokat a választás során szem előtt tartod:
Teljesítmény
Ennek meghatározására a teljesítmény mellett szükségünk van még a gőznyomás és a gőzáramlás vizsgálatára. Általában kijelenthető, hogy minél nagyobb a teljesítmény annál gyorsabban lesz használatra kész az eszközünk. Sajnos a takarítás közben a kiesett 1-2 percek nagyon sokat tudnak számítani. A gőzáramlás néhány készüléknél állítható, a takarítandó felületnek megfelelően. A gőznyomás értéke viszont nem baj, ha egy nagyobb szám. Bár itt nem csak az érték a fontos, hanem az is, hogy a kézi gőztisztító ezt fenn is tudja tartani, hogy mindenhol egységes lehessen a takarítás és a fertőtlenítés minősége.
Ebben a pontban tegyünk említést az ár/érték arányról. Ma már az olcsóbb kategóriájú modelleknél is találsz rendkívül jó értékekkel bíró készülékeket. Így nem feltétlenül jelenteném ki, hogy minél drágább annál jobb, mert ez elsősorban a teljesítménytől (gőznyomás és gőzáramlás) függ, nem pedig az ártól.
Üzemidő
Mivel ezeknek az eszközöknek kifejezetten nagy teljesítményigénye van, így még akkumulátoros változatot nem igazán találunk belőlük. Az üzemidőt első sorban a tartályban levő víz mennyisége határozza meg. Amikor a tartályban levő víz elfogy (ezt jobb esetben jelzi is a készülék), akkor ki kell kapcsolni az újratöltéshez. Ilyenkor pedig újra ki kell várni a felmelegedési időt.
Például egy 250 ml-es víztartállyal rendelkező gőzfelmosó általánosan 20 perces takarításra elegendő, míg egy 400 ml-es tartállyal már akár 35 perc is elérhető. Néhány esetben a gyártó meg is adja a takarítandó felület méretét.
Tartozékok
Az egyik legtöbb tartozékkal ez a kis eszköz rendelkezik a tartályos gőztisztítókkal egyetemben. Azonban arra figyelned kell, hogy a kinézett készülék rendelkezik-e a szükséges kiegészítőkkel, vagy külön kell megvásárolni őket. Így nem biztos, hogy megéri az olcsóbb eszköz.
Ha megvannak a szükséges kiegészítők, akkor nem árt arra sem gondolni, hogy milyen módon tároljuk ezeket. Mert a takarítás során gyorsan elő lehet ezeket kapni, illetve az sem baj, ha nem tűnnek el a lakásban nyomtalanul, hogy később a pótlásuk már jóval nehezebb legyen.
Kezelhetőség
Bár a kézi gőztisztító készülékek többsége már könnyen kezelhető, azonban akadhatnak olyan beállítások, vagy gombok, amiknek a használata nehézkes lehet az elhelyezésük miatt. Esetleg az is előfordul, hogy a tartozékok csatlakoztatása, vagy cseréje okoz nagyobb bonyodalmat, mint szükséges lenne.
Fontos még a kábel hossza. Általában 4 méteres kábellel, már rendkívül rugalmas takarítás végezhető. Ilyenkor arra is gondolni kell, hogy ha szükséges egyik konnektorból a másikba áttenni a kézi gőztisztítót, akkor bekapcsolás után újra ki kell várni a felmelegedési időt.
Akik már megvették…
Nagyon szokták szeretni az erős gőznyomást, a könnyű használatot, illetve a sok tartozékot. Ezek nem feltétlen a drága kézi gőztisztító készülékek tulajdonságai, már az olcsó kategóriában is lehet találni ilyen tulajdonságokkal rendelkező modelleket. A 4 méter hosszú kábellel már egy kényelmes munkavégzést írnak le a berendezések használói.
Néhány olcsó modellnél fordul elő, hogy a víztartály záró kupakja beragad, és utántöltésnél vagy a víz kiürítésénél a benne maradt gőz balesetveszélyesen kicsapódik. Ráadásul, ha nincs benne vízkőtelenítő rendszer és csapvízről üzemeltetjük, akkor egy idő után a gőz kimeneti nyílását eltömítheti a vízkő.
Szintén az olcsó darabok hátránya lehet, hogy nem erős a gőznyomás, rosszabb esetben mégcsak nem is forró. Így viszont a fertőtlenítő funkciót el is lehet felejteni, valamint a takarítást sem fogja jól végezni. Mivel ez a teljesítmény nem lesz elég a sütőben levő kosz feloldására, vagy a fürdőszobában lerakódott szappanmaradványok feltakarítására.
Egyes helyeken még mindig hiányzik a magyar nyelvű használati utasítás, ami néhány esetben eléggé meg tudja nehezíteni a takarítási munka elkezdését.
Összegezve
Viszonylag érdekes és jól használható eszközzel találkozhattunk. Ha ilyen feladatok elvégzésére keresel valamilyen gőztisztítót akkor jó választás lehet ez a kis készülék.
Forrás: