Függőleges kézi gőzvasaló: megéri?
A függőleges kézi gőzvasaló egyre nagyobb népszerűségnek örvend a háztartásokban. Ezt kis méretének, könnyű kezelhetőségének és hordozhatóságának köszönheti. Most akkor nézzük meg, hogy mi is ez a készülék!
Mi is az a függőleges kézi gőzvasaló?
A függőleges kézi gőzvasalót (angolul: garment steamer vagy clothes steamers) néhány helyen kézi gőzölőnek is szokták nevezni. Ez egy kis kézi eszköz, amely a forró gőz segítségével kisimítja textíliánkat.
Kialakítása kicsit hasonló egy kézi súlyzóhoz. A fogó rész alatt található a víztartály és a fűtőelem, felette pedig a kis vasalónak a fejegysége, mely gőzfúvókát tartalmaz. Szinte kivétel nélkül elektromos hálózatról üzemeltethetőek ezek a kis eszközök.
A függőleges kézi gőzvasaló használata viszonylag egyszerű: miután vizet töltöttünk a tartályba a fűtőelem gőzzé melegíti, a gőzt pedig egy irányított fúvókán keresztül juttathatjuk a ráncos ruhaneműre.

Mielőtt ezt az eszközt használnánk, figyelmesen olvassuk el a használati utasítást, és tartsuk be a biztonsági előírásokat, mivel komoly sérüléseket tud okozni! Ez a készülék gőzzel működik, a gyártó pedig általában 98°C-os működési hőmérsékletet ír a tájékoztatóban!
Milyen változatokkal találkozhatunk?
Az olcsóbb kategóriában találkozunk viszonylag kis eszközökkel, amit bárhol, szinte bármilyen felületen lehet használni. Ezek könnyen hordozhatóak és a tárolásuk sem okoz gondot.
Drágább kategóriában találkozhatunk olyan kézi gőzvasalóval, aminek megvan a kézi része, de a víztartály már külön kapott helyet, így ez akár 11 literes is lehet. Gőznyomás tekintetében is elég magas adattal rendelkezik: 90 g/perc.
Van egy továbbfejlesztett változata, ami ruhagőzölő néven fut és itt már jóval több része van magának a szerkezetnek is. A kis kézi gép mellett találhatunk egy nagyobb függőleges panelt (néhány esetben állványt), amelyre ráhelyezhetjük a ruhát. A panel lábazatába beépítve találhatjuk a víztartályt.
Az ilyen kinézetű gépek ritkábbak, viszont ez nem hordozható és a tárolása is sokkal helyigényesebb, mint a gőzállomásnak. Ezeknek az eszközöknek az ára már 50.000 – 250.000 Ft körül mozog, több gőzbeállítási móddal, 1 – 2 literes víztartállyal rendelkeznek és nagyobb teljesítménnyel is (1600 – 2100 W körül), ráadásul már a gőznyomás: 25 – 40 g/perc.
Megéri a függőleges kézi gőzvasaló?
Egy jó függőleges kézi gőzvasaló segít rendben tartani a gardróbunkban levő ruhatárunkat. Ráadásul kíméletesebb az finomabb anyagokhoz, mint a vasalók, mivel nem vízszintesen dolgozunk, így nyomás sem helyeződik a szövetszálakra.
Nemcsak a ruhákat, de akár még a függönyöket vagy a kárpitozott bútorokat, például kanapékat is fel tudod frissíteni, vagy ki tudod vasalni anélkül, hogy le kellene szedni. A gőz még csökkentheti is a kellemetlen szagokat, amik a szövetekben maradtak.
Általában ezek a készülékek gyorsan felmelegednek, a legtöbb esetben a gyártó 15 másodpercestől egy perces melegedési intervallumot ír. Ennek ellenére azt szem előtt kell tartani, hogy mivel gőzzel dolgozunk, így a vasalás után textíliáink nedvesek maradnak. Hátrányuk, hogy az erősebb anyagokat, például farmer, vagy organza már nem olyan hatékonyan tudják kisimítani, mint például a pamutot vagy az öltönyöket.
Helyettesítheti a hagyományos vasalót?
Amikor a vasaló és a kézi függőleges vasaló között döntesz, a ruhatárad az elsődleges szempont, amit figyelembe kell venned, ugyanis nem helyettesíti ez a kis eszköz a hagyományos vasalót. Lássuk miért nem?
A vasalókat jellemzően 180 – 220 oC-ra melegítik fel, amely nemcsak vasalásra teszi alkalmassá, hanem a kórokozók elpusztításában is jelentős szerepet vállal. A vasalók előnye, hogy meghatározott területeken lehet velük célzottan dolgozni, ezzel együtt pedig kiváló eredményt nyújtanak. Több fokozattal (hőmérséklet és gőzbeállításokkal) rendelkeznek, mely alkalmassá teszi őket rengeteg féle textilanyag kezelésére, anélkül, hogy kárt okozna ezekben az anyagokban. Hátrányuk azonban, hogy nem hordozhatóak, mivel szükségünk van vasalódeszkára is, hogy megfelelően tudjuk elvégezni a munkát. Ráadásul a gazdagon díszített (például flitteres, gyöngyös) anyagokkal nehezen, vagy egyáltalán nem birkózunk meg.
Ezzel szemben a függőleges kézi gőzvasalókkal nagyobb területet tudunk lefedni, ráadásul alkalmasak függönyök, kárpitok, ágyneműk kisimítására. Előnyük, hogy gyorsabban előszedhetőek, így a munkával is hamarabb végezhetünk, ráadásul hordozható és így utazáshoz is magunkkal vihetjük. Hátránya, hogy kisebb víztartállyal rendelkeznek, gyakori utántöltést igényelnek. Annak ellenére, hogy gőzzel és magas hőmérsékleten üzemelnek ezek a kis készülékek, teljes egészében nem tudják helyettesíteni a vasaló használatához szükséges nyomást. Erre azért van szükség, hogy a keményebb, vastagabb anyagokat nem csak a gőz segítségével tudjuk teljesen kisimítani, hanem szükség van a vasaló talpa által létrehozott simító felületre is.
Hogyan használd a függőleges kézi gőzvasalót?
Ahhoz, hogy ennek a kis eszköznek a maximális teljesítményét kihasználhasd nem árt néhány szempontot figyelembe venni. De hogyan érdemes használnod?
- lépésként a vasalni kívánt ruhát fel kell akasztani egy vállfára. Arra figyelj, hogy mi van a textil mögött, mivel hosszabb távon, a magas hőmérséklet és a nedves közeg károsíthatja a bútorokat.
- lépés: víztartály feltöltése. De milyen fajta vízzel érdemes feltölteni? Erről ide kattintva olvashatsz még többet.
- lépés: dugjuk be a konnektorba a kis készülékünket. Általában 15 – 60 másodperc után elérik a szükséges hőmérsékletet és használatra készen állnak.
- lépés: néhány centiméterre tartsuk a ruhától a gőzölőt. Mindig legyen egy kis hézag a készülék és az anyag között, hogy elkerüljük a sérüléseket. Majd kezdjük el a ruha tetejétől az aljáig lefelé húzni a készüléket, finom és óvatos mozdulatokkal. A jobb eredmény érdekében fogd meg az alsó részt, és feszítsd meg az anyagot, hogy még jobban kisimuljanak a ráncok és gyűrődések. Azonban kiemelten figyelj arra, hogy a forró gőz vonalába ne hagy a kezed, hogy elkerüld a sérüléseket. Ehhez néhány gyártó védőkesztyűt is biztosít.
- lépés: hagyd megszáradni a ruhát a vállfán lógva, vagy sima felületre fektetve. Ehhez elég csupán 10 perc.
A megfelelő működéshez és a hosszabb időtartam elérése érdekében időnként meg kell tisztítani a készüléket. A víztartály tisztítását a használati utasításban leírtak alapján kell elvégezni.
Ha vastagabb anyagokat szeretnél gőzölni és nincs időd a vasalásra, akkor megpróbálhatod ezeket a ruhaneműket belülről gőzölni. Nem feltétlen ad ez a módszer sem a vasalással megegyező eredményt, azonban ha gyorsan van szükséged az adott ruházatra egy jó megoldást nyújthat ez a módszer.

Ha gallért vagy mandzsetta közeli területeket szeretnél gőzölni, akkor segíthetsz a készüléknek, ha nedves törülközőre, vagy más textilre helyezed vízszintesen a vasalni kívánt ruhaneműt. Így az extra nedvességgel könnyebben meg tudod szüntetni a gyűrődéseket.
Végül, de nem utolsó sorban fontos, hogy mely anyagokra használhatod a függőleges kézi gőzvasalót. Ezeknek a kis berendezéseknek a többsége már bármilyen textil felület vasalására alkalmas, ennek ellenére nem minden anyag viseli jól a nedvességet és a forró levegőt. Így például bőr, vagy velúr anyagokra nem ajánlott használni, mivel ezek az anyagok deformálódhatnak, vagy rosszabb esetben megolvadhatnak.
Milyen adatokat láthatunk az alap eszköznél?
Ezek a tulajdonságok az egyszerű függőleges kézi gőzvasalóra vonatkoznak, csupán tájékoztató jelleggel:
- Ár skála: 5.000 – 80.000 Ft
- Víztartály kapacitás: 60 – 380 ml
- Teljesítmény: 770 – 1700 W
- Gőznyomás : 17 – 32 g/perc
- Gőznyílások száma: 1 – 7
- Vasalótalp anyaga: rozsdamentes acél, alumínium, kerámia, öntvény
- Súly: 0,5 – 1 kg
- Kábel hossza: 1,8 – 3 méter
Kis kitérésként számoljunk egy kicsit. A kapacitásnál általános, hogy 120 ml-es tartállyal 6 percig tudunk vasalni. Ez egy gyors számítás után azt jelenti, hogy körülbelül 20 ml-t fogyasztunk el percenként. Ezzel pedig maximum 1-2 ing vasalható ki.
Van néhány kiegészítő, vagy tulajdonság, amivel ezek a kis eszközök rendelkeznek. Mik is ezek?
- Még az olcsóbb kategóriánál is találkozhatunk meglepően sok kiegészítővel. Ilyenek lehetnek például az erősebb anyagokhoz használható ruhakefe, illetve ruhavédő a finomabb anyagoknál. Találhatunk még élvasaló toldóelemet is a nadrágélek könnyebb vasalása érdekében, vagy szöszeltávolítót a bolyhok ellen.
- Vízkőoldó funkció is létezik egyes eszközöknél. Ennek a tulajdonságnak a rendszeres használatával növelhetjük készülékünk élettartamát.
- Itt is láthatunk csepegésmentes rendszert, mint a hagyományos társaiknál. A könnyebb munka és kevesebb bosszankodás érdekében célszerű ilyen funkcióval ellátott készüléket vásárolni.
- Általában ezek a fajta vasalók is rendelkeznek automatikus kikapcsolással, ha néhány percig nem használjuk őket.
- Felfűtési idejük változó: 15 másodperctől általában 1 percig tartó intervallumban adja meg a gyártó.
Hogyan válassz?
Bár a drága és az olcsó kategóriás modellek szinte ugyanazokkal az adatokkal bírhatnak, azért ahhoz, hogy a legjobbat tudjuk választani még néhány jellemzőt ismernünk kell.
Megfelelő típus választása
A cikk elején szó volt arról, hogy több fajtája is létezik ennek a készüléknek. Nem mindegy ugyanis, hogy melyiket választjuk, ez nemcsak árban, teljesítményben, hanem tárolásban is lényeges lesz:
- Kézi változat: ez egy hordozható, könnyen tárolható kis készülék, utazáshoz is teljesen alkalmas, azonban a mérete miatt kisebb teljesítménnyel rendelkezik.
- Ruhagőzölők: ezek nagyobb teljesítményűek, ez erősebb gőzkibocsátást jelent, de nagyobb víztartállyal is rendelkeznek, általában több beállítási lehetőségük is van. Ellenben nehéz áthelyezni, így a tárolása sem lesz kis feladat.
Gőzáramlás és beállítás
A gőz áramlási sebességének (vagy gőznyomásnak) nevezzük a percenként gőzé alakuló folyadék mennyiségét. Ez jelenti azt, hogy a készülék mennyire hatékony a ráncok eltávolításában. Minél nagyobb ez az érték annál jobb és hatékonyabb lesz függőleges kézi gőzvasalónk.
A drágább modelleknél lehetőséged van ezt az értéket beállítanod. Ennek segítségével a ruha anyagához be tudjuk állítani a gőz mennyiségét és a gőz nyomását.
Jó pont lehet, ha nem csupán egy gőznyílással rendelkezik, hanem legalább 3-4 kis gőzfúvókát is tartalmaz a választandó készülékünk.
Teljesítmény
A készülék teljesítménye watt-ban került meghatározásra. Általában minél nagyobb a teljesítmény, annál nagyobb a fűtése és az áramlási sebessége a kis eszköznek. Az otthonra használt készülékek közül már jó választás az 1000 és 2000 watt közötti értékkel bíró függőleges kézi gőzvasaló.
A teljesség érdekében hozzá kell tenni, hogy ez az adat azt mutatja meg, hogy mekkora áramot vesz fel a készülék, de azt már nem, hogy ezt mennyire hatékonyan fűti fel a vizet. Azt az előző adatból, a gőzáramlásból tudod pontosan meghatározni.
Tárolás
Bár a klasszikus formáknál nem beszélhetünk nagy méretű készülékekről, de ha gőzállomást szeretnénk vásárolni, oda már komoly helyre lesz szükségünk a tároláshoz.
Súly
Mivel ezeket a kis készülékeket folyamatosan kézben tartva és emelgetve használjuk, így nem mindegy, hogy mekkora súllyal rendelkezik.
Az se felejtsük el, hogy a legtöbb modellnek közvetlenül beépített víztartálya van. Ha ezt a munka előtt teljesen feltöltjük, ennek a súlya is hozzáadódik a készülék súlyához, így még nehezebb eszközzel kell majd dolgoznunk. Ugyanakkor a nagyobb víztartály kevesebb és ritkább utántöltést igényel.
Tartozékok és funkciók
Még több tartozékkal még sokoldalúbb és jobban és könnyebben használható készüléked lehet. Ilyenkor nem árt odafigyelni a tárolásra, hogy szüksége esetén ezek a kis alkatrészek előkerüljenek.
Jó ha van csepegésmentes és vízkőtelenítő rendszer, vagy a nagyobb biztonság érdekében automatikus kikapcsolás. Minél kevesebb idő kell a felmelegítéshez annál gyorsabban állhatunk neki a munkának, még egy esetleg utántöltésnél is.
Vásárlói vélemények
Az olcsóbb modellek ebben a kategóriában is viszonylag gyenge anyagminőséggel rendelkezhetnek, ráadásul gyenge teljesítményűek, és nem is vasalnak megfelelően.
Szintén az olcsó készülékek hátránya a nagy watt teljesítmény mellett a gyenge gőzáram biztosítása. Például 1500 wattos készüléknél nem szabad csupán 17-18 gramm/perc gőzárammal rendelkeznie, mert ez elég kevés a nagy teljesítményhez képest.
Nem szeretik a beépített víztartályokat sem, ezeket ugyanis nehéz tölteni a kis nyílás miatt, főleg ha a gyártó még egy mini kancsót sem ad hozzá, mely segítségünkre lehetne, mint a vasalóknál. Ráadásul probléma egy-két készüléknél, hogy használat közben nem lehet állítva letenni és nincs is hozzá semmilyen tartó.
Az 1,8 méteres vezetéket sokan túl rövidnek találják. Ahogy néhányan már a 870 grammos készüléket is rendkívül nehéznek érzik egy idő után.
Kiemelten szeretik a praktikus fogórész kialakítást és a gyors felmelegedést. De a hatékony és gyorsan elvégezhető munkavégzés is sokak kedvence.
Kinek lehet jó választás?
Jó választás lehet azoknak, akik gyakran mennek üzleti útra, így fontos szempontjuk, hogy megfelelő, gyűrődésmentes ruhában jelenjenek meg. Nyaraláshoz is ideális kis eszköz.
Kiváló még a szekrényben tárolt, régen használt ruháink felfrissítésére, szagtalanítására is. Apró mérete miatt könnyen hordozható és kis helyet foglaló eszköz, kivéve persze a nagyobb ruhagőzölős változatokat.
Akkor is jó szolgálatot tehet, ha nem szeretsz a vasalással nyűglődni, de mégsem szeretnél úgy kinézni, mintha a kutya szájából öltöztél volna.
Összegezve
Manapság már rengeteg fajta készüléket találhatunk a függőleges kézi gőzvasaló fajtái körében. Az egészen kicsi készüléktől a meglepően nagyokig jó néhány formáját megismerhettünk. Most már csak rajtunk áll, hogy háztartásunk része lesz-e.
Forrás:
- https://myborosil.com/blogs/borosil-blog/all-about-different-types-of-irons
- https://www.choice.com.au/home-and-living/laundry-and-cleaning/ironing/buying-guides/garment-steamers
- https://aeno.com/blog/a-guide-to-clothes-steamers-steaming-and-buying-tips/
- Termékleírások és használati utasítások
- Vásárlói vélemények