Felültöltős mosógép: elég hatékony lehet?
A panel lakásokban praktikussága miatt rendkívül nagy népszerűségnek örvend a felültöltős mosógép. Ennek ellenére ebből a típusból jelentősen kevesebb található a piacon, mint az elöltöltős társaikból. Ám ezzel a berendezéssel is rendkívül jól el tudod végezni ruháid tisztítását. De melyik a legjobb?
Mosógépekről általában
A mosógép egy olyan háztartási eszköz, amely ruhák és különböző textíliák gépi úton való mosását teszik lehetővé. A berendezés működése három szakaszra osztható.
Legelső a mosás: amikor a mosószer, mosópor vagy más vegyszer keveredik vízzel, mely szükséges a ruhaneműk tisztításához. Ilyenkor a vizet a mosógép melegíti fel, a még nagyobb hatékonyság érdekében. Azonban nem árt odafigyelni, hogy a túl magas hőmérséklet egyes anyagoknak árthat (ilyenkor fordulhat elő, hogy a jó kis gyapjúmellényünk a mosást követően gyermekünk számára lesz a továbbiakban hordható).
A második fázis az öblítés. Ennek a fázisnak a célja, hogy a mosószer nagy részét (jobb esetben egészét) eltávolítsa ruháinkból. Egy időben a környezetvédelmi szempontok miatt az öblítés ciklusában kevesebb melegvizet használtak, ami a hatékonyság rovására ment. Ez pedig problémát jelentett a mosószerekre érzékeny emberek számára. Így néhány mosógépnél bevezetésre került a hosszabb öblítési ciklus. Ez hatékonyabb ugyan, de magasabb vízfelhasználást és hosszabb mosási időt eredményez.
A harmadik szakasz a centrifugálás. Ennek a fázisnak a célja, hogy a ruhákból minél több vizet távolítson el. Sok helyen előnyben részesítik a minél magasabb centrifugálási fordulatszámot. Ám ez a ruhák nagyobb fokú gyűrésével jár együtt, valamint a csapágyak mechanikai kopása is növekszik a forgási sebesség növelésével, így a mosógép élettartama csökken. Választásnál ezt a szempontot is végig kell gondolnod.
Létezik automata és félautomata mosógép. Utóbbival a mai világban már nagyon ritkán találkozhatunk, a legelterjedtebbek az automata mosógépek. Ezeknél az egész mosási ciklus gépesítve van, nem szükséges hozzá emberi beavatkozás. Félautomata gépek esetén a mosási ciklusból általánosan a centrifugálás marad ki. Ilyenkor a ruha által felszívott víz kifacsarásáról egy másik készülék (centrifuga) vagy a kezünk gondoskodik. A felültöltős mosógépek kategóriájában még mindig találni félautomata gépeket, aminek rendkívül nagy előnye a kicsi mérete. Így akár kollégiumba vagy lakókocsiba lehet elsősorban jó választás.
A mosógép működtetéséhez nemcsak áramra, hanem vízre is szükség van. Így a vásárlásnál arra is gondolnod kell, hogy ki végezze el a vízbekötést az új berendezésnél. Ugyanis egy szakszerűtlen bekötés nemcsak elárasztja a fürdőszobát, de a mosógépet is tönkre teheti (ha nincsenek eltávolítva a dobrögzítő csavarok)!
Nagyon sokféle gép közül választhatunk, most nézzük meg mit érdemes tudni a felültöltős mosógépekről és hogyan tudod kiválasztani a legjobbat?
Mik a felültöltős mosógép jellemzői?
A felültöltős mosógépek olyan berendezések, melyeknél a ruhákat és textiliákat a gép tetején keresztül kell betölteni, melyet egy nagy ajtóval zárunk le.
Felültöltős mosógépek adatai (tájékoztatásul):
- Energiafogyasztás/100 mosás: 46 – 86 kWh
- Töltet kapacitás: 5 – 8 kg
- Zajszint: 49 – 61 dB (mosási), 71 – 80 dB (centrifuga)
- Mosási programok száma: 9 – 17
- Gyorsmosás hossza: 14 – 30 perc
- Centrifugálás: 1000 – 1400
- Vízfogyasztás: 42 – 45 l
- Ár skála: 125.000 – 500.000 Ft (ez az idővel és a vásárlás helyével változhat)
Egyes gyártók meghatározzák, hogy hány fős családra célszerű az adott gépet választani. Ezeket figyelembe vehetjük, de sok tényezőn múlhat ennek a becslésnek az igazolhatósága. Saját tapasztalat alapján gyerekek mellett, télen sokkal jobban igénybe van véve a mosógép, mint nyáron. De egy kellemes kinti játék esős, saras időben is meg tudja dolgoztatni eszközünket. Ám a kapacitást ez alapján is eldönthetjük:
Kapacitás | Családtagok száma |
---|---|
6 kg | 1 – 2 fő |
7 – 9 kg | 3 – 4 fő |
10 kg felett | 5 – 6 fő |
A legtöbb felültöltős mosógépnek a mosószer és öblítő adagolója a felnyitható ajtó alján található. Ezeknek a tisztításával meggyűlhet a bajunk, ha nem tudjuk megfelelően szétszedni. Így ezt a problémát egyes gyártók úgy próbáltak meg megoldani, hogy máshova helyezték el az adagoló rekeszeket. Ez legtöbb esetben a felnyitható tető alatti részben van, közvetlenül a mosógép dobja mellett. Ezzel a megoldással már jóval könnyebben tisztítható az adagoló rekesz, persze kérdés marad a dob megfelelő pakolhatósága.
A legtöbb mosógépnél a gyártó külön ki is emeli, hogy mennyi gyors programjuk van és azok hány percesek. Ezek is nagyon hatékonyak tudnak lenni, ha nem erősen szennyezett ruhákról van szó. Ez esetben semmi szükség nincs rá, hogy 2-3 óráig forogjanak a gépben a ruháink.
Ma már általános, hogy rövidíthetsz is az adott programon. Ez a funkció akkor a legjobb, ha nem a maximális töltettel szeretnéd üzemeltetni, vagy nem túlzottan szennyezett ruhaneműkről van szó. Ilyenkor nem kell feleslegesen végigcsinálni az egész programot.
Mik a speciális funkciók?
Ezek a funkciók nem találhatóak meg minden gépnél. Nyilván minél drágább kategóriában nézelődünk, annál több ilyen extra tulajdonsággal fog eszközünk rendelkezni. De mik lehetnek ezek?
- A digitális kijelző már általánosnak mondható, ugyanakkor vannak még teljesen mechanikusak is. Ennek rendkívüli előnye, hogy kiírja a mosásból hátralevő időtartamot, így pontosan tudod, hogy mikor lesz kész a mosás.
- A legtöbbnek már óvatosan nyíló teteje van, amely védi a kezünket.
- Drágább készülékeket lehetőségünk van wi-fi-n keresztül egy telefonos applikáció segítségével üzemeltetni, és hang alapú utasításokat adni a berendezésnek (Google és Amazon).
- Késleltetett indítás már az olcsóbb kategóriás gépek esetében is megtalálható.
- Drágább eszközöknél létezik a mosás végén gőzfunkció, a gyűrődések csökkentése és a fertőtlenítés érdekében.
- Egyes drágább berendezések esetében létezik olyan megoldás, hogy a mosógép méri a kifolyó vízben a szennyezettségi szintet, és ez alapján állítja be a mosási ciklus hosszát. Ugyanígy mér habot is a kifolyó vízben, amely alapján kiszámíthatja az öblítés hosszúságát.
Mik a felültöltős mosógép előnyei és hátrányai?
Előny
- Ki és bepakoláshoz kevesebb hajolgatásra van szükség.
- Kicsi kialakításúak, így elhelyezésük könnyű, a pakolhatósága miatt nem kell ügyelni arra, hogy elegendő hely maradjon a gép elejénél.
- Ajtótömítés a gép tetején van, így nem szokott probléma lenni vele.
Hátrány
- Kevesebb választék van a piacon, mint elöltöltős társaiból.
- Kisebb mérete miatt kevesebb funkcióval is rendelkezik.
- Nincs belőle mosó-szárítógép.
- Nagyméretű ruhaneműk (például hálózsák, plédek, takarók) mosása gondot okozhat.
Mire figyelj a választás során?
Ma már nagyon sok olyan dolog van, amit figyelembe kell vennünk egy mosógép választása során. Nem elég arra hagyatkoznunk, hogy mi működött már jól a családban, vagy épp ki melyik berendezést dicséri. Ami náluk működik az nem biztos, hogy nekünk is meg fog felelni. Éppen ezért érdemes ezt a néhány szempontot figyelembe venned a választás során. Ha szeretnél egy még mélyebb szűrést csinálni, érdemes ezt a cikket is elolvasnod.
Kapacitás
Mekkora gépre van szükséged azt főként az határozza meg, hogy hány fős háztartásban élsz. Ha te vagy egyedül, esetleg a pároddal ketten vagytok, akkor nincs szükségetek egy hatalmas gépre, és nagy kapacitásra. Ilyenkor csak feleslegesen vártok arra, hogy összegyűljön egy adag mosnivaló, mert két ruhadarabért nem fogja megérni beindítani, a vízhasználat és a környezeti szempontok szerint sem. A néhány nagyobb takarót pedig könnyen és gyorsan ki lehet időnként tisztítani egy önkiszolgáló mosodában. A felültöltős gépek kisebb kapacitásúak, mint az elöltöltősek, így kisebb háztartásban jobban teljesítenek.
Mosási ciklus ideje
Legtöbben sajnos állandó időhiánnyal küzdünk, így nem mindegy mennyi idő alatt lesz kész a mosás. Régebben nagyon sok mosógép 2 – 4 órás időtartam alatt készült el egy-egy mosási ciklussal, ami nemcsak időben sok, hanem energia- és vízhasználatban is. Ilyenkor legtöbbször csupán a gyorsmosásra volt idő, így legtöbbünknél a többi program kihasználatlan maradt. Mostanában már figyelnek a gyártók is erre, ma már rengeteg mosógép készül 1-2 órás programmal, sokkal nagyobb programkihasználást biztosítva ezzel. Ám nem árt, ha vásárlás előtt erre külön is odafigyelsz.
Mekkora helyed van?
Bár a kérdés egyszerűnek tűnik, valójában nem az. A legkevesebb helyet egy felültöltős mosógép foglalja el, ráadásul a ruhák bepakolását a gép tetején kell végezni, így nem kell azzal számolnod, hogy a mosógép oldalánál/elejénél legyen elég hely erre a műveletre.
Egyszerű használat
Bár megint egy olyan szempont, ami elsőre nem tűnik fontosnak, pedig az idősebb korosztály számára rendkívül lényeges. Ugyanis nem mindegy, hogy a kezelőszerveken levő felirat, vagy piktogram elég egyértelmű, egyes esetekben rendesen olvasható? Vagy mennyire egyszerű egy program kiválasztása és elindítása?
Mire van szükséged?
Ma már a felültöltős gépeknél is rengeteg plusz funkcióval találkozol. Ökölszabályként elmondható, hogy minél több ilyen funkciót tartalmaz a mosógép, annál nagyobb lesz az összeg az árcédulán is. Ezek arra szolgálnak, hogy megkönnyítsék a felhasználók életét, ugyanakkor nem mindenkinek van rájuk szüksége. Nem érdemes plusz költséget vállalnod az olyan funkciókért, amiket lehet, hogy sosem fogsz használni.
Zaj
Egy mosógép esetében a leghangosabb művelet a centrifugálás. Így érdemes csupán azt az adatot figyelembe venned a választásnál. Minél kisebb ez a szám, annál csendesebb a gép működése.
Mikor válaszd?
Elsősorban azokba a háztartásban kiváló választás, ahol kevés a hely a mosógépnek, mivel ezek könnyebben elhelyezhetőek. Az ajtó kinyitásához nincs szükség plusz helyre a gép oldalánál. Valamint kiváló választás lehet akkor is, ha nem szeretünk vagy esetleg nem tudunk annyit hajolgatni.
Összegezve
Tökéletes gépek, bármelyik háztartásban megállják a helyüket, még akár gyerekek mellett is. Kevés helyet igényelve, nem veszik el fürdőszobánk hasznos területét.
Sajnos kevesebb típus van belőle, mivel az elöltöltős változat elterjedtebb hazánkban. Ha mosógépet szeretnél választani, mindenképpen olvasd el az elöltöltős változatról szóló cikket is.
Ha szeretnél még ilyen cikkeket olvasni:
- Elöltöltős mosógép: Elöltöltős mosógép: ez a legjobb?
- Mosó- szárítógép: Mosó és szárítógép egyben: vajon jó vásár?
- Hogyan tisztítsd a felültöltős mosógépet: Felültöltős mosógép tisztítása: hogyan csináld?
Forrás:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Washing_machine
- https://www.choice.com.au/home-and-living/laundry-and-cleaning/washing-machines/buying-guides/washing-machines
- https://www.currys.co.uk/buying-guides/washing-machine-buying-guide.html,
- https://www.lowes.com/n/buying-guide/washing-machine-buying-guide
- https://ao.com/help-and-advice/guides-and-advice/buying-guides/washing-machine-and-washer-dryer
- Termékleírások és használati utasítások