Mosó- és szárítógép: szenzációs segítő?
Ez a fajta berendezés egyszerre kombinál két különböző gépet. A mosó- és szárítógép eszközöknek a legnagyobb előnye a helytakarékosság és a kényelem. Most nézzük meg, hogy mit érdemes tudni ezekről a gépekről!
Mi is az a mosó és szárítógép egyben?
A mosó- és szárítógép leginkább egy elöltöltős mosógépre hasonlít. Tulajdonképpen ezek mosógépek is, szárító funkcióval bővítve. Hivatalos megfogalmazás szerint:
„A háztartási mosó-szárítógép egy olyan háztartási mosógép, amely egy automata mosógép funkcióin túlmenően ugyanazon mosógépdobban rendelkezik a textilek melegítéssel és forgással történő szárítására szolgáló eszközzel.”
A BIZOTTSÁG (EU) 2019/2023 RENDELETE
Ez a kombinált berendezés nem keverendő össze a külön mosógép és szárítógép egymásra rakható kombinációjával. Ez esetben ugyanúgy két külön gépről beszélünk, amit úgy tehetünk még helytakarékosabbá, hogy nem egymás mellett, hanem egy speciális szerkezettel egymás tetejére helyezhetünk el. Ilyenkor mindig a szárítót kell felülre rakni, mert az a berendezés könnyebb, mint a mosógépek. Utóbbiak túl nehezek, különösen akkor, amikor a mosáshoz szükséges víz is betöltődik a dobba.
A mosó- és szárítógép esetében a legtöbb készülék inverteres motorral kerül a piacra, még az olcsóbb kategóriában is. Ezeknél a gépeknél a gyártók magasabb élettartamot ígérnek, valamint csendesebb és energia hatékonyabb működés válik elérhetővé. A szárítós részük drágább készülékeknél hőszivattyús technológián alapul.
Mik az általános adatok?
Mivel ezek a berendezések két különálló gép funkcióit egyesítik, így sok adattal rendelkeznek, ez által viszonylag sok értéket tudunk összehasonlítani (vagy teljesen elveszni az adatokban). Ezekből néhány fontosabb tájékoztató jelleggel:
- Energiafogyasztás/100 mosás: 266 – 435 kWh
- Ár skála: 115.000 – 890.000 Ft
- Mosó kapacitás: 6 – 10,5 kg
- Szárító kapacitás: 4 – 8 kg
- Mosás zaj: 45 – 58 dB
- Centrifuga zaj: 70 – 83 dB
- Szárítási zaj: 56 – 64 dB
- Centrifugálás sebesség: 1200 – 1600 fordulat/perc
- Centrifugálási hatékonyság: „A”-„B”
- Energiahatékonysági osztály: „A” – „E”
- Mosási programok száma: 14 – 16
- Gyorsmosás hossza: 14 – 39 perc
- Szárítási programok száma: 4 – 5
Néhány esetben találkozhatunk olyan adatokkal is, hogy hány tagú családnak ajánlja a gépet a gyártó. Ez csak egy iránymutatásként szolgál, mert mindenkinél más és más körülmények vannak. De mekkora kapacitás hány főnek lehet megfelelő?
Kapacitás | Családtagok száma |
---|---|
6 kg | 1 – 2 fő |
7 – 9 kg | 3 – 4 fő |
10 kg felett | 5 – 6 fő |
A legtöbb gép esetében a mosási kapacitás jóval nagyobb, mint a szárításé. Így a mosási program után a szárításnál erre külön oda kell figyelned. Csak ritka esetben találkozhatunk olyan mosó-szárítógéppel, amelyben ugyanannyi a mosási, mint a szárítási kapacitás.
Ajtónyitás iránya általában bal oldali. Itt nem igazán találhatunk megfordítható ajtónyitási lehetőséggel, de igazán jobb oldali nyitással sem találkoztam.
Milyen speciális tulajdonságaik vannak?
Ezeket már elég sok berendezés esetében megtalálhatjuk. Nézzünk néhány példát:
- Autodiagnosztika: probléma esetén kiírja, hogy hol kell keresni a hibát.
- Késleltetett indítás: ez lehet 3 órától egészen 24 óráig.
- LED dobvilágítás: jól láthatóak a ruhák, az esetleges plusz szennyeződések extra kezelése, vagy hamarabb észreveszel egy dobra tapadt fekete zoknit, ami a következő mosásnál nem színezi el a fehéreket.
- Wi-Fi segítségével mobilapplikáción keresztül irányíthatjuk eszközünket. Ilyen lehet a távoli indítás, vagy további mosási/szárítási szakaszok hozzáadása, illetve útmutatók és tippek megismerésére is lehetőséged van, de akár a karbantartási emlékeztető is hasznos lehet.
- Gőz funkció: akár a mosás előtt a szennyeződések fellazítása érdekében, vagy mosás végeztével, hogy ne legyenek túlzottan gyűröttek a ruhaneműk.
- Különböző dobmozgások a nagyobb hatékonyság érdekében.
- Hab érzékelés és eltávolítás: megfelelő öblítési hatékonyság elérésére.
- Egyedi dob kialakítás: még jobb mosási hatékonyság érdekében.
- Külön dob tisztítása funkció, valamint speciális, antibakteriális tömítések, melyek kevésbé engedik a szennyeződéseket leülepedni a gép belsejében.
- A víz a dobban minden irányból bepermetezésre kerül, így teszi hatékonyabbá ruháink tisztítását.
- Extra nagy ajtó: a plédek, paplanok, függönyök minél könnyebb bepakolása és kiszedése érdekében.
- Plusz kicsi ajtó a nagy ajtón: ha kimaradt egy ruha a mosásból, akkor azon keresztül be lehet tenni.
- Tolltöltet mosására külön program.
- Automata mosószer adagolás: mosó- és szárítógépünk automatikusan érzékeli, hogy mennyire koszosak a mosni kívánt textilek, ez alapján számítja ki a mosáshoz szükséges mosószer mennyiségét.
- Folteltávolítás: automatikusan úgy állítja be a dob mozgását és a hőmérsékletet, hogy az erősebb szennyeződéseknek se legyen esélyük.
- Allergiásoknak az állatszőr eltávolító funkció: ez általában egy plusz öblítési periódust jelent, annak érdekében, hogy a pollent, port és állatszőrt maximálisan el tudja távolítani. Ennek a tulajdonságnak remek kiegészítője a gőz funkció.
Létezik olyan típus is, ami egy elöltöltős mosó-szárítógép, de az aljához egy fiók kinézetű plusz mosógépet kapunk. Így tulajdonképpen egyszerre két mosást is elvégezhetünk. Az alsó rekeszben a mérete miatt kisebb adagot tudunk csak mosni. Ez a fajta gép speciális adatokkal rendelkezik, ugyanis a töltet kapacitás itt már 12 kg.
Mik a mosó- és szárítógép előnyei és hátrányai?
Az előnyök és hátrányok vizsgálatánál a mosó- és szárítógép mellett a külön szárítógép használatát vettem alapul.
Előny
- Nem szükséges a ruhákat ide oda pakolgatnod, mert egy dobban letudhatod a mosást és a szárítást is. Tulajdonképpen egy mosás-szárítás alkalmával beteszed a szennyest és a már tiszta és száraz ruhákat veheted ki belőle.
- Helytakarékos, mivel csupán egy eszköznek kell helyet biztosítanod.
- Olcsóbb a beszerzése, mintha két külön berendezést vennél a mosásra és szárításra.
Hátrány
- Mivel a mosás és a szárítás egy gépben van, így a szárítás időtartama alatt nem tudsz egy újabb adag textíliát kimosni sem.
- Általában kisebb a kapacitása, mintha külön mosógéped és szárítógéped lenne.
- Nagyon ritkán fordul elő, hogy a szárítási kapacitás eléri a mosási kapacitás mennyiségét. Így mindig kevesebbet fogsz tudni szárítani, mint mosni.
- Szöszök összegyűjtésére nincs külön tartály.
Mit vegyél figyelembe a választás során?
Ma már nagyon sokféle mosó- és szárítógép található meg a boltokban. De ahhoz, hogy megtudd Neked melyik felel meg a legjobban nem árt néhány dologra odafigyelni.
Energiafelhasználás
Ha nemcsak a pénztárcád, hanem a környezet kímélése is a cél, akkor nem árt egy olyan berendezést választanod, amely kevés áram- és vízfelhasználással rendelkezik. Erről még több információt az energiacímke ad, amiről bővebben ide kattintva tudsz tájékozódni.
Kapacitás
Szinte az összes berendezésnél elmondható, hogy jóval nagyobb mosási kapacitással rendelkezik, mint szárításival. Ez azt jelenti, hogy ha egy teljes ciklust (mosás és szárítás) szeretnél indítani, akkor a szárítási kapacitás maximumát kell figyelembe venned, ami jóval kevesebb. Ráadásul több időt is igénybe vesz.
Ciklusidő
A mosó- és szárítógép megismerése során megtudtuk, hogy két eszköz funkcióját látja el, így ezek a programidők összeadódnak. Tehát nemcsak a mosás, hanem a szárítás ideje is beletartozhat egy ciklus idejébe. Így ez az adat nagyobb jelentőséggel bír, mint mosógépek esetében.
Helyigény
A mosó-szárítógépek általában szabvány mérettel rendelkeznek, csupán néhány centiméternyi eltérés lehet az adott berendezések között. Akkora gépekkel kell számolni, mint egy normál méretű elöltöltős mosógép. Viszont már kevesebb helyet foglal el, mintha a mosógép mellé külön szárítógéppel is rendelkeznél.
Zaj
Választásnál még nem tűnhet annyira lényeges adatnak, de ha használatba veszed a mosó-szárítógépet, akkor már lényeges lehet. Egy kisbaba mellett, vagy pihenőidő közben ugyanis nem mindegy, hogy mennyire lesz hangos a gép üzemeltetése. Itt elsősorban a centrifugálás hangerejére kell koncentrálni, ugyanis ez a leghangosabb a ciklus során.
Használat
A legtöbb esetben nincs se időnk se energiánk arra, hogy az adott mosás, vagy mosás-szárítás beállítása sok időt vegyen el. Beállításának bonyolultsága pedig egyáltalán nem kedvez az idősebb korosztály számára. Érdemes figyelmet fordítani a piktogrammok vagy a szövegek értelmezésére, olvashatóságára, amivel a tekerőgomb körül jelzi a gyártó a mosási programokat.
Plusz funkciók
Hogy mennyi plusz funkcióval rendelkezzen az adott gép, azt is érdemes előre meghatároznod. Ugyanis minden egyes extra általában feláras, így ha valamit nem használod ki eléggé, akkor nem éri meg azt a plusz költséget, amennyit fizettél utána.
Kinek ajánlom?
Ha kevés hellyel rendelkezel, de szükséged van mosógépre is és szárítógépre is, akkor kiváló választás lehet ez a berendezés. Egyszerűbb a használata, mert kisebb mennyiségű töltet esetén nincs szükség arra, hogy átpakold a ruhákat a mosógépből a szárítógépbe.
Kisebb háztartásokba lehet jó választás a mosó- és szárítógép. Egy nagyobb háztartásban hátrány lehet, hogy míg megy a szárító program, addig a gépünkkel nem tudunk újabb adag ruhát mosni.
Abba a háztartásba is jó választás lehet, ahol a szárító funkcióra csak kivételesen ritkán van szükség, ezért kár lenne egy külön gépet erre a célra megvásárolni és fenntartani.
Összegezve
Egy nagyon jó, rengeteg extrával felszerelt géppel találkozhattunk, ami helytakarékos és egyszerű a használata is. Ha külön szárítógépekről szeretnél többet megtudni, akkor a hőszivattyús és a kondenzációs szárítógépekről is érdemes elolvasnod a cikkeket.
Forrás:
- A Bizottság (EU) 2019/2023 rendelete
- https://en.wikipedia.org/wiki/Washer-dryer
- https://saveonenergy.ca/For-Your-Home/Advice-and-Tips/Washer-and-Dryer-Buying-Guide
- https://ao.com/help-and-advice/guides-and-advice/buying-guides/washing-machine-and-washer-dryer
- https://www.appliancesdirect.co.uk/help-and-advice/buying-guides/washer-dryers