Kondenzációs szárítógép: használható még?

A kondenzációs szárítógépekből jóval kevesebb van a piacon, mint hőszivattyús társából. Így jóval kevesebb a választási lehetőségünk is. Arról, hogy mit érdemes figyelembe venned, egy ilyen készülék vásárlása során itt olvashatsz bővebben. Nézzük meg tehát, hogy mi a kondenzációs szárítógép?

Mi az a szárítógép?

A szárítógép egy olyan elektromos háztartási készülék, amelyet nedvesség eltávolítására használnak ruhaneműkből. Ezek a berendezések általában úgy működnek, hogy meleg levegőt engednek át a szárítandó textíliákon. Kicsit olyan hatást keltve, mintha kint a forró nyári napon szárítanád ruháiknak:

A legtöbb szárítógép úgy működik, hogy egy forgódobon keresztül felmelegített levegőt keringetnek a nedvesség elpárologtatása érdekében, eközben levegősen tartja a benne elhelyezett ruhaneműket és textíliákat.

Miben más a kondenzációs szárítógép?

A kondenzációs szárítógépek kinézete teljesen olyan, mint egy elöltöltős mosógépé, annyi különbséggel, hogy nagyobb méretű ajtóval rendelkeznek, valamint az ajtó alatt egy nagyobb szellőzőnyílást láthatsz.

A kondenzációs szárítógép úgy működik, hogy a felmelegített levegőt a nedves textíliára fújja. Ezt a meleg és nedves levegőt egy hőcserélő segítségével lehűti, ami által a víz kicsapódik a levegőből. Ezt a vizet pedig elvezeti egy tartályba, vagy pedig a csatornába. Majd az egész folyamat kezdődik elölről. A hőcserélő jellemzően a környezet levegőjét (vagy hideg vizet) használja a hűtésre, így a belső részben keletkezett hő a berendezés közvetlen környezetébe kerül, ezzel növelve a helyiség hőmérsékletét. A képen a levegő irányát láthatod:

Miért érdemes ezt választani?

A tartós konstrukciónak és a kiváló alkatrészeinek, valamint rezgéselnyelő képességének köszönhetően ezek a berendezések hosszabb élettartamúak lehetnek, valamint kevesebb karbantartásra és javításra szorulnak. Egyes berendezéseket a drágább kategóriából extra hosszú élettartammal ígérnek. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy mivel rozsdamentes acélból készülnek a rozsdásra hajlamos részek, így kémiai korrózióval nem találkozhatunk.

További előnye, hogy gyorsabban szárít, mint hőszivattyús társa. Így a gyártó néha extrém alacsony, 12 perces gyors programot is biztosíthat a berendezéshez. Általánosan a 15 perctől egészen 1 óráig terjedő gyors programok léteznek, de legtöbbször egy készülék több ilyen expressz programmal is rendelkezik.

Hátránya, hogy a kondenzációs szárítógép elég magas hőmérsékleten dolgozik, így kevésbé kíméli ruháinkat, mint a hőszivattyús változat. Ez az ára a sokkal gyorsabb a száradási időnek.

A vásárlás során milyen adatokra kell figyelnünk?

Nézzünk meg néhány fontos adatot, csupán tájékoztató jelleggel:

  • Ár: 90.000 – 420.000 Ft
  • Programok: 2 – 16
  • Kondenzációs hatékonyság: „A” – „C”
  • Töltet mennyisége: 7 – 10 kg
  • Zajszint: 62 – 70 dB
  • Energiafogyasztás: 1,69 – 5,2 kWh

Az energiafogyasztást ritkán írják bele a termék specifikációba. Helyette inkább az van kiemelve, hogy „B” energiaosztályba tartoznak a készülékek. Általában a legtöbb szárítógép ebbe a kategóriába található, ám az olcsóbb kondenzációs szárítógépek esetében a kondenzációs hatékonyság „C” kategóriájú. Drágább gépeknél találkozhatunk csak „A” hatékonysággal.

Ajtónyitás iránya pedig bármelyik oldalról lehet, leginkább a jobb oldali a jellemző, erre oda kell figyelnünk. Néha megfordítható ajtónyitással is találkozhatunk, de ez ritka még ebben a szegmensben.

Vezérlőpanelek lehetnek: mechanikus, digitális és érintőképernyős is. Legolcsóbb a mechanikus, itt adatot nem láthatunk, csak beállíthatjuk a készüléket. Digitálisnál már kiírja az időtartamot, amit várnunk kell még a program lejáratáig. Érintőképernyős változatnál már nem csak az adatokat láthatjuk, hanem a panel segítségével vezérelhetjük a gépet, nincs szükség gombokra vagy tekerőre.

Milyen extra funkciói vannak?

Van ugyan extra funkciója, de jóval kevesebb, mint a hőszivattyús társaiknak. Nézzünk meg néhány ilyen plusz tulajdonságot:

  • Gyerekzár: ma már szinte minden eszköz tartalmaz ilyen funkciót.
  • A belső dob világítás jól jön, ha szeretnénk látni, hogy mi marad a gépben.
  • Késleltetett indítás azt jelenti, hogy ha beteszed a nedves ruhákat a gépbe, akkor az indulással még vár a megadott időintervallumig. Igazából nem tudom, hogy a valóságban ezt a funkciót mikor használjuk.
  • Mobilapplikációval kezelhető berendezés: egy app-ot letöltve tudjuk ellenőrizni a gép működését, de akár hosszabbíthatunk is a szárítás időtartamán.
  • Nedvesség mérés: felismeri eszközünk, ha szárazak a ruhák és befejezi a programot.
  • Szűrő tisztítás jelző / víztartály állapotjelző: ez fontos, hogy megfelelően tudjon gépünk működni.
  • Több irányú dobmozgás: ahhoz jöhet jól, hogy a ruhákat minél jobban át tudja mozgatni, és így ne maradjon sehol nedves rész.
  • Gyűrődésgátló funkció: ha jól dolgozik a gép, akkor száradás után kivéve a ruhákat nem lesz szükség a vasalásukra.
  • Kondenzátor tisztító jelző: mint minden berendezést, amit használunk néha tisztítani és karbantartani is kell.

Milyen szűrőket és tartályokat tartalmaz?

Általánosban mindegyik gép tartalmaz szösz szűrőt (a ruhákról leváló bolyhok, anyagdarabok összegyűjtésére szolgál) és a berendezések többsége egy kondenzvíz tartályt. Időnként ezeket a szűrőket és tartályokat szükséges takarítanunk, hogy eszközünk megfelelően tudjon a továbbiakban is működni.

Szösz szűrő: vannak olyan gépek, hogy minden szárítás után célszerű kiüríteni, de drágább berendezések esetén a gép a telítettségtől függően jelzi ki (vagy érzékeli a tartály tartalmának mennyiségét, vagy szárítási ciklusokat számol), hogy mikor van szükség a tisztításra.

Víztartály: a szárítógépek összegyűjtik a vizet, mely a nedves ruhák szárítása során lecsapódik. Ezt kétféleképpen tehetik meg: vagy egy víztartály, vagy pedig csatornabekötés segítségével. Tartály esetében időnként a felgyülemlett vizet ki kell öntenünk, viszont nagy előnye, hogy elég a gép áramellátásával foglalkozni, nem kell hozzá külön csatorahálózatra kötni. Ha csatornabekötéssel rendelkezik a gépünk, akkor nem foglalkozunk a tartállyal, hanem a berendezés elhelyezését kell előre kigondolnunk, ahol lehetőségünk van csatornát bekötni. Ma már a gyártók úgy készítik ezeket a termékeket, hogy mindkettő opcióra lehetőséged van ugyanazon gépen, így a lehetőségeidtől függ, hogy melyik megoldást választod.

Mire figyelj a választás során?

Bár kondenzációs szárítógépből már nem találkozunk olyan hatalmas választékkal, azért nem árt, ha egy-két dologra odafigyelünk.

Kapacitás

A kapacitás attól függ, hogy mekkora mennyiségű ruhatárat, textíliát szeretnél egy alkalommal szárítani. Ökölszabályként elmondható, hogy egy 6-7kg kapacitással rendelkező gép 1-2 főnél elegendő szokott lenni. 8-9 kg már 3-4 fő esetén is jó szolgálatot tesz. 10 kg, vagy feletti kapacitású gép már az 5-6 főt is rendben kiszolgálja. Itt eszerint érdemes végiggondolni, hogy melyikre van szükséged, mivel egy nagy kapacitású gép egy kisebb háztartásban nem lesz olyan jól kihasználva, illetve egy kis kapacitású gép egy nagy családnál több programindítást igényel, ami több idővel és még több energiafogyasztással jár.

Kivitel

Általában szabadon álló változatokkal találkozhatunk, a beépíthető verziók viszonylag ritkának számítanak. A lehetőségeidhez és a gép elhelyezéséhez mérten érdemes ezen is gondolkodni.

Ha nagyobb textíliákat például paplanokat is szeretnél a gépeddel szárítani, akkor érdemes olyat választani, aminek nagyobb az ajtónyílása, hogy kényelmesen bele tudd tenni a nagyobb méretű szárítandó dolgokat is.

Szárítási ciklusidő

A kondenzációs szárítógép jóval kevesebb időtartamot igényel egy adagnyi ruha vagy textília megszárításához, sőt a legtöbb ilyen eszköz már rendkívül jó gyors programokkal is rendelkezik, így szinte bármelyik gép jó választás.

Zaj

A szárítógépet a víztartályos lehetősége miatt szinte bárhol elhelyezheted, ahol van áram, nincs túl hideg a használatához, valamint megfelelő hely biztosított a ruhák bepakolásához. Így ha túl közel van a hálószoba vagy a gyerekszoba, akkor egy zajos gép működése megtörheti a pihenés rutinját.

Extrák

Bár nem rendelkeznek annyira sok speciális funkcióval, azért érdemes végiggondolni, hogy tényleg szükséged van-e ilyen plusszokra. Ha nincs, akkor jó lehet egy olcsóbb berendezés is, ami tökéletesen teszi a dolgát.

Kinek ajánlom?

Egy olyan háztartásba javasolt a kondenzációs szárítógép, ahol csak ritkán van szükség a berendezés használatára.

Egy kisebb családba, vagy egy olyan helyre lehet jó választás, ahol nyáron megoldható a kinti szárítás, csak a hidegebb hónapokban van szükség valamilyen megoldásra anélkül, hogy növelnénk a lakás páratartalmát.

Mielőtt ezt a gépet kiválasztanád, érdemes elolvasnod azt is, hogy mit vegyél figyelembe a vásárlás előtt.

Összegezve

A kondenzációs szárítógépek előnye kimerül a gyorsaságukban és az olcsóságukban. Ruha kímélés és energiafogyasztás szempontjából a hőszivattyús berendezések jobb teljesítményt nyújtanak.

Forrás: