Mit jelent a side by side hűtő?
Méretei és ára miatt a hazai háztartásokban ritkábban találhatóak meg, mint kombinált társaik. Ebben a cikkben olyan információkat is megtudhatsz, amik segíthetnek ennek a fajta készüléknek a megfelelő kiválasztásában.
A side by side hűtőről mit kell tudnunk?
Ahogy a neve is sugallja a side by side hűtőszekrénynek két magas ajtaja van, amelyet egy más mellett lehet kinyitni, a készülék közepétől indulva. Ezeket az ajtókat nem egymás alatt találjuk, mint a kombinált hűtőszekrény esetében, hanem egymás mellett kap helyet. Ennél a típusnál az egyik ajtó (általában a bal) rejti a fagyasztó részt, a másik pedig (általában a jobb oldali) pedig a hűtőszekrényt.
Lényegesen nagyobbak ezek a hűtők, mint egyszerűbb társaik, ez azt jelenti, hogy sokkal nagyobb a nettó űrtartalom. Így az igazán nagycsaládosoknak ez lesz egy jó választás. Ebben a típusban nem igazán találunk beépíthető alternatívát, ezek a gépek mind szabadon állóak.
Előny
- A legnagyobb kapacitással rendelkező hűtőszekrény típus a piacon.
- A side by side hűtőhöz tartozik a legtöbb plusz funkció.
- Ajtói keskenyek, így könnyebb elférni mellette és pakolni is.
Hátrány
- Jóval nagyobb helyet foglal el, mint társai.
- Ez a kategória tartozik a legdrágább hűtőszekrények közé.
Milyen adatokkal találkozhatunk side by side hűtő vásárlása esetén?
Néhány fontosabb adat a side by side hűtők választásához (tájékoztatás):
- Ár skála: 220.000 – 3.000.000 Ft
- Évi energiafogyasztás: 244 – 430 kWh
- Nettó űrtartalom: 433 – 750 l (egész hűtőre vonatkozik)
- Hűtőszekrény nettó térfogata: 156 – 589 l (sima hűtőszekrény rész)
- Hűtőszekrény rekesz nettó térfogata: 126 – 266 l (fagyasztó)
- Polcok anyaga: üveg, színes üveg, biztonsági üveg
- Zajszint: 36 – 43 dB
- Fagyasztókapacitás: 5 – 16 kg
- Hűtve tartási idő áramellátás nélkül: 8 – 24 h (ez az időtartam attól függően változhat, hogy idő közben hányszor nyitjuk ki a hűtőajtót, minél többször annál kevesebb lesz az időtartamunk)
Nézzünk meg egy-két adatot, hogy pontosan mit is jelentenek:
- Nettó űrtartalom: a hűtőszekrény hasznos része, melybe van lehetőségünk pakolni. A hűtőszekrény nettó térfogata már a sima hűtő rekeszt takarja. Ez általában nagyobb, mint a többi rekesz. Bár kicsit megtévesztően, de a hűtőszekrény rekesz nettő térfogata már a fagyasztórész hasznos terét jelenti.
- Fagyasztókapacitással adja meg a gyártó, hogy a fagyasztós részbe mekkora mennyiségű friss élelmiszert tehetünk, amit a készülék 1 nap alatt le tud fagyasztani. Ezt az értéket kilogrammban szokták megadni.
- A hűtve tartási idő egy áramszünet esetén bírhat jelentőséggel, ugyanis a készülék áramellátás nélkül eddig képes az élelmiszerek hűvösen, vagy fagyasztva tárolására.
A side by side hűtőszekrényeknél az induló ár már jóval magasabb, mint a kombinált társa esetén. Ez azzal is összefüggésben van, hogy jóval nagyobb kapacitással bír és már egy viszonylag olcsóbb készülék is jelentősen több funkcióval rendelkezik.
Ehhez még az is hozzátartozik, hogy a side by side hűtőnek van a legmagasabb fogyasztása. Bár sokan állítják, hogy hozza a gyári értékeket és nem is olyan vészes az áramhasználata, azonban a nagy mérete, több funkciója (hűtő és fagyasztó is egy készülékben) miatt ez elkerülhetetlen.
A készülékek többsége ‘D’ – ‘F’ energiaosztályba tartoznak. Erről még többet megtudhatsz, ha ide kattintva elolvasod ezt a cikket is.
Az esetek többségében már LCD érintőképernyő segítségével működtethetjük és nézhetjük meg a fontosabb adatokat. Itt már a gyerekzár funkció alap.
Milyen speciális tulajdonságokkal rendelkezhetnek?
A drágább side by side hűtőszekrények is rendelkeznek plusz funkcióval, nézzünk meg most ezeket:
- Plusz tárolókapacitás: ma már elég sok gyártó vékonyabb oldalú hűtőszekrényeket gyárt, mely segítségével még több hely elérhető azonos alapterületen.
- Drágább készülékeket már a vízhálózatra is rá tudunk kötni. Beállítástól függően kaphatunk hideg vizet, vagy akár jeget (néhány gyártó feltünteti a maximális mennyiséget) is.
- Kopogásra átlátszóvá válik a hűtőszekrény ajtaja, így láthatod milyen élelmiszer van a készülékben.
- Találkozhatunk még a belső hátlap részére beépített LED-es világítással, mely az egész hűtőt be tudja világítani a tetejétől az aljáig.
- Egyes berendezések már tartalmaznak szagtalanító szűrőt is. Így elkerülhető, hogy eszközünkből kivéve ínycsiklandónak kinéző falatok csalódást okozzanak azzal, hogy átveszik a hűtő orrfacsaróan büdös szagát.
- Drágább készülékek esetén lehet külön bortartó rekesz is, külön vezérelhető hőmérséklettel.
- Van, ahol külön vákuumrekesz is található, mely kivonja a levegőt a tárolt ételekből így tovább megmarad a frissességük, valamint néhány helyen a gyártó azt is ígéri, hogy a fűszerek gyorsabban fejtik ki hatásukat, így a pácolt ételek elkészítése kevesebb időt vesz igénybe.
- Ugyanakkor van még egy érdekes funkciója, hogy a hűtőszekrény ajtaja érintésre kinyílik. Ennek akkor van jelentősége, ha tele van a kezünk és egyébként csak nehezebben tudnánk kinyitni, vagy pedig ha annyira tele van pakolva az ajtó, hogy manuálisan már nehezebben nyitható.
- Ajtó csukásánál csillapítási rendszerrel is találkozhatunk, valamint olyan rozsdamentes acél felülettel, melyen az ujjlenyomatok kevésbé látszanak meg.
- Jelzőrendszerek: ha nyitva marad az ajtó, akkor csipogással jelzi. Illetve azt is tudja jelezni készülékünk, ha már nem megfelelő a belső hőmérséklet élelmiszereink számára.
- Találhatunk olyan funkciót, mely a gyümölcstartó rekesz páratartalmát is tudja szabályozni, ami által hosszabb ideig eltarthatóak maradnak a rekeszben tárolt élelmiszerek.
- Egyes modelleknél külön szabályozható a hűtő részben a legfelső fiók hőmérséklete. Ez például hal tárolásánál nyújt rendkívüli segítséget.
- Ezeknél a készülékeknél találkozhatunk még számítógéppel vagy mobil eszközzel történő távoli irányítási lehetőséggel.
- Az előző funkcióhoz tartozik az okos ételtárolás is. Ez azt jelenti, hogy a mobilapp tárolási útmutatója segít a hűtőszekrényben elhelyezett élelmiszerek optimalizálásában, mivel megmutatja a hőmérsékletüket és az ennek megfelelő ideális tárolási helyeket.
Rendelkeznek még további sok érdekes funkcióval is. Ha kíváncsi vagy ezekre a speciális tulajdonságokra, akkor itt el tudod olvasni.
Mit vegyél figyelembe a vásárlás során?
Ahhoz, hogy a számodra legjobb készüléket ki tudd választani nem árt, ha ezekre a dolgokra is figyelmet fordítasz:
Megfelelő méret
A legelső amikor egy ilyen készülék vásárlása eszedbe jut az, hogy lesz-e helye. Ha igen, akkor hol és mekkora az a készülék, amit ha megvásárolsz, akkor a kinézett helyre be is férjen. Szélességük általában 90 – 91 cm között mozog, ritkán de találni 57 cm széles készüléket is. Mélysége már nem ilyen egyértelmű, mivel 55 – 77 cm között bárhol lehet. Ám nem elég ezzel foglalkozni, a magassága is számít: 177 – 193 cm is lehet, ami már elég nagy eltérés.
Űrtartalom
Itt már nincs gyártói ajánlás, mint a mosógépeknél, hogy hány fős családnak mekkora hűtőszekrényre van szüksége. Nyilván ez nagyban függ az étkezési és a főzési szokásoktól is, de általánosságban ez a táblázat segítségedre lehet:
Háztartás mérete | Ajánlott kapacitás |
---|---|
1 – 2 fő | 250 – 380 liter |
3 – 4 fő | 350 – 530 liter |
5 vagy több fő | 440 liter vagy annál nagyobb |
Extra funkciók
Ebben a kategóriában már nagyon sok tulajdonság alapnak számít, azonban ha szükséged van egy-két pluszra, mindenképp olyan modellt keress. A legfelső kategória ára már igen borsos, így érdemes többször is végiggondolni, hogy megéri-e ilyet választani. Ismerettségi körben fordult elő, hogy felárat fizettek egy olyan pluszra, ahol a hűtőszekrénybe be lehet tekinteni ajtónyitás nélkül. Mindenkinek magának kell eldönteni, hogy megéri-e ilyesmi.
Vásárlói tapasztalatok
Nagyon szokták szeretni a side by side hűtőszekrényeknél a praktikus rakodhatóságot, a nagy méretét és befogadóképességét, valamint a megjelenését és minőségi kidolgozását. Többen szeretik, hogy kisebb az ajtaja, így ha ki is van nyitva, egy kisebb konyhát nem foglal el.
Nem szokták szeretni, ha túl kevés a polcok száma (általában ez 3), vagy ha nincsenek megfelelő tartozékok hozzá. Ilyen tartozékok lehetnek például a palackrögzítők, tojástartó, vízszintes palacktartó. De az sem túl jó, ha ajtónyitáskor az ajtóban elhelyezett üdítős üvegek esnek ki.
Negatívumként írják le egyes modelleknél, hogy a legalsó fiókokat nem lehet kihúzni, csupán akkor ha a hűtőszekrény ajtaja teljesen (180o-ra) nyitva van. Így fal mellé nem biztos, hogy megéri tenni. De vannak olyan termékek is, ahol a másik ajtót is ki kell nyitni ahhoz, hogy az első ajtó mögötti fiókot teljesen ki tudjuk húzni.
37 dB-es zajszintet már extrém csendesnek írják le többen is. Valakinek már a 39 dB-es hangzás is elég zavaró.
Összegezés
Amennyiben nagyobb tárolókapacitásra van szükségünk, akkor jobb, ha egy darab side by side hűtőszekrényt veszünk, mintha két darab kombinált hűtőnk lenne.
Annak ellenére, hogy nem a legelterjedtebb típus a nagyobb háztartásokban mégis nagy népszerűségnek örvend ez a berendezés.
Forrás:
- https://en.wikipedia.org/wiki/Refrigerator
- https://www.choice.com.au/home-and-living/kitchen/fridges/buying-guides/fridges
- https://www.croma.com/unboxed/how-to-select-the-perfect-side-by-side-door-refrigerators-for-your-home?srsltid=AfmBOop2D_piILMRgxS8R9lKY8_VWz_bcEyfv–q7A3a4xCKhmk7MdAP
- https://www.consumerreports.org/appliances/refrigerators/buying-guide/
- https://megafurniture.sg/blogs/articles/side-by-side-fridge-guide?srsltid=AfmBOopTm6ViGCNeHK5YP1al0h9VC6gmWQm_Vw-rFeA9mpP8EC4kmk53
- Termékleírások