Fagyasztóláda: jó szolgálatot tehet?
A fagyasztó nem feltétlenül része egy átlagos háztartásnak, ám rendkívül jó szolgálatot tud tenni. A fagyasztószekrényről már olvashattál, most nézzük meg miben más a fagyasztóláda.
Miért van szükségünk fagyasztóra?
Mielőtt belemennénk a fagyasztóláda tulajdonságaiba és funkcióiba, nézzük meg mit érdemes tudni a fagyasztásról.
A fagyasztás egy nagyon jó módszer arra, hogy élelmiszereidet hosszabb ideig is tárolhasd. Mivel egy gyors és egyszerű módszer, így nagy fejtörést sem fog okozni, hogyan is csináld megfelelően, ám nem árt néhány egyszerű trükköt tudnod. Ugyanis, ha jól csinálod, akkor jó minőségűek és magas tápértékűek maradhatnak a fagyasztott húsok, zöldségek és néhány esetben gyümölcsök.
Hogyan érdemes fagyasztani?
Ezt a néhány szabályt jó ha betartod a megfelelő minőség eléréséhez:
- Légmentesen záródó edényben vagy fagyasztózsákban kell tárolni, amibe nem jut be a levegő.
- Érdemes ebből is a lehető legtöbb levegőt eltávolítani.
- Leggyorsabban kell a fagyasztóba tenni a vásárlás után.
- Gyorsfagyasztás segítségével kell fagyasztani, amihez vedd figyelembe, hogy a gyártó hány kg élelmiszer lefagyasztását szavatolja 1 nap alatt. Ezt a mennyiséget ne haladd meg.
- Fagyasztóláda mely részébe szükséges tenni az élelmiszert a mielőbbi fagyasztás érdekében. Erről többet megtudhatsz készüléked használati utasításában.
Mi az a fagyasztó?
A mélyhűtő vagy más néven fagyasztó lényege, hogy egy olyan zárható rész, melyben a hőmérséklet mindig a víz fagyáspontja alatt van. Általában ez a hőmérséklet -18°C vagy annál alacsonyabb.
A fagyasztórekesz a kombinált, vagy a side by side hűtőszekrény részét is képezheti, ám mi most itt külön készülékkel foglalkozunk. Ezen belül is két típust különíthetünk el. Az egyik a fagyasztószekrény. Erről ide kattintva tudsz még többet olvasni. A másik pedig a fagyasztóláda. Ez a cikk erről az eszközről fog szólni, nézzük meg mit érdemes tudni róla.
Fagyasztóláda
A fagyasztóláda a nevéből is adódóan úgy néz ki, mint egy nagyobb fehér, vagy szürke színű doboz, ami a tetején levő ajtaját felemelve nyitható.
Rendkívüli előnye, hogy az elrendezése miatt a hideg levegő még ajtónyitásnál sem távozik gyorsan, mint a fagyasztószekrények esetében.
Előny
- Nagy kapacitással rendelkezik.
- Lassabban olvadnak ki, mint az álló társaik. Ha sok áramkimaradásra kell számítani, akkor jó választás.
- Általában olcsóbbak, mint az álló fagyasztók
Hátrány
- Nehezen lehet rendet tartani és áttekinthetővé tenni a tartalmát.
- Vízszintesen nagyobb helyet foglalnak el, így alacsonyabbak ugyan, de az elhelyezést jobban meg kell tervezni.
- Kisebb választék érhető el belőlük.
- Kevesebb plusz funkcióval rendelkeznek.
Milyen tulajdonságokkal rendelkezik?
Nézzük meg, hogy milyen tulajdonságokra érdemes figyelni, a vásárlás során. Ezek az adatok az idő előrehaladtával és a technológiák folyamatos fejlődésével változhatnak.
- Ár skála: 65.000 – 500.000 Ft
- Évi energiafogyasztás: 188 – 333 kWh
- Zajszint: 33 – 42 dB
- Hűtve tartási idő áramellátás nélkül: 26 – 50 óra
- Fagyasztási kapacitás: 4,5 – 19 kg/24h
- Fagyasztó űrtartalma: 99 – 437 l
Mielőtt továbbmennénk nézzük meg, hogy mit jelent a fagyasztókapacitás, illetve a gyorsfagyasztás funkciók:
A fagyasztókapacitás azt jelenti, hogy az adott fagyasztó rekeszben 24 óra alatt, mekkora lefagyasztható élelmiszer mennyiséget garantál a gyártó. Tehát, ez annak a mértéke, hogy a frissen vásárolt halat, ami a boltban a hűtőszekrényben volt, otthon a fagyasztóba téve mennyi idő alatt éri el a teljesen fagyott állapotot.
Gyorsfagyasztás funkció: az élelmiszerek mielőbbi fagyasztása érdekében, a kompresszor meghatározott ideig történő plusz működtetése. Így a fagyasztó a hőmérsékletét ideiglenesen a normál üzemi szint alá csökkenti. Itt javasolja a gyártó, hogy ezt a funkciót az előtt kapcsoljuk be, mielőtt a fagyasztani kívánt ételt betennénk a készülékbe. Ezt főként akkor célszerű megtennünk, ha több, mint 1 kg élelmiszer fagyasztásáról van szó.
A hűtve tartási ideje a fagyasztóládáknál általában jóval több, mint az álló változatnak. Ugyanakkor a vásárlásnál arra oda kell figyelni, hogy a kisebb kapacitású fagyasztóknál (100 liter alattiak) már elég kevés 8 – 12 órás intervallummal számolnak.
Általában manuális kiolvasztással rendelkezik, nincsen külön jegesedésgátló funkciója. A drágább berendezések gyártói már egy olyan technológiával dolgoznak, mely mérsékli az élelmiszer és a fagyasztótér jegesedését, ez által jóval ritkábban van szükség a készülék kiolvasztására. StopFrost néven láthatod ezt a funkciót.
Általában ‘D’ – ‘F’ energiaosztályokban találhatóak meg az ilyen típusú készülék
Speciális funkciók:
Néhány készülék rendelkezik ezekkel a funkciókkal, amik egyes esetben megkönnyíthetik a fagyasztó készülék üzemeltetését és használatát.
- Görgők a készülék alján: ha szükséges elmozdítani a fagyasztót, akkor nagyszerű segítség lehet, hogy nem kell emelgetni, hanem görgők segítségével könnyen arrébb lehet tolni. Ezt segítik a készülék oldalán elhelyezett fogantyúk is.
- Vízálló kijelző: ha esetleg nedves kézzel fognánk meg, akkor sem megy tönkre.
- Feszültségingadozás: nagy fokú ellenállása a készüléknek a feszültségváltozásokkal szemben (180 – 250 V).
- Hidegálló: ez azt jelenti, hogy akár fűtetlen, nagyon hideg helyiségekben is lehetőséged van a készüléket üzemeltetni.
- Hűtő funkció: ha nem szeretnéd fagyasztóként használni, de hűtőként van szükséged az eszközre, akkor át tudod állítani hűtés funkcióra is.
- Fagyasztóláda nyitása és zárása során nem keletkezik a készülékben vákuum, így könnyebben lehet a fedelet felnyitni.
- Vannak olyan fagyasztók, melyeknek sima a hátfala, ez által nemcsak jobb helykihasználtságot, hanem könnyebb tisztíthatóságot is biztosít.
- Belső világítás: vigyázz, ezzel nem mindegyik fagyasztó rendelkezik, csupán a hűtőszekrényeknél tartozik az alapfelszereltséghez.
- Vízelvezető rendszer: ezek a készülékek szinte kivétel nélkül manuális leolvasztással rendelkeznek, de egy-két gyártó ehhez készített egy kis könnyítést. A vízelvezető rendszer segítségével ugyanis egyszerűbb a leolvasztás, mivel a víz kivezetésére külön rendszer biztosított.
- Lecsapódásmentes ajtócsukásra is van már külön megoldás.
- Figyelmeztetés: áramkimaradás esetén riasztás, illetve egy LED lámpa is figyelmeztet, ha a hőmérséklet emelkedni kezd.
- Zárható fedél: bár otthonra kicsit túlzásnak érzem, de a krimik kimaradhatatlan kelléke…
Mit vegyél figyelembe a vásárlás során?
Most már tudjuk, hogy milyen adatokkal rendelkeznek a fagyasztóládák. De még mire érdemes figyelni, hogy számodra a legjobb készüléket tudd megvásárolni?
Elhelyezés
Ha már eldöntötted, hogy szeretnél egy fagyasztót otthonra, a következő lépés annak kitalálása, hogy hol lesz a helye. Ehhez azt is érdemes figyelembe venned, hogy egy fagyasztóláda nagyobb alapterületet igényel, mint egy fagyasztószekrény.
Fagyasztó típusa
Az előző pontban már említésre került eltérő helyigényük miatt, ám nemcsak ebben különböznek. Mielőtt meghoznád a végleges döntést érdemes elolvasnod a fagyasztószekrényekről szóló bejegyzést is, amit ide kattintva tudsz megtenni.
Fagyasztó mérete
Ez attól függ, hogy mekkora mennyiségű élelmiszert szeretnél tárolni. Ez függ az étkezési és főzési szokásoktól, valamint a család létszámától is. Általában 4 féle méretet láthatsz, bár ennyire nincs bekategorizálva:
- Kompakt: 140 literig
- Kicsi: 140 – 250 literig
- Közepes: 250 – 340 literig
- Nagy : 340 litertől felfelé
Általában a kompakt és a kicsi fagyasztóládák maximálisan 3 fős háztartásba elegendőek. Ha ennél több fő tartozik egy háztartásba, vagy még nagyobb mennyiséget tárolnál, akkor közepes vagy nagy fagyasztóra van szükséged.
Extra tulajdonságok
Itt elmondhatjuk, hogy minél drágább egy modell, annál több plusz funkcióval rendelkezik. Ennek ellenére lehet, hogy egy olcsóbb termék már a számodra szükséges tulajdonságokat tartalmazza, ilyenkor nem éri meg a többletkiadás. Ám arra figyelj, hogy néhány tulajdonság, ami a hűtők esetében alap volt, itt már nem feltétlenül az. Nagyon jó példa erre a belső világítás. Ha szükségesen ilyen pluszok, akkor a leírásban mindenképp nézz utána, hogy rendelkezik e vele.
Zajszintnél minél alacsonyabb számmal rendelkezik az adott készülék, annál csendesebb lesz a működése is. 40 dB hangosságot már egészen jól értékelnek a vásárlók.
Arra is gondolj, hogy ezeknek a készülékeknek az áramfogyasztása már magasabb lehet, mint a hűtőszekrényeké, így fenntartásuk is költségesebb.
Akik már megvették…
Fagyasztóládáknál nagyon szokták szeretni, hogy általában csendes működésűek (40 dB-es még nem szokott zavaró lenni), illetve az alacsony fogyasztás (már a 250kWh-ás éves fogyasztással is elégedettek, ami csak az ‘F’ osztályba tartozik) is előnyös. Hátránynak írják le, hogy egyes eszközökben nincs belső világítás, de azt sem szeretik, hogy a kezelő panelt a fagyasztó alján helyezte el a gyártó.
Összefoglalva
Egy nagy kapacitással rendelkező fagyasztóról olvashattál ebben a cikkben. Jó választás lehet, ha szükséged van egy megfelelő és hosszabb ideig történő élelmiszer tárolási módszerre.
Forrás: