Kombinált hűtőszekrény: a legjobb választás?

Praktikussága miatt, talán a kombinált hűtőszekrény a leginkább elterjedt a hazai háztartásokban. A cikkben szó lesz arról, hogy a választásnál mire érdemes figyelni, milyen adatokkal találkozhatsz és arról is, hogy kinek megfelelőek ezek a készülékek.

Miért fontos hűtenünk az élelmiszereinket?

A hűtés elengedhetetlen élelmiszer tárolási technika. Ez az alacsonyabb hőmérséklet csökkenti a baktériumok szaporodási sebességét, így a hűtőszekrényben csökken a romlás mértéke. A hűtőszekrény néhány fokkal magasabb hőmérsékletet tart fenn, mint a víz fagyáspontja. A romlandó élelmiszerek tárolásának az optimálisabb tárolási tartománya 3 – 5 °C hőmérsékleten van.

Hűtést természetes vagy mesterséges eljárással végezhetünk. Természetes mód, hogy a hűtendő dolgot valamilyen hideg tárggyal hozzunk kapcsolatba. A hűtőszekrények megjelenése előtt volt használatos a vízjéggel való hűtés.

A télen képződött jeget, melyet folyóból vagy tóból vágtak ki (a telek még jóval hidegebbek voltak, mint manapság), jól szigetelt tárolókba, azaz jégvermekbe rakták. Itt még a forró nyári napokon is megmaradt annyi jég, amelyet fel lehetett használni hűtésre.

Mesterséges hűtésre a hűtőgépek szolgálnak. Mi most ezekkel fogunk részletesebben is foglalkozni.

Mi a hűtőszekrény?

A hűtőszekrény olyan szerkezet, mely mesterségesen a környezetnél alacsonyabb hőmérsékletet képes előállítani és azt tartósan fenntartani. Tehát ez egy olyan háztartási készülék, mely hőszigetelt szekrényből és hőszivattyúból áll. Ez utóbbi a hőt a berendezés belsejéből a gép külső környezetébe továbbítja úgy, hogy a belseje szobahőmérséklet alá süllyedjen.

Mi az a kombinált hűtőszekrény?

Kombinált hűtőszekrény hivatalos megfogalmazása: olyan hűtőszekrény, mely több rekesztípust tartalmaz. Általában ez azt jelenti, hogy a berendezés a hűtő rész mellett tartalmaz egy fagyasztó rekeszt is.

Ezt a fajta elkülönítést a gyártók kétféleképpen tudják kivitelezni. Egyik, ha egy ajtó van a készüléken és belül egy kis rekeszben található csak a fagyasztó. Ez az olcsóbb megoldás. Ebben a megoldásban csak egy kondenzátor szabályozza a hűtőszekrény egészét.

A másik pedig, hogy két külön ajtó van a hűtőszekrényen egymás alatt, az egyik a sima hűtőszekrény rész, a másik pedig a fagyasztó rekesz. Ez már a „drágább” készülékek sajátja. Itt már két külön hűtőkörrel találkozhatunk, így ez a megoldás sokkal hatékonyabb. A cikkben ezeket a kombinált hűtőszekrényeket fogjuk megvizsgálni.

A rekeszek kétféleképpen lehetnek egymás alatt. Az első változat szerint, a fagyasztó rész van felül, a hűtő rész pedig alul. Ebből a fajtából nagyon sokféle létezik a piacon, ráadásul az olcsóbb modellek sajátja. Hátránya az, hogy általában kisebb méretűek, ráadásul a hűtőszekrény rekesz a gyakrabban használt rész, így ennek eléréséhez mindig szükséges lehajolnunk.

A második változat szerint a fagyasztó található a hűtőszekrény alsó részében. Ennek már jóval praktikusabb a kialakítása, mivel a hűtőrekeszt használjuk többet, így ez a rész gyakran már szemmagasságba kerül. Hátránya, hogy előző változatnál drágább.

A kombinált hűtőszekrény is rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal. Lássuk mik ezek:

Előny

  • Helytakarékos, kisebb a mérete, mint a side by side hűtőszekrénynek, viszont szabvány méret, így nem szélesebb, mint az egyajtós hűtő.
  • Egy készülék tartalmaz fagyasztó és hűtőrekeszt is.

Hátrány

  • Kisebb kapacitással rendelkezik, mivel hűtő résztől elveszi a helyet a kisebb fagyasztó rekesz.
  • Jóval kevesebb plusz funkcióval lehet találkozni ebben a kategóriában.

Mire figyeljünk kombinált hűtőszekrény vásárlása során?

Ha kombinált hűtőszekrény vásárlását tervezed, érdemes ezeket a szempontokat is végiggondolnod, mielőtt meghozod a végleges döntést.

Milyen energiaosztályok vannak?

A legdrágább kategóriában is csak „C” osztályos hűtőszekrényt láthatunk, az új energia címke alapján. A viszonylag drága készülékeknél lehet még „D” osztályt is észrevenni (általában a 200 – 300.000 Ft-os árkategóriában).

Láttam már olyat is, hogy egy gyártónak csak egyféle energiaosztályba tartozó gépei vannak (ez lehet bármilyen energiaosztályú).

Döntően „E” és „F” osztályokba tartozó készülékekkel lehet találkozni jelenleg a kereskedelemben. Ezeknek a berendezéseknek a legtöbbje megfelel a régi beosztás „A” fokozatának.

Ha kíváncsi vagy az új energiaosztályokra, akkor itt elolvashatod.

Milyen tulajdonságok fontosak még?

Nem árt, ha ezekről a dolgokról is tudunk és nem ér meglepetésként egy rossz döntés.

Leolvasztás

Már szinte mindegyik hűtőszekrényben találhatunk automatikus leolvasztó rendszert. Ez azt jelenti, hogy a hűtő belső terében nem képződik jég, mivel a hátlapon található fém lemez egy tekercs segítségével megakadályozza ezt. Modernebb készülékeknél már fagymentes jégtelenítő rendszer található. Ennél a kombinált hűtőszekrénynél már a belső hátlapjánál található egy ventilátor, ami a meleg levegő és a pára eltávolítására szolgál, így a hűtőszekrénybe nincs nedvesség, ami jegesedést okozhatna.

Itt találkozhatunk automatikus rendszerekkel a drágább kategóriában, de létezik kézi verzió is. Mivel én mindig bizalmatlan vagyok, így olyan készüléket érdemes választanunk, melynek a leírásában szerepel ez a funkció. Nehogy megtaláljuk az egyetlen olyan berendezést a piacon, amelynél még nincs meg ez az „extra” tulajdonság.

Ajtónyitás

Az ajtók általában megfordíthatóak már ezeknél a modern készülékeknél. De ahol nem, ott jobb oldali nyitással találkozhatunk. Elhelyezésnél erre figyeljünk oda, hogy milyenre van szükségünk, nehogy itt is megtaláljuk az egyetlen kivételt, aminél nincs cserélhető lehetőség.

Kiegészítők

Hozzátartozó kiegészítők közül is találhatunk már sokfélét. Például külön tojástartót (bármilyen meglepő ez nem automatikusan jár az összes hűtőszekrényhez), jégkockatartót és hűtőakku-t.

A hűtőakku akkor jön jól, ha van hozzá való hűtőtáskánk, amit túrázáshoz magunkkal vihetünk. A kisebb méretű hűtőtáskák alkalmasak arra, hogy a patikában kiváltott hűtve tárolandó gyógyszerünket hazaszállíthassuk a kánikulában.

Súly és méret

Vásárlás előtt érdemes megnézi a gépek súlyát is, mivel valahogy be kell jutnia a rendeltetési helyére. Ezek az eszközök könnyen elérhetik a 70 – 80 kg-ot (egyes esetekben 90 kg-ot) is. Ennek a becipelése pedig nem egy hanem két emberes feladat.

Emellett fontos szempont lehet a berendezés mérete, mivel találhatunk a szabványtól eltérő méretezésű készülékeket is.

Milyen adatokkal találkozhatunk kombinált hűtőszekrény vásárlása esetén?

Tájékoztató jelleggel néhány fontos adat:

  • Ár skála: 64.000 – 810.000 Ft
  • Nettó űrtartalom: 83 – 631 l (egész hűtőre vonatkozik)
  • Hűtőszekrény nettó térfogata: 74 – 479 l (sima hűtőszekrény rész)
  • Hűtőszekrény rekesz nettó térfogata: 8 – 158 l (fagyasztó rész)
  • Hűtve tartási idő áramellátás nélkül: 9 – 33 h
  • Zajszint: 33 – 42 dB
  • Évi energiafogyasztás: 186 – 251 kWh
  • Hűtő polcok száma: 3 – 6 db
  • Ajtórekeszek száma: 3 – 6 db
  • Polcok anyaga: műanyag, üveg, biztonsági üveg
  • Fagyasztókapacitás / 24 h: 3 – 16 kg
  • Jégkocka készítés / 24h: 10 kg (ez elég kevés helyen van megadva)

A fagyasztókapacitás azt jelenti, hogy az adott fagyasztó rekeszben 24 óra alatt, mekkora lefagyasztható élelmiszer mennyiséget garantál a gyártó. Ezt az értéket általában kilogrammban szokták megadni.

Kapacitás

Ezt térfogat és űrtartalom részben tudod ellenőrizni, amit általában literben adnak meg. Ez pedig egy elég jó adat arra, hogy utána tudjunk nézni, hogy hány fős háztartásba javasolják az adott modelleket, ezekről az alábbi táblázatban láthatsz adatokat:

Háztartás méreteAjánlott kapacitás
1 – 2 fő250 – 380 liter
3 – 4 fő350 – 530 liter
5 vagy több fő440 liter vagy annál nagyobb

Ezekből az adatokból könnyen kitalálható, hogy kombinált hűtőszekrények elsősorban az 1-4 fős háztartásokba javasoltak elsősorban.

Milyen speciális tulajdonságokkal rendelkezik?

A drágább hűtőszekrények is rendelkeznek plusz funkcióval:

  • A drágább gépek bent is keringetik a hideg levegőt, hogy egyenletes legyen a hideg elosztása a hűtőszekrényben.
  • Lágy ajtónyitás, ami azt jelenti, hogy óvatosan nyílik a készülék ajtaja, így semmi nem esik ki az ajtóból.
  • Aktívszénszűrő segítségével véd a szagok ellen. Ennek időnként szükséges a cseréje, ilyenkor nem tisztítható, egyedül a csere segít.
  • Szabályozható a páratartalom, melyen a gyümölcsök tovább eltarthatóak. Ezek csupán a gyümölcstároló rekesz sajátossága, a pára a hűtőszekrényben ugyanis egy nemkívánatos tényező.
  • LED-es hátsó panel világítás, vagy LED-es üvegpadló világítás. Erre is elég sokféle megoldást kínálnak a gyártók, főleg a drágább szegmensben.
  • Cserélhető ajtótömítés, ez pontosan igazodik az ajtóhoz, egyszerűen a helyére illeszthető, így könnyű a cseréje és a tisztítása is. Bár jogszabály alapján a cserealkatrészeket bizonyos ideig a gyártónak biztosítania kell.
  • A legdrágább kategóriában már találkozhatunk olyan készülékekkel is, amelyek távoli hozzáféréssel vannak felszerelve. Ez azt jelenti, hogy mobil app segítségével rácsatlakozva az eszközre további szolgáltatásokhoz is hozzá lehet férni.
  • Külön palacktároló polccal is rendelkezik, amit az üvegpolcok sínébe is be lehet helyezni, így külön polcot kapunk.
  • Ezeknek a hűtőknek a többsége már nagyon jól variálható polcokkal van felszerelve. Ez által akár egy nagyobb dolgot (például tortát) is könnyen be tudunk helyezni. (Bár eddig nekem a legnagyobb gondom ilyen esetben az volt, hogy a hűtőben levő többi élelmiszert hova helyezzem el.)
  • Drágább készülékek érintőképernyővel vagy LCD kijelzővel is rendelkezhetnek.
  • A tárolórekeszek mosogatógépben moshatóak.
  • Extra méretű hely a fagyasztó rekeszben. Ennek az a lényege, hogy viszonylag nagyobb élelmiszereket is le tudjunk egyben fagyasztani (például egész pulykát), ha szükség van rá.
  • Mai modern készülékek már riasztanak abban az esetben, ha valamiért meghibásodik a hűtőszekrényünk és a hőmérséklet nem a megfelelő tartományban van. Ez a funkció nagyon jól jön akkor, ha nyitva marad a hűtő ajtaja és nem vesszük észre.
  • Létezik olyan funkció is, hogy a fagyasztó részt át lehet állítani, ne fagyasszon, hanem csak egyszerűen tartsa hidegen az élelmiszert, mint a hűtőszekrényünk többi része. Talán leginkább ide tartozik az a funkció is, hogy állítható a hőmérséklet.
  • Nyaraló üzemmód: ez a funkció úgy tartja frissen az élelmiszereket, hogy közben energiát is megtakarít. A gép jobban tudja elosztani az erőforrásait, ha közben nem nyitja ki senki a hűtőajtót kiengedve ezzel a hideget.

Egyéb érdekességek:

Ezek nem szokványos tulajdonságok, mégis egyes gépek rendelkeznek ezekkel:

  • Meglepő, de létezik a nem is olyan drága kategóriában olyan készülék, amely a rekesz belsejében levő UV fény segítségével fertőtleníti a csomagolt élelmiszerek felületét. Ez annyit jelent, hogy az a rekesz, amelyikben az UV fény van, ha oda betesszük az élelmiszert 40 percre, akkor a felületét ezzel le is tudjuk fertőtleníteni.
  • Egy három színű izzó segítségével a gyümölcs és zöldségtartó rekesz szimulálja a napszakok természetes körforgását, hogy még természetesebb környezetben tudjuk tárolni a zöldségeket és gyümölcsöket.

Kinek ajánlom?

Kifejezetten jó megoldás, ha kevés a helyünk, ugyanakkor szeretnénk használni a hűtő és a fagyasztó funkciókat is.

A berendezés hátránya, hogy kevesebb helyünk van élelmiszer tárolásra mindkét rekesz esetén, mintha külön lenne mindkét célra egy-egy gépünk. Ezért főleg kisebb családnak, vagy egyedülállóknak ajánlható jó szívvel ez a fajta készülék.

Fajtán belül a kisebb készülékek nyaralóba, kollégiumba, esetenként irodába, munkahelyekre is kiváló választás lehet.

Összegezve

Ma már lenyűgözően sok funkcióval rendelkeznek ezek a szerkezetek. Még az olcsóbb kategóriában is találhatunk egész jó tulajdonságokat.

Forrás: