Hűtőszekrény választás: mire figyelj?
A piacon levő rendkívül nagy modellválaszték miatt a legjobb hűtőszekrény választása elég nagy problémát tud okozni. Nem könnyíti meg a döntést, ha gyorsan kell meghoznunk, mivel az élelmiszer tárolás sarkalatos része ez a berendezés. Mire figyelj, hogy jól válassz?
Hol legyen a helye?
Hűtőszekrény választás során legelőször a méretekkel érdemes kalkulálnod. Az egyes típusok eltérő készülékméretekkel rendelkeznek, amik jelentősen megszabják, hogy hova tudod elhelyezni új szerzeményed. Lássuk körülbelül mekkora mérettel rendelkeznek az alábbi típusok:
Típus | Magasság | Szélesség | Mélység |
---|---|---|---|
Egyszerű | 50 – 185 cm | 44 – 60 cm | 47 – 68 cm |
Kombinált | 85 – 201 cm | 59 – 75 cm | 52 – 69 m |
Side by side | 170 – 201 cm | 90 – 91 cm | 59 – 74 cm |
Francia ajtós | 180 – 201 cm | 70 – 90 cm | 61 – 67 cm |
Fontos megemlíteni még itt az ajtónyitás irányát. Az egy dolog, hogy befér-e az általunk választott helyre, de az egy másik, hogy a használat során megfelelően ki tudjuk-e majd nyitni készülékünk ajtaját. A legtöbb hűtőszekrény ma már megfordítható ajtónyitással rendelkezik, így ez nem okoz jelentős gondot, ám néhány készüléknél ez az opció nem elérhető. Ilyenkor oda kell figyelni, hogy a balos vagy a jobbos ajtónyitás lesz számunkra a megfelelő hűtőszekrény választás.
Nem elhanyagolható tényező hűtőszekrény választás során a készülék rendeltetési helyre történő elhelyezése. Ugyanis ajtóig könnyen kiszállítják, panel esetében a legtöbbször egy kis hordozó kocsin lépcsőn, vagy lifttel könnyedén felviszik. Viszont kertes ház emeletére, ahova csigalépcső vezet már nehezebb lehet a szállítás. Ilyenkor is oda kell figyelni, hogy a méretei miatt egyáltalán beférjen az ajtón, vagy átférjen a szűkebb lépcsőfordulókon is. Ehhez még hozzájön a készülék súlya, ami már egy nagyobb méretű kombinált hűtőszekrény esetében is könnyen elérheti akár a 80 – 90 kg-ot.
Beépíthető vagy szabadon álló?
Általában kétfajta kivitellel találkozunk a piacon. Az első, amiből a legtöbb is van, az a szabadon álló készülék. Ezeknek a legegyszerűbb a beszerzése és a pótlása, csupán annyi tervezést igényel, hogy felmérjük a rendelkezésünkre álló helyet, hogy befér-e az új készülék.
A másik típus a beépíthető. Ezzel már több lesz a tervezési és előkészületi munkánk. Ugyanis a konyhaszekrényeket ennek megfelelően kell elkészíteni, vagy elkészíttetni. Itt nem elég a méretre szabás, ugyanis a hűtőszekrénynek megfelelő szellőzésre is szüksége van a hosszú távú működése során. Arról nem is beszélünk már, hogy ha elromlik és nem tudjuk javítatni, akkor másik hűtőszekrényre lesz szükségünk, amely esetben a választási lehetőségeink jelentősen beszűkülnek.
Beépíthető hűtőszekrénynél nem mindegy a beépítés mértéke. Ugyanis van néhány modell, amelynél nemcsak az oldalainál és a tetejénél szükséges a beépítés, hanem az ajtajára is szükséges a megfelelő méretű bútorlemezt kiszabatnunk.
Milyen fajta hűtőszekrénnyel jársz jól?
Hűtőszekrény választás során nem elhanyagolható tényező az sem, hogy melyik fajtát szeretnéd venni. Ez pedig nemcsak a mérettől és a kapacitástól függ, hanem attól is, hogy milyen felszereltségű hűtőszekrényt szeretnél vásárolni. Nézzük meg a főbb típusok előnyeit és hátrányait:
Egyszerű

Kombinált

Side by side

Általánosan négy fajta hűtőszekrényből tudsz választani. Az egyik a sima, egyszerű hűtőszekrény, mely nem tartalmaz fagyasztó részt. A másik a kombinált hűtőszekrény, melynél a hűtő és a fagyasztó rekesz ajtaja egymás alatt található. Így ez a típus csupán két ajtóval rendelkezik. A harmadik típus a side by side hűtőszekrény, amely szintén két ajtóval rendelkezik, de ezek már egymás mellett találhatóak, külön fagyasztó és hűtő rekesszel. Ezek a készülékek szélesebbek, mint az előző két fajta. A negyedik típus pedig a francia ajtós hűtőszekrény, amiből már kevesebb a választék, de három, vagy négy ajtóval is rendelkeznek, a fagyasztó és a hűtőrekesz pedig egymás alatt helyezkedik el.
Mekkora kapacitásút érdemes választanod?
A hűtőszekrény kapacitását a térfogat adatoknál tudod ellenőrizni. Ezt az értéket általában literben adják meg. Ez pedig már egy jó adat arra vonatkozóan, hogy ellenőrizhesd hány fős háztartásban javasolják az adott modellek használatát. Nézzük meg ezeket az adatokat:
Hány személy? | Mekkora kapacitás? |
---|---|
1 – 2 fő | 250 – 380 liter |
3 – 4 fő | 350 – 530 liter |
5 vagy több fő | 440 liter vagy annál nagyobb |
Más típusú hűtőszekrények más kapacitással rendelkeznek. Így a side by side készülék nem igazán alkalmas az 1 fős háztartásba, ahogy az egyszerű hűtőszekrényt sem érdemes 5 – 6 fős háztartásba sem beszerezni. Nézzük meg ezeket az adatokat is, az egyes hűtőszekrény típusokra vetítve:
- Egyszerű hűtő:
- hűtő rekesz: 90 – 400 l
- Kombinált:
- hűtő rekesz: 74 – 479 l
- fagyasztó rekesz: 8 – 158 l
- Side by side:
- hűtő rekesz: 156 – 589 l
- fagyasztó rekesz: 126 – 266 l
Milyen funkciói legyenek pluszban?
A hűtőszekrény választása során nemcsak a hűtésre vagy fagyasztásra alkalmas készülékeket találod, hanem ma már ennél jóval többet is képesek nyújtani. Nézzük meg mi az, amivel jó, ha rendelkezik leendő berendezésed, de azokat a plusz funkciókat is láthatod, amikkel az egyes típusok rendelkeznek.
Ami jó ha van…
Amit mindenképpen javasolnék az az automatikus leolvasztás. Ilyenkor nem kell a hűtőszekrény jegesedésével foglalkoznunk, mert ezt maga a gép elvégzi helyettünk. Erre a gyártóknak kétféle megoldásuk van. Az egyik az automatikus leolvasztás: ilyenkor a hűtőszekrény hátuljában van egy fém lap, mely segítségével a készülék időnként jégmentesíti a hátlapot. A másik megoldás fagymentes jégtelenítő rendszer, ami már egy ventilátor a hátlapon, ami a meleg levegő és a pára eltávolítására szolgál, így a berendezés belsejében már nincs nedvesség, ami a jegesedést okozhatná.
Mind fogyasztásban, mind pedig energetikai szempontból jó szolgálatot tesz a LED-es világítás. Ma már nagyon kevés hűtőszekrényt szerelnek fel a klasszikus fényforrásokkal, egyre inkább a LED-es verziók vannak elterjedve. Ennek ellenére találsz olyan készüléket is, ami még nem tartalmazza ezt a „plusz” funkciót.
Plusz funkciók
Ezt három kategóriára fogom bontani. Az első részben azok a pluszok vannak, amik mindegyik típusú hűtőszekrényben megtalálhatóak. Ezek pedig az alábbiak:
- Gyors hűtés funkció: hőmérséklet csökkentésével éri el a készülék.
- Többféle tárolórekesz kialakítás.
- Üzemzavarra, vagy áramszünetre figyelmeztető jelzések.
- Egyenletes hőmérséklet elosztás a hűtőrekeszen belül.
- Wifi-n keresztül történő üzemeltetés.
- Állítható üvegpolc a megfelelő polcmagassághoz.
- Lágyan csukódó ajtó.
A második részben már csak azok vannak, amiket az előzőeken felül a kombinált hűtőszekrények még pluszban tudnak:
- Aktívszén szűrő a kellemetlen szagok ellen.
- Szabályozható páratartalom a gyümölcsök és zöldségek hosszabb eltarthatósága érdekében.
- Cserélhető ajtótömítés a fenntarthatóság érdekében.
- Érintőképernyős vagy LCD kijelzős kezeléssel.
- Fagyasztó rész hőmérsékletének átállítása hűtő rekesszé.
- Nyaraló üzemmód: jobb energiafelhasználás céljából.
- UV fertőtlenítés lehetősége.
- Három színű izzó segítségével a gyümölcsök tovább eltarthatóak.
A harmadik rész azokat a pluszokat tartalmazza, amiket már csak a side by side hűtőszekrények tartalmaznak, az előzőeken túl:
- Plusz tárolókapacitás a hűtőszekrény vékonyabb oldalvastagságával.
- Hideg víz, vagy jégkészítés.
- Hűtőszekrény ajtaja átlátszó.
- Vákuumrekesz, hogy tovább megőrizd a frissességet.
- Hűtőszekrény ajtaja érintésre kinyílik.

Milyen energiaosztályok vannak?
Nemcsak a környezet szempontjából fontos a felhasznált áram mennyisége, de a pénztárcánknak sem tesz jót egy nagyobb volumenű fogyasztás. Az összehasonlíthatóság érdekében az EU elkészítette egy bizonyos képlet alapján a felhasznált energiabesorolást és az egyes készülékeket ez alá sorolta be. Erről még többet megtudhatsz ide kattintva.
Ez a skála ‘A’-tól egészen ‘G’-ig terjed, ahol az ‘A’ adat rendelkezik a legjobb értékkel a ‘G’ pedig a legrosszabbal. A gyakorlatban azonban a hűtőszekrények többsége ezen a skálán még mindig az ‘E’ és az ‘F’ kategóriába sorolhatóak be. Viszonylag ritkán, de létezik már ‘C és ‘D’ kategóriás készülék.
Ezek az adatok azonban nem keverendőek össze az éves fogyasztási adatokkal. Ez azt jelenti, hogy hűtőszekrényünk egy év alatt pontosan mennyi áramot használ el működése során. Mivel ezek a készülékek folyamatosan üzemben vannak az év minden napján, így az egyik legnagyobb fogyasztók háztartásunkban. Nézzük meg a fogyasztási adatokat az egyes hűtőszekrény típusokra vetítve:
- Egyszerű: 85 – 156 kWh
- Kombinált: 186 – 251 kWh
- Side by side: 244 – 430 kWh
Minél kevesebb ez a szám, annál kedvezőbb a fogyasztása a készüléknek. Éppen ezért keressük az alacsony értékeket hűtőszekrény választás során.
Zajosak?
Bár a hűtőszekrények nem a legzajosabb háztartási eszközeink közé tartoznak, azért működésük során adnak ki hangot. Az egyes típusok között nincsen jelentős különbség, azonban a készülékek között már egész eltérőek lehetnek ezek az adatok.
- Egyszerű: 36 – 41 dB
- Kombinált: 33 – 42 dB
- Side by side: 36 – 43 dB
Minél kisebb ez a szám, annál csendesebb a hűtőszekrény működése során. Érdemes mindig a legalacsonyabb értéket keresni, ha számít a készülék zajossága.
Mekkora összeget szánhatsz rá?
Bár hűtőszekrény választás során az egyik lényeges szempont az ár, itt azonban a végére hagytuk ezt a részt. Ugyanis mindenki saját maga tudja leginkább eldönteni, hogy mely nagyságrendben kíván körülnézni a hűtőszekrények között. Már jó lehetőséged van egy alacsony-közép árkategóriás készülék körében is kifejezetten hatékony és tartós berendezés megvásárlására. Azonban nem mindegy, melyik típust szeretnéd megvásárolni, amikhez nagyságrendileg ezek az árak tartoznak:
- Egyszerű: 41.000 – 950.000 Ft
- Kombinált: 64.000 – 810.000 Ft
- Side by side: 220.000 – 3.000.000 Ft
Összegezve
Ma már a kereskedelemben nagyon sok jó minőségű és hatékony készülékekkel találkozunk. Ám, a hűtőszekrény választás során oda kell figyelni erre a néhány kérdésre, amit felteszünk magunknak mielőtt meghoznánk a végleges döntést.
Forrás:
- https://www.consumerreports.org/appliances/refrigerators/buying-guide/
- Termékleírások
- Használati utasítások
- Vásárlói vélemények
- Blogon levő cikkek összefoglalása