Fagyasztószekrény: minden háztartásba kötelező?

A fagyasztószekrény nem minden háztartásnak a szerves része. Valakinek elég csak egy nagyobb méretű kombinált hűtőszekrény is. Egy nagy családnál már kiváló szolgálatot tehet egy ilyen eszköz. De miről is beszélünk?

Miért van szükségünk fagyasztóra?

Mielőtt jobban belemélyednénk a fagyasztóvásárlásba, nézzük meg, hogy miért lehet szükségünk egy ilyen készülékre és mit érdemes tudni a fagyasztott élelmiszerről.

A fagyasztás gyors és kényelmes módja a gyümölcsök, zöldségek és húsok (ritkábban készételek) otthoni hosszabb távú tárolásának. A friss élelmiszerek olyan kémiai változáson mennek keresztül, amely ezen termékek megromlását okozzák, így a lehető leghamarabb érdemes ezeket lefagyasztani az állagmegóvás érdekében. Ha pedig jól csinálod, akkor jó minőségűek és magas tápértékűek maradnak a fagyasztott élelmiszerek.

Hogyan érdemes fagyasztani?

A fagyasztott élelmiszereket légmentesen záródó edényekben kell tárolni, vagy olyan csomagolóanyagot is lehet használni, amely nem engedi be a levegőt. Emellett a lehető legtöbb levegőt célszerű eltávolítani a fagyasztózsákból vagy edényből.

Ha élelmiszert fagyasztva szeretnél tárolni, akkor a lehető leggyorsabban érdemes betenni a fagyasztóba. Mivel gyors fagyasztáskor sok, de kis méretű jégkristály képződik, míg lassú fagyasztás csak kevés, ugyanakkor nagy jégkristályt eredményez. Érdemes azt is figyelembe venni, hogy ne töltsük túl a fagyasztót. A gyártó megadja, hogy egyszerre hány kilogramm élelmiszert lehet fagyasztani egy nap alatt. Ezt nem érdemes túllépni, mivel ilyenkor a lassú fagyasztás rossz minőségű terméket eredményez.

A legtöbb használati utasítás leírja, hogy a frissen fagyasztóba tett, lefagyasztani kívánt élelmiszert a készülék mely részébe kell helyezni, hogy a lehető leggyorsabban el tudja végezni ezt a műveletet.

Fagyasztás során megváltozik a textúra

A legtöbb zöldség és gyümölcs tömegének döntő többségét víz teszi ki. Ezt a vizet merev sejtfalak tartják, amelyek meghatározzák az élelmiszerek szerkezetét. Amikor ezeket lefagyasztjuk, akkor tulajdonképpen a bennük levő vizet fagyasztjuk le. Ez a víz a fagyasztás során kitágul, és a jégkristályok hatására a sejtfalak megrepednek. Így a felolvasztott élelmiszer már sokkal lágyabb, egyes esetekben szottyosabb állagú lesz.

A zellert és a salátát éppen ezért nem szokták fagyasztani. Ennek ellenére vannak olyan magas keményítőtartalmú zöldségek melyeknél ezek a változások kevésbé észrevehetőek. Ilyenek a borsó, kukorica, vagy a bab.

Mi az a fagyasztó égés?

Sok leírásnál lehet olvasni, hogy a fagyasztó égést megakadályozza, illetve csökkenti az adott készülék. De mit is jelent ez a fogalom?

A fagyasztó égés tulajdonképpen azt jelenti, hogy a nem megfelelően becsomagolt fagyasztott élelmiszer felülete elveszíti nedvességtartalmát, így a szövetek kiszáradnak és akár barnás foltok is keletkezhetnek az ennivalónkon. Ezek gyakran kellemetlen ízűek is lehetnek, ennek ellenére az étel fogyasztható marad. Ennek elkerülése érdekében kell légmentesen csomagolnunk a fagyasztásra szánt élelmiszereinket.

Most, hogy már ismerjük, hogy miben rejlik a fagyasztás titka, nézzük meg mit érdemes tudni a fagyasztókról és hogyan tudod kiválasztani a legjobbat.

Mi is az a fagyasztó?

A fagyasztó, vagy más néven mélyhűtő, a víz fagyáspontja alatt tartja a gép belsejében levő hőmérsékletet. Ez a hőmérséklet általában –18 °C vagy annál alacsonyabb.

Ezek a fagyasztók a hűtőszekrény egy részét is képezhetik, amit kombinált hűtőnek vagy side by side hűtőszekrénynek nevezünk. Illetve külön készülékek is lehetnek. Mi most ez utóbbiakkal fogunk foglalkozni.

Külön találkozhatunk fagyasztószekrényekkel és fagyasztóládákkal. A kettő között az a különbség, hogy az előbbi állítva van, több polcot is tartalmaz. Utóbbi viszont egy nagy láda, melyben polcok nincsenek, csak elhatároló részek, mely segítségével egy kisebb rendet tarthatunk bennük. Ebben a részben a fagyasztószekrényekkel fogunk foglalkozni.

A fagyasztószekrény általában úgy néz ki, mint egy sima, egyszerű hűtőszekrény. Néhány esetben polcok helyett fiókos kialakítással találkozhatunk.

Előnye, hogy az élelmiszert sokkal áttekinthetőbben lehet bennük elhelyezni, illetve kisebb alapterülettel rendelkeznek, így könnyebben elhelyezhetőek.

Előny

  • Még a nagyobb kapacitással rendelkező darabok is általában kevesebb helyet foglalnak el.
  • A bennük található élelmiszer rendszerezése könnyebb.

Hátrány

  • Kisebb kapacitással rendelkező eszközök.
  • Gyorsabban olvadnak ki egy áramszünet esetén.
  • Általában drágábbak, mint a fagyasztóládák.

Milyen adatokkal találkozhatsz?

Nézzünk meg néhány olyan fontos adatot, amit a vásárlás során mindenképpen meg kell vizsgálnod. Ezek idővel változhatnak, bár próbálom mindig a lehető legjobban nyomon követni és frissíteni a cikket. Nézzük meg milyen adatok vonatkoznak a fagyasztóládákra és milyenek a fagyasztószekrényekre:

  • Ár skála: 60.000 – 960.000 Ft
  • Évi energiafogyasztás: 178 – 329 kWh
  • Polcok anyaga: olcsóbb változatoknál műanyag, de lehet biztonsági üveg vagy fém is
  • Zajszint: 35 – 42 dB
  • Hűtve tartási idő áramellátás nélkül: 14 – 40 óra
  • Fagyasztási kapacitás: 18 – 32 kg/24h
  • Fagyasztó űrtartalma: 97 – 366 l

Fagyasztókapacitás azt jelenti, hogy a választott készülékben 24 óra alatt hány kilogramm élelmiszert tudunk maximálisan lefagyasztani. Ezt a mennyiséget a gyártó minden esetben jelzi az adott készüléken. Ennél többet egyszerre nem érdemes beletennünk, mivel már nem lesz jó minőségű a fagyasztott élelmiszerünk.

Gyorsfagyasztás: a fagyasztó hőmérsékletét rövidebb ideig a normál üzemi szint alá csökkenti, hogy minél gyorsabban fagyaszthassuk le a belepakolt friss élelmiszert. Az esetek többségében néhány óra alatt visszaáll a hőmérséklet a normál szintre. Erre azért van szükség, hogy feleslegesen ne fogyasszon többet a fagyasztószekrény a kompresszor plusz működtetése miatt.

Az információk között láthatod a hűtve tartási idejét is a készülékeknek. Néhány kereskedelmi weboldal visszamelegedési időnek nevezi. Ez azt jelenti, hogy egy esetleges áramszünet esetén mennyi ideig képes a fagyasztószekrény tartani a megfelelő hőmérsékletet, hogy élelmiszereink ne olvadjanak fel.

Ezek a készülékek rendelkeznek jégtelenítő (NoFrost) rendszerrel. Ha ilyen készüléket szeretnél, akkor érdemes erre külön is odafigyelni, mert az olcsóbb termékek nem biztos, hogy tartalmaznak ilyen funkciót.

A legtöbb fagyasztószekrény az új energiacímke szerinti ‘C’ – ‘F’ energiaosztályokban találhatóak meg. Erről még többet ide kattintva tudsz olvasni. Világításuk is sokat számíthat, egy LED izzóval felszerelt készülék fogyasztása általában kevesebb.

Általában 12-24 hónap garanciát kaphatunk. Ládák esetében akár 36 hónap is lehet. Drágább kategóriában találkoztam olyan készülékkel, ahol 10 év garanciát is kaphatunk a fagyasztónkra.

Plusz funkciók

Ebben a kategóriában is találkozhatunk plusz funkciókkal. Ezeket nem mindegyik készülék esetében találhatjuk meg. Nézzünk meg néhányat:

  • A drágább gépek már elektronikusan vezérelhetőek.
  • Egyes berendezések már tudják az óvatos nyitást is.
  • Az a funkció is létezik, hogy nincs szükség leolvasztásra, mert az eszköz nem jegesedik, tehát egy jégmentesítő tulajdonsággal találkozhatsz.
  • Néhány ládánál lehet olyan funkció is, hogy a hűtőteret át lehet állítani sima hűtésre is fagyasztás helyett.
  • Van olyan készülék, ami lehetővé teszi, hogy fűtetlen helyiségben is üzemképes maradjon a hűtő. De erről részletesen az energia címkés részben is olvashatunk.
  • Jégkocka-készítő: ebbe a részbe csupán vizet kell töltenünk, majd a kész jégkockákat egy tálba is tehetjük.
  • Ajtóriasztás: ha hosszabb ideig nyitva hagyjuk az ajtót, akkor figyelmeztető hangjelzést ad.
  • Figyelmeztető jelzést ad akkor is, ha áramkimaradás tapasztalható és emiatt a fagyasztótérben túl „meleg” lesz. Ez leginkább egy fényjelzés, nem pedig hang.
  • Fagyasztótálca: gyümölcsöket van lehetőséged egy sorban lefagyasztani, így nem nyomódnak össze és a felolvasztásnál is jobb állagot kaphatunk.
  • Digitális és érintőképernyős hőmérséklet állítás és kijelzés.

Mit vegyél figyelembe a vásárlás során?

Ha szükséged van egy fagyasztóra, vásárlás előtt mindenképp érdemes ezeket a szempontokat végiggondolni:

Hol lesz a helye?

Mielőtt bármilyen eszközt beszereznél, azt kell kitalálni, hogy hol lesz a helye. Egy fagyasztó esetében nem biztos, hogy olyan könnyű lesz erre a kérdésre válaszolni. Itt jön a képbe a fagyasztó típusa is. Míg a fagyasztószekrény kevesebb alapterületet igényel, ugyanakkor magasabb helyre van szüksége a kialakítása miatt. Ha több hely is rendelkezésedre áll, akkor egy alacsonyabb, ám nagyobb alapterület igényű fagyasztóláda is jó választás lehet. Arra kell figyelni, hogy a tetejére nem szabad pakolni, és számításba kell venni, hogy a készülék kinyitásánál több helyre lesz szükséged a berendezés tetejénél.

Fagyasztó típusa

Az előző pontban már szó volt róla, ha azonban a hely nem akadály a típusválasztásban, akkor végig kell gondolni, hogy melyik készülék milyen előnyöket és hátrányokat nyújt. Ha már tudod, hogy mit szeretnél utána jöhet a következő lépés.

Fagyasztó mérete

Itt azt kell kigondolni, hogy mennyi élelmiszer tárolására van szükséged. Ehhez nagy segítségedre lesz a fagyasztó űrtartalma. Általában 4 féle méretben kaphatóak a fagyasztók:

  • Kompakt: 140 literig
  • Kicsi: 140 – 250 literig
  • Közepes: 250 – 340 literig
  • Nagy: 340 litertől

Ökölszabályként elmondható, hogy egy kompakt vagy kicsi fagyasztó egy 3 személyes háztartásban jó szolgálatot tehet. Ha ennél több fő tartozik egy háztartásba, akkor érdemes közepes méretű vagy annál nagyobb fagyasztó vásárlásán gondolkodni.

Azonban nem árt arra sem figyelni, hogy milyen nagyságúak a lefagyasztandó élelmiszerek. Nyilván más lesz a helyigénye néhány szelet halnak, de teljesen más egy egész pulykának.

Extra tulajdonságok

Ma már a drágább szegmensben elég sok extra tulajdonságokkal rendelkező modelleket láthatsz. Azonban nem árt vigyázni azzal, hogy ami a hűtőszekrényeknél alapfunkciónak számít, ebben az esetben nem mindig az.

Zajszintnél érdemes minél alacsonyabb számmal rendelkező készüléket választani.

Bár akad választási lehetőségünk, azonban arra számolni kell, hogy jóval nagyobb áramszükséglete lesz, mint egy hűtőszekrénynek, még abban az esetben is, ha kombináltról beszélünk.

Akik már megvették…

Fagyasztószekrényeknél sokan hiányolni szokták a belső világítást azokból a készülékekből, amelyek nem rendelkeznek vele. De néhányszor probléma, hogy nem vették észre időben, ha nem volt megfelelően hideg a rekeszekben, és ezért felolvadtak a bele helyezett élelmiszerek. Ilyenkor tehet jó szolgálatot egy jelzőfény.

Szeretni szokták a halk működést, a jó hűtést, a fiókok elrendezését és a jó minőségű anyagokat. Kisebb alapterület miatt a méreteit is sokan kiválónak vélik.

Zajosságának megítélése érdekes tud lenni. Bár sokan a 40 dB szint valakinek hangosnak számít, míg van aki a 42 dB-es zajszinttel is elégedett. A 38 dB-es készülékek működését már szinte nem is hallják.

Összefoglalva

Amennyiben fagyasztó vásárlásán gondolkodsz, úgy ezeket a szempontokat vizsgáld meg először. Gondold végig, hogy ezekből a funkciókból mire van szükséged, valamint melyik készülék számára van helyed: fagyasztószekrény vagy fagyasztóláda.

Forrás: