7+1 dolog, amit soha ne rakj a mosogatógépbe!

Általános szabály az, hogy bármit beletehetünk, amire a gyártó rárakja a kis mosogatógép piktogramot, vagy leírja, hogy „mosogatógépben mosható”. Így mindig figyeljük ezt a kis rajzot vagy feliratot megkeresnünk az adott tárgyon. De mi az, amit semmilyen körülmény között ne rakj a mosogatógépbe?

Amit soha ne rakj a mosogatógépbe:

Sokféle anyagot károsíthatnak az erős mosószerek, az erős vízpermet és a gépben levő magas hőmérséklet. Ez különösen igaz egy forró mosogatási ciklusban (például a higiéniás programoknál), amikor a hőmérséklet elérheti a 70 ° C-ot.

1. Üvegek a gépben:

A mosogatógépek által mosott üvegek felületén (például poharak), idővel fehér opálos réteg képződhet. Ezt az alábbi folyamatok bármelyike (vagy együttes hatása is) okozhatja, amelyek közül csak az első visszafordítható:

  • Ásványi anyagok (vízkő) lerakódása: A kemény vízben lévő kalcium-karbonát (vízkő) lerakódhat a felületeken, amikor a víz megszárad. A lerakódások feloldhatóak ecettel vagy más gyengébb savval.
  • Marási sérülések: Ez által az üvegünk opálos kinézetű lesz, ami sajnos nem lerakódás, mint az előző esetben. Így nem lehet eltávolítani, mint a vízkövet. Azért alakul ki, mert az üveg lassan oldódik lúgos vizes oldatban. Ennek a nemkívánatos reakciónak a korlátozása a vízkeménység, a mosószer-terhelés és a hőmérséklet szabályozásával lehetséges. Az üveg típusától is függ, hogy ez a kémiai folyamat mekkora hatásfokkal jön létre. Egyes mosogatógépek csökkenthetik ezt a marási hatást, egy külön erre a célra kialakított speciális program segítségével.

Ezért ne rakj a mosogatógépbe olyan üveget, amelyen a gyártó nem engedélyezte a géppel való mosogatást.

2. Ólom feloldása:

Az ólomkristályban lévő ólom a mosogatógépek magas hőmérséklete és erős mosószerei révén kioldódhatnak. Ez viszont később jelentős veszélyforrás lehet szervezetünkre nézve.

3. Különböző fémek:

Ugyanúgy, ahogy a mikrónál már olvashattad, a fémes vagy fémet tartalmazó anyagokat mosogatógépünk sem szereti:

  • Az alumínium, sárgaréz és réz tárgyak elszíneződhetnek.
  • A fényes, arany színű és kézzel festett tárgyak homályosak lehetnek, de utóbbi esetben (idővel) akár teljesen le is kophatnak.
  • Az ezüst és ón oxidálódhat és elszíneződhet.
  • Nem szabad vasötvözetből készült tárgyakat beletenni, mivel ezek rozsdásodhatnak.

Azonban sok olyan eszközünk van az étkezésre, ami bizony fém. Ezeken a gyártó elhelyez egy piktogramot, ha az mosható gépben is.

4. Műanyagok:

Műanyagot általános szabály szerint nem szabad mosogatógépbe tenni. Sok műanyag hőre lágyul, így elveszítheti az alakját. Rosszabb esetben a magas hő hatására mérgező anyagok is kioldódhatnak belőle, ami a többi edényre is rárakódhat a mosási ciklus során.

Mindenképpen olyan tárgyat tegyünk csak a mosogatógépbe, amelynél a gyártó erre külön engedélyt ad. Ezt kis piktogrammal szokták jelölni a műanyag edények alján. Ezek a műanyagok bírják a nagyobb hőhatásokat is, nem torzulnak és nem oldódik ki belőlük semmi.

5. Ragasztott tárgyak:

A ragasztott tárgyak például a fa vágódeszkák, a ragasztásnál megolvadhatnak, rosszabb esetben káros anyagok is kioldódhatnak. Sajnos kezdőként így már jártam én is. Betettem a fa vágódeszkámat a mosogatógépbe, és a ragasztás teljesen feloldódott. Az én jó kis vágódeszkám meg 3 darabra hullott szét. Ennek következtében eredeti funkcióját tekintve, használhatatlanná vált.

6. Bevonatos tárgyak:

Serpenyők vagy lábasok teflon vagy egyéb bevonatai sérülhetnek. Általánosan nem szabad ilyen bevonattal rendelkező eszközöket mosogatógépbe tenni, de egyes esetben a gyártó kivételt tehet. Ezt jelzik is az adott konyhai segéden.

7. Fa vagy csont alapanyagúak:

Ezeket az anyagokat a nedvesség és a magas hőmérséklet már egy alkalommal is annyira károsíthatja a mosogatógép, hogy használhatatlanná válnak. Így ilyen anyagokat ne rakj mosogatógépbe!

7+1. Szennyezett tárgyak:

Ezeket a tárgyakat azért nem szabad mosogatógépbe tenni, mert a róluk leoldódott anyag magát a gépet károsíthatja:

  • Nem tehetünk be gyertyamaradékkal, polírozóval, festékkel vagy egyéb vegyi anyaggal szennyezett edényeket.
  • Tilos cigarettahamuval szennyezett tárgyak mosogatása a gépben. Ugyanez vonatkozik a kandalló vagy kályha hamujával szennyezett dolgokra.
  • A zsíros szerszámok és alkatrészek tisztításához a berendezés használata nem ajánlott (szintén tilos), mivel a zsír eltömítheti a gépet.

Mosogatógép alternatív felhasználása

Ezt a részt csak érdekességként írom le, a valóságban senki ne próbálja ki ezeket! Ezt a gépet a gyártó mosogatás céljából gyártotta, nem pedig sütés, fertőtlenítés vagy más funkciók ellátására!

Az angol nyelvű Wikipédia szerint mosogatógépekkel, alacsony hőmérsékleten főzhető élelmiszerek: pulyka, lazac, marha, borjú, tonhal, garnélarák, spárga, spenót, körte, tészta és kuszkusz. Az ételeket általában valamilyen dobozba vagy sütőzsákba tették, mivel a maradék szappan és öblítőszer is lerakódhat az élelmiszerek felületén. Sütésre és főzésre vannak külön eszközök, melyek sokkal hatékonyabban működnek és jobb ételeket lehet velük készíteni, mint a mosogatógéppel.

A mosogatógépek burgonya, egyéb gyökérzöldségek, kerti szerszámok, tornacipők vagy edzőcipők, egyes sportcikkek, műanyag hajkefék, baseball sapkák, műanyag játékok, fogkefék, papucsok, kontaktlencse tokok, hűtőszekrény polcai, fogkefetartó, kisállattálak és játékszerek tisztítására is szolgálhatnak. A zöldségek tisztítása ellentmondásos, mivel ezeket az előző ciklusokból származó szappan és öblítőszer szennyezheti.

Szerintem nem célravezető cipők, állatos etetőtálak és egyéb nem túlzottan higiénikus dolgok után az étkészleteink elmosogatása. Ezeket az alternatív felhasználásokat a Wikipédia írja le. Ilyen tárgyakat ne rakj a mosogatógépbe!

Összegezve

Jó néhány dolog van, amit nem szabad mosogatógépben mosni. Ezek egy része vagy a gépünket károsítja, vagy maga a mosogatógép teszi tönkre a benne elhelyezett eszközöket. Mosogatásnál mindig vedd figyelembe a gyártó ajánlását, enélkül semmit ne rakj a mosogatógépbe!

Forrás: