Hőszivattyús szárítógép: ez a legjobb választás?

Jelenleg a hőszivattyús szárítógép számít a legkorszerűbb berendezésnek a szárítógépek világában. A kereskedelemben éppen ezért talán ebből a fajta eszközből találkozhatunk a legnagyobb választékkal. De mit érdemes figyelembe venned a vásárlás előtt, ha egy ilyen berendezés beszerzésén gondolkozol?

Mi az a szárítógép?

A szárítógép egy olyan elektromos háztartási készülék, amelyet mosógépben történő mosás után, a nedvesség eltávolítására használnak ruhákból, ágyneműkből és egyéb textíliákból.

A háztartási szárítógép hivatalos meghatározása:

„a textilanyagoknak felmelegített levegővel átjárt forgódobban megvalósított sokszori átforgatás útján történő szárítására szolgáló berendezés”. — A Bizottság 932/2012/EU rendelete

A legtöbb szárítógép úgy működik, hogy egy forgódobon keresztül felmelegített levegőt keringetnek a nedvesség elpárologtatása érdekében, eközben a dob forog, hogy levegősen tartsa a benne elhelyezett ruhaneműket.

Egy-két esetben viszont találkozhatunk olyan berendezésekkel is, ahol a ruhákat szépen, vállfára akasztva tehetjük be eszközünkbe. Ezek magas, keskeny kivitelben készültek, kicsit talán úgy néznek ki, mint egy karcsú hűtőszekrény. Ezekből a típusokból kevesebb van a piacon, mint a mosógép alakú kivitelből.

Miben más a hőszivattyús szárítógép?

A hőszivattyús szárítógépek úgy működnek, hogy felmelegítik a dobba áramló levegőt, majd ezt fújják át a textíliákon, mely segítségével elpárologtatja a nedvességet a ruhákból. A meleg párás levegő, amely a dobból érkezik, keresztülmegy egy hőszivattyún, ahol a hideg oldalnál lecsapódik a víz, amely távozik a tartályba (vagy a csatornába) és a meleg oldal pedig újra felfűti a levegőt a következő felhasználásra. Ez a ciklus addig folytatódik, amíg a ruhák szárazak nem lesznek.

Miért ezek a legjobbak?

A hőszivattyús technológiával ellátott szárítógépek általában alacsonyabb hőmérsékleten szárítanak, mint a kondenzációs társaik. Ez meggátolja a textíliák összezsugorodását, vagy károsodását.

Emellett energiatakarékosak, mivel a felmelegített hő nem veszik el, hanem újrakeringetik, ahelyett, hogy kivezetnék a készülékből. Ezáltal kevesebb áramot fogyasztanak, így alacsonyabb a fenntartási költsége.

Ám nem csupán előnyük van ezeknek a készülékeknek, akad néhány dolog, amivel számolni kell. Az alacsonyabb hőmérséklet miatt a száradási idő viszont magasabb. Ez azt jelenti, hogy gyors program általában 1 óra körüli, (de jobb esetben egyes gépeknél fél órás is lehet) a teljes szárítás időtartama. Mivel a kondenzációs szárítógép működésénél ezek a berendezések már jóval bonyolultabbak, így rendszeres karbantartást igényelnek, illetve egy hiba esetén nagyobb lehet a javítási költségük is.

Milyen adatokkal találkozhatunk?

Ezeket az adatokat megtalálhatjuk (tájékoztató jelleggel):

  • Ár: 112.000 – 800.000 Ft
  • Töltet kapacitás: 7 – 11 kg
  • Zaj: 60 – 67 dB
  • Energiafogyasztás: 1,44 – 2,1 kWh
  • Programok száma: 6 – 21
  • Kondenzációs hatékonyság: A – B

A legtöbb készülék képes arra, hogy a gyűrődéseket kisimítsa, így a szárítógépből kivett ruháinkat nem szükséges vasalni, hanem egyszerűen betehetjük a szekrénybe.

Kondenzációs hatékonyságnál szinte csak „A” és „B” kategóriával találkozhatunk. „B” hatékonysága általában a legolcsóbb eszközöknek van, viszont már közép árkategóriában is találkozhatunk „A” hatékonyságú berendezésekkel.

A készülékeknél változó, hogy éppen jobb, vagy bal oldali az ajtónyitás iránya. Vásárlásnál erre érdemes külön odafigyelni.

A vezérlőpanel típusa esetén találkozhatunk mechanikussal, digitálissal vagy érintőképernyőssel. A digitálisnál mechanikusan, azaz gombok segítségével tudjuk a gépet beállítani. Ilyenkor szárítógépünk tartalmaz még egy kijelzőt is, mely mutathatja a szárításból fennmaradó időt.

Milyen extra funkciókat választhatunk?

Ezek azok a plusz funkciók, amik nem minden gépben találhatóak meg. Nyilván minél drágább szárítógépben gondolkodunk, annál több ilyen funkciót találhatunk ezekben a berendezésekben. Nézzük meg most mik is lehetnek ezek:

  • Drágábbaknál már létezik egy belső LED dobvilágítás.
  • Program indítása után is lehetővé teszik egyes modellek, hogy a kimaradt ruhadarabokat utólag is be lehessen tenni.
  • Egyes berendezéseket mobil alkalmazás segítségével is tudunk üzemeltetni.
  • Sőt találkozhatunk olyan extra funkcióval is, mely váltakozó irányú dobmozgást végez a nagyobb hatékonyság érdekében.
  • Indításkésleltetés már a viszonylag „olcsó” kategóriában is jelen van.
  • Érzékelős szárítás, nedvesség érzékelés: ez azt jelenti, hogy a szárítógép érzékeli a ruhák nedvességtartalmát és ehhez igazítja a szárítási időt.
  • Gőz funkció: ez arra jó, hogy fertőtlenítse textíliáinkat, emellett viszont semlegesíti a kellemetlen szagokat is.
  • Egyes gépeknél por hatékony eltávolítását is hirdetik. Ez a funkció arra használható, ha csak egyszerűen mosás nélkül szeretnénk a régebben használt ruhaneműinket felfrissíteni. Éppen ezért a porallergiásoknak lehet jó választás.
  • A drágább készülékek esetén (melyek inkább hasonlítanak egy keskenyebb szekrényhez), elérhető az a funkció is, hogy ha nyitva hagyjuk az ajtaját, akkor páramentesító eszközként is használhatjuk. Ez azt jelenti, hogy nincs szükség külön páramentesítésre a szárítás után, elegendő csupán a gép ajtaját nyitva hagyni.
  • Egy időkeret megadásának a segítségével összehangolható a szárítógép működtetése az okos energiagazdálkodási rendszerrel. Ez azt jelenti, hogy eszközünket abban az időben működtetjük, amikor nagyobb a valószínűsége, hogy bejövő energiát a napelemekből nyeri.

Milyen szűrőket és tartályokat tartalmaznak?

Általánosan elmondható, hogy mindegyik gép tartalmaz szál szűrőt (a ruhákról leváló bolyhok, anyagdarabok stb. összegyűjtésére) és a berendezések többsége egy kondenzvíz tartályt. Hogy mennyi időnként kell üríteni, vagy kipucolni az a megvásárolt géptől függ.

Szál szűrő: vannak olyan gépek, hogy minden szárítás után célszerű kiüríteni, de drágább berendezések esetén a gép a telítettségtől függően jelzi ki, hogy mikor van szükség a tisztításra. Találtam már olyan típust is, ahol a szárítási ciklusok mennyiségétől függ a szűrő űrítése.

Víztartály: ez arra a célra szolgál, hogy a szárítás során keletkezett nedves levegőből kivont vizet összegyűjtse. Vagy ilyennel van felszerelve gépünk, vagy pedig rendelkezik csatornabekötési lehetőséggel is. Esetleg mindkét formát alkalmazza a gyártó, meghagyva ezzel a lehetőséget arra, hogy ruhaszárító gépünket bárhova át tudjuk helyezni a későbbiek folyamán is.

Mire figyelj a választás során?

Ma már bárhova is megyünk a kínálat mennyisége lenyűgöző. Ez azért jó, mert így megtalálhatjuk számunkra a legjobb szárítógépet. Rossz pedig azért, mert ez nem lesz könnyű feladat. Nézzük meg, hogyan érdemes választanod?

Kivitel

Ezek a gépek általában szabvány méretűek, azonban előfordulhatnak néhány centiméteres eltérések. Így első sorban nem is ez a probléma, hanem az, hogy rendelkeznek-e csatornakivezetéssel vagy sem? Szabadon álló vagy beépített gépre van szükség?

Kapacitás

A szárítógépek általában korlátozottabb kapacitással rendelkeznek, mint a mosógépek, ugyanis ezeket a berendezéseket csupán a dob feléig lehet tölteni, hogy maximális legyen a száradási hatékonyság. Több külföldi forrásból olvastam, hogy ha túl nagy a kapacitás, akkor több energiát pazarlunk vele, míg, ha túl kicsi, akkor több ciklusra (több időre és energiára) is szükség lesz ahhoz, hogy a mosott ruhaneműket megszárítsuk. A legtöbb gép kapacitása közötti különbség látszatra kicsi, viszont még 1-2 kg is sokat számíthat.

Szárítási ciklus ideje

Az okosabb eszközöknél már lehetőséged van arra, hogy beállítsd a szárítás időtartamát. Ezt 10 perc és 2 óra között teheted meg. Nyilván minél hosszabb az általad beállított idő, annál jobb száradási eredmény kapsz. Ez akkor tesz nagyon jó szolgálatot, ha csak 1-2 ruhadarabot szeretnél gyorsan megszárítani. Egy nagyobb adagnál nyilván néhány perc nem sokat számít. Léteznek olyan szárítógépek, ahol a berendezés már érzékelni tudja, hogy mennyi a textíliák nedvességtartalma, így ehhez tudja állítani a száradási időt. De vigyázz, mert egy egyszerű programbeállítás is belefuthat egy több órás ciklusba!

Egyszerű használat

Nem mindegy az sem, hogy mennyire egyszerű (vagy bonyolult) egy ilyen berendezés működtetése. Elég csak beállítani a programot és már indulhat is, vagy minden apró beállításról, minden egyes alkalommal nekünk kell gondoskodni? Illetve az is számít, hogy mennyire olvashatóak a piktogrammok, vagy egyes esetekben mennyire gyorsan értelmezhető a szöveg. Ugyanis néhány helyen külföldön a gyártók az adott ország nyelvén (angol, német) címkézik fel a programokat.

Extrák

A hőszivattyús szárítógép már rengeteg extra funkciót tartalmaz. De vajon mindegyiket fogod használni? Érdemes ezért plusz pénzt kiadni? Lehet, hogy a legtöbb esetben ezekért a plusszokért nem lesz érdemes többet fizetni, mert soha nem fogod használni. Ezt mindenképp gondold át, mielőtt megvennéd a berendezést.

Zaj

Ez főként attól függ, hogy hol helyezed el a szárítógépet. Általában ezeknek a gépeknek akad hely egy mosókonyhában, vagy egy nagyobb fürdőszobában. A zaj akkor lehet érdekes, ha a gép elhelyezése közel van a háló- vagy a gyerekszobához.

Kinek ajánlom?

Ezek a gépek nagyobb családokba, gyakori használatra javasolhatóak. Alacsony hőmérséklete miatt ruháinkkal kímélőbb, így állandó használata sem okoz problémát.

Energiafelhasználás szempontjából is ez a legmegfelelőbb gép, ha sokat szeretnénk működtetni.

Mielőtt meghoznád a végső döntésed, mindenképpen olvasd el a kondenzációs szárítógépről szóló leírást is, amit ide kattintva tehetsz meg.

Összegezve

A hőszivattyús szárítógép számít ma a legmodernebb technológiának a kereskedelemben. Ezek a berendezések rendelkeznek a legtöbb extra funkcióval is. Éppen ezért kiváló szolgálatot tehet bármelyik háztartásban, ahol szükség van egy ilyen gépre.

Forrás: