Mosó-szárítógép energiacímke 2024

A mosó-szárítógép energiacímke teljesen új, ami 2021. március 1-jén lépett hatályba. Hogy miért és mit jelent a mosó-szárítógép energiacímke 2024-ben arról a bejegyzésben olvashatsz! A mosó-szárítógépekről részletesebb információkat itt találhatsz.

Mit mutat meg az új energiacímke?

  • (I) QR kód
  • (II) Gyártó neve
  • (III) Modellazonosító
  • (IV) Energiahatékonysági skála: teljes ciklusra vonatkozóan (bal oldal) és a mosási ciklusra vonatkozóan (jobb oldal)
  • (V) Energiahatékonysági osztály: teljes ciklusra (bal oldal) és a mosási ciklusra (jobb oldal)
  • (VI) 100 ciklusonkénti energiafogyasztás a teljes ciklusra
  • (VII) 100 ciklusonkénti energiafogyasztás a mosási ciklusra
  • (VIII) Kapacitás a teljes ciklusra (bal oldal) és a mosási ciklusra (jobb oldal) vonatkozóan
  • (IX) Vízfogyasztás a teljes ciklusra (bal oldal) és a mosási ciklusra (jobb oldal)
  • (X) Ciklus időtartama teljes (bal) és mosás (jobb)
  • (XI) Centrifugálási hatékonysági osztály
  • (XII) Zajszint skála „eco 40-60” program centrifugálásának
  • (XIII) Rendelet száma

Első ránézésre elég bonyolultnak tűnik. Ha gyorsan akarunk elemezni: az ábra bal oldalán mindig a teljes ciklus van, jobb oldalon pedig csupán a mosási ciklusra vonatkozó adatok vannak.

QR-kód adatai

Mint minden, ma már ezek az adatok is az interneten találhatóak meg. Elég telefonunk segítségével beolvasni a kódot és máris az EU által készített információs oldalra kattinthatunk, ahol az adott gép részletes adatairól olvashatod az alábbi tájékoztatást:

  • Általános információk: ez a rész szolgáltatja a legtöbb adatot számunkra.
    • Teljes méret: ez a hivatalos pontos mérete az adott berendezésnek: magasság x szélesség x mélység
    • Típus: szabadon álló vagy beépíthető az adott eszköz
    • Áramfogyasztását is láthatod a mosógépnek, még hozzá akkor is, amikor ki van kapcsolva, de a konnektorba még be van dugva. Készenléti üzemmódban, amikor már a kezelőpanel világít és kiírja a szükséges adatokat, valamint programkésleltetés esetén is. Ha esetleg van hálózatvezérelt készenléti üzemmód, akkor az is kiírásra kerül. Ez utóbbi akkor bír nagy jelentőséggel, ha napelemmel rendelkezel és a termelt energiát nem tárolnád, hanem közvetlenül használnád fel. Ilyenkor be lehet állítani a mosó-szárítógépet, hogy ezt az energiaellátást „figyelje” és ez alapján kezdje meg a mosási (illetve szárítási) ciklust.
    • Ezüstionok kibocsátása: igen vagy nem
    • Jótállás minimális időtartama: ez általában 24 hónap szokott lenni, ha magánszemélyként vásároljuk.
    • Kiegészítő információk: ha esetleg tartalmazna ilyet mosó- szárítógépünk.
    • Kapacitás: bal oldalon láthatod a szárítási, jobb oldalon pedig a mosási kapacitást (ennyi ruhaneműt tehetünk bele egy ciklusra).
    • Energiahatékonysági mutató: itt számadatként találkozol az energiahatékonysággal, amit ‘A’-tól ‘G’-ig terjedő skálán láthatsz. ‘A’ a legjobb ‘G’ pedig a legrosszabb eredmény.
    • Energiafogyasztás: egy ciklusra, illetve 100 ciklusra vetítve találhatod meg ezeket az adatokat. Teljes és a mosási ciklus külön került meghatározásra. Minél kisebb a szám annál kevesebb áramot fogyaszt a berendezés.
    • Vízfogyasztás 1 ciklusra: egy teljes, illetve egy mosás alkalmával mennyi vizet használ fel eszközünk. Minél kisebb az érték annál kevesebb a vízfelhasználás.
    • Maximális hőmérséklet a kezelt textilben: itt külön meghatározzák a teljes töltetnél (névlegesben), de fél és negyed töltet esetében is. Minél kisebb a ruha mennyisége, annál kevesebb lesz a hőmérséklete is, külön kiemelve a teljes és a mosási ciklust.
    • Mosáshatékonysági mutató: egy számadat három tizedesjegy pontossággal. Általában századnyi eltérések mutatkoznak a készülékek között, azonban minél magasabb a szám, annál hatékonyabb (tehát jobb) a gép.
    • Öblítéshatékonyság: itt egy számadat, a címkén már nem szerepel. Itt már minél kisebb a szám, annál jobb a berendezés hatékonysága.
    • Súlyozott maradék nedvességtartalom: centrifugálás után hány százalékban marad nedves a ruha. Itt minél alacsonyabb számot látsz annál jobb a gép.
    • Centrifugálási sebesség: itt külön meghatározzák a teljes töltetnél (névlegesben), de fél és negyed töltet esetében is. Általában mindegyik esetben ugyanazzal a sebességgel dolgozik a mosó-szárítógép. Minél magasabb számot látsz, annál gyorsabban pörgeti a mosott ruhákat, így kevesebb nedvesség marad bennük. Tehát minél nagyobb a szám, annál jobb a gép.
    • Centrifugálási hatékonysági osztály: a jobb összehasonlítás érdekében egy skálát vezettek be itt is. ‘A’-tól ‘D’-ig terjedően. ‘A’ a legjobb, ‘D’ pedig a legrosszabb eredmény.
    • Program időtartama: itt külön meghatározzák a teljes töltetnél (névlegesben), de fél és negyed töltet esetében is. Ez az érték a töltet mennyiségének csökkenésével egyre rövidebb lesz. Érdemes olyan gépet választani, ami nem mos 2-3 óránál tovább eco programban. Ez azt szokta jelenteni, hogy a többi programja ennél rövidebb ideig tart. Mosó-szárítógépeknél a mosás és szárítási időtartam is külön meghatározásra került. Ez már egyben elég sok időt igényel, persze itt is attól függ, hogy mennyi textilt szeretnél egyszerre tisztának és száraznak tudni.
    • Zajkibocsátás: itt a pontos értéket is láthatod. Minél alacsonyabb ez a szám, annál halkabb lesz a választott gép.
    • Zajkibocsátás osztálya: a könnyebb összehasonlítás érdekében itt is csináltak egy ‘A’-tól ‘D’-ig terjedő skálát, ahol az ‘A’ érték a legjobb, a ‘D’ pedig a legrosszabb.
  • Termékinformációs adatlap: ez az előző adatokat tartalmazza letölthető .pdf formátumban. Több nyelven való letöltésre is van lehetőséged.
  • Termék elérhetőség (product availability): ez azt a dátumot határozza meg, amióta a termék az EU-s piacon forgalomban van.
  • Szállító kapcsolattartási adatok: a gyártó adatait tartalmazza (név, cím, telefon, honlap, email).

Milyen az energiahatékonyság?

Energiahatékonysági skála: ezt eddig is megtalálhattuk a címkén, bár nem ezekkel az értékekkel. Azt a célt szolgálja, hogy legyen egy összehasonlítási alapunk az általunk választani kívánt mosó-szárítógép energiahatékonyságát illetően. A legjobb az „A” kategória, a leggyengébb, tehát a legenergiaigényesebb gépek pedig a „G” kategóriába tartoznak.

Energiahatékonysági osztály (fekete jelzés, benne meghatározott betűvel): ez mutatja meg, hogy vásárolni kívánt mosó-szárítógép melyik energiaosztályba tartozik. Ez egy teljesen eltérő skála, mint amit megszokhattunk. Az „A+” osztályok ki lettek vezetve, valamint más-más energiafelhasználási adatok alapján kerültek újból értékelésre. Készült egy hatástanulmány, mely szerint a piacon kapható „leggyengébb” energiaosztályú gépek is már az „A+” kategóriába tartoztak. Így a fogyasztók energiafelhasználás szempontjából már nem tudtak jelentős különbséget tenni a berendezések között, ezért volt szükség arra, hogy hivatalosan is változtassanak az energiacímkén.

Az összes értéket két szempontból is vizsgálták. Egyrészt a teljes ciklusra vetítve, ebben benne van a mosás és a szárítás is. Az ehhez kapcsolódó adatokat mindig a címke bal oldalán találhatjuk. Másrészt pedig külön vizsgálták kizárólag a mosási ciklusra vonatkozóan a hatékonysági értékeket. Ezeket az adatokat viszont mindig a címke jobb oldalán találhatjuk meg.

Minden paramétert az „eco 40-60” program szerint kell értékelni. Ez egy alapprogram, melyet az összes gépnek tartalmaznia kell. Ebben az esetben a legnagyobb centrifugálási sebességet, a névleges kapacitást, valamint annak a felét és a negyedét is használni kell a mérések során. Egy másik cikkben találhatod az energiatáblázatot.

Mosó- szárítógép vásárlási útmutató

Mik a hatékonysági értékek?

Kapacitás: a száraz textíliáknak egy mosó-szárítógéppel egy teljes ciklus alatt (a mosás mellett a szárítást is beleértve) a kiválasztott programmal kezelni lehet. De meghatározásra kerül külön a mosási és külön a szárítási ciklusra vonatkozó adat is. A lényeg, hogy a ruháknak a száraz állapotú maximális tömegére vonatkozik, kilogrammban meghatározva az értéket.

Vízfogyasztás: külön mérésre kerül a teljes és a mosási (szárítási) ciklus alatti vízfogyasztás. Ezeket súlyozott átlag alapján számítják ki, mivel a mérést elvégzik a teljes névleges kapacitással, annak a felével és a negyedével is. Minél kisebb ez az adat, annál kevesebb vizet használ fel mosó-szárítógépünk.

Centrifugálási hatékonyság: ezt az értéket a textíliákban a maradék nedvességtartalom százalékban megadott értékével számítják ki, de alább a táblázatban láthatóak az értékek:

Centrifugálási hatékonysági osztályMaradék nedvességtartalom (D) (%)
AD < 45
B45 ≤ D < 54
C54 ≤ D < 63
D63 ≤ D < 72
E72 ≤ D < 81
F81 ≤ D < 90
GD ≥ 90
A Bizottság (EU) 2019/2014 felhatalmazáson alapuló rendelete

Minél kisebb az adott szám, annál kevesebb nedvesség marad a ruháinkban, így itt is érdemes az alacsonyabb számot keresni.

Zajszint: a centrifugálás részben történő zajkibocsátás alapján van meghatározva ez a skála. Ezeknek a gépeknek ez a leghangosabb működési szakasza, így ez alapján célszerű meghatározni a zajkibocsátást is. Alább a táblázatban láthatóak az értékek, melyek szerint készült ez a skála. Az ‘A’ a legjobb a ‘D’ pedig a legrosszabb értéket mutatja.

Levegőben terjedő akusztikus zajkibocsátás

Levegőben terjedő akusztikus zajkibocsátási osztályZajszint (dB)
An < 73
B73 ≤ n < 77
C77 ≤ n < 81
Dn ≥ 81
A Bizottság (EU) 2019/2014 felhatalmazáson alapuló rendelete

Hogyan válassz?

Rengeteg adatot láthatsz az energiacímként böngészve. De mire kell figyelni és hogyan érdemes ezt az adathalmot felhasználni a választás során?

Fontos kérdés az energia és az áramfogyasztása ezeknek a berendezéseknek. Az energiaskála alapján is tudsz tájékozódni: ‘A’ a legjobb ‘G’ pedig a legrosszabb eredményt adja. Áramfogyasztást pedig összehasonlításként tudod leginkább használni: itt az alacsonyabb számot mutató címke lesz a berendezés, amely kevesebb áram felhasználásával is beéri.

Kapacitásra is figyelni kell: bal oldal a teljes ciklusé, itt a szárítási kapacitást fogod mindig látni, mert ennyi ruhamennyiséggel tudod a mosási és szárítási ciklust is végigvinni. A nagyobb hatékonyság érdekében a szárítási kapacitás mindig kisebb a mosásinál (nagyon ritkák azok a mosó-szárítógépek, ahol a két adat megegyezik). Jobb oldalon pedig a mosási kapacitás adatait láthatod, ha csak mosni szeretnél. Háztartás nagysága határozza majd meg, hogy mekkora berendezést érdemes választanod.

Program idő: felgyorsult világban élünk, így az a legjobb, ha minél hamarabb tudunk végezni a mosással. Tehát itt a legjobb a minél rövidebb időtartam. Viszont, ha mosási-szárítási ciklusra vetítve nézed az időtartamot, akkor már jóval magasabb intervallumot fogsz mindegyik gépnél találni.

Vízhasználat: előfordulhat, hogy 10-15 liter különbség is lehet az egyes gépek között. Ez pedig 10 ciklusnál már jelentős mennyiséggel bír, így érdemes azt a mosó-szárítógépet választani, ami kevesebb vizet használ fel.

Zaj: bár nem tűnik lényegesnek, valójában elég fontos lesz, amint beüzemeljük a gépet. Az új skála már elég nagy segítségünkre van, mivel érdemes az ‘A’-t, vagy ahhoz közeli értéket választani. Ha több berendezés is ebben a kategóriában van, akkor minél alacsonyabb ez a szám, annál csendesebb eszközzel van dolgod.

Mosó- szárítógép vásárlási útmutató

Összegezve

Tehát, ha látsz egy energia címkét, akkor ezeket az adatokat láthatod rajta. A mosó-szárítógépekről általánosabban, valamint a gépek adatairól pedig itt tájékozódhatsz. Ha pedig mosógépekre és szárítógépekre vonatkozó információkról szeretnél többet tájékozódni, akkor ide kattintva megteheted.

Forrás: