Hűtőszekrény választás: egyszerű nagyszerű?

Ebben a cikkben a sima, egyszerű hűtőszekrények tulajdonságait vizsgáljuk meg. Ha hűtőszekrény választás témában gondolkozol, akkor milyen adatokkal találkozhatsz és kinek lehet ez a fajta hűtő megfelelő választás?

Mi is az a hűtőszekrény?

Most az egyajtós, azaz a sima, egyszerű, csak hűtésre (nem fagyasztásra) szolgáló hűtőszekrény vásárlásához szükséges információkról lesz szó. Ha más típusú hűtőszekrény érdekel, akkor ide kattintva megtalálod ezeket.

A hűtőszekrény egy olyan háztartási készülék, amely hőszigetelt részből és hőszivattyúból áll. Ez a hőt a rekesz belsejéből a külső környezetbe továbbítja úgy, hogy a belső rész szobahőmérséklet alatti hőmérsékletre hűljön le.

Ez a fajta hűtőszekrény nem tartalmaz külön fagyasztó rekeszt.

Hivatalos, jogszabály alapján a meghatározása:

„Hűtőkészülék”: szigetelt szekrény egy vagy több, adott hőmérsékletre szabályozott, természetes vagy kényszerített keringetéses hűtéssel hűtött rekesszel, amelynek hűtését egy vagy több energiafogyasztó eszköz biztosítja.

A BIZOTTSÁG (EU) 2019/2019 RENDELETE

A hűtés elengedhetetlen élelmiszer tárolási technológia a fejlett országokban. Az alacsony hőmérséklet csökkenti a baktériumok szaporodási sebességét, ezáltal lassíthatjuk az ételek megromlásának az idejét. Ezeknek a romlandó élelmiszereknek az optimális tárolási hőmérséklete 3 – 5 °C.

Előny

  • Helytakarékos, kisebb a mérete.
  • Olcsóbb a beszerzése, mint a többi típusú hűtőszekrénynek, és általában az üzemeltetése is jóval alacsonyabb áron megvalósítható.

Hátrány

  • Ez a fajta hűtőszekrény rendelkezik a legkisebb kapacitással.
  • Jóval kevesebb plusz funkcióval lehet találkozni ebben a kategóriában.

Ma már nagyon sokféle színnel találkozunk a boltokban, ha hűtőszekrény választásán törjük a fejünket. A klasszikus fehér és inox után most már nagyon sok gyártó kínál piros, zöld, kék sárga, de még láttam még fekete színben is. Formáját tekintve is vannak változatosabb darabokat gyártó cégek, ilyenkor lehetőséged van egy klasszikus, oldschool készülék beszerzésére is.

Milyen tulajdonságokra figyelj hűtőszekrény választás során?

Van néhány dolog, amit gondolj át, mielőtt meghoznád a végleges döntést:

Szabadonálló vagy beépíthető?

Létezik standard (szabadon álló) vagy beépíthető változatok is. Szabadon álló típusokból jóval több van a piacon, ezekkel nincs semmi külön tennivaló, csupán be kell állítani a végleges helyére és konnektorba kell dugni. Egy átrendezésnél az áthelyezése is jóval egyszerűbb.

Beépíthető esetben arra kell figyelni, hogy a konyhaszekrényeinket ennek megfelelően kell tervezni. Pontosan méretre kell szabni, hogy beférjen a hűtőszekrény és a szellőzése is megoldott legyen. Tehát ennek a fajtának nemcsak külső borítás kell, melynél a szekrényajtó és a hűtőajtó valamilyen formájú összekapcsolására is szükség van.

Milyen az ajtónyitás iránya?

Hűtőszekrény választás során találkozhatunk jobbos vagy balos ajtónyitással, de létezik egy olyan kifejezés, hogy megfordítható ajtó. Ez azt jelenti, hogy az ajtónak a nyitás irányát tudjuk némi szereléssel megfordítani. Ez általában az otthoni szerszámokkal viszonylag könnyen megoldható, ha van egy kis szerelési tapasztalatod.

Ez a funkció jó tud lenni, mivel vásárlásnál erre a paraméterre nem kell figyelni. Ugyanis, ha sarokba tervezzük a hűtőt, akkor könnyen előfordulhat, hogy pont úgy tudjuk csak kinyitni az ajtót, hogy az egyik irányba se nem kényelmes, se nem praktikus, és valami fizikálisan akadályozhatja is. Így az ajtó nyitás irányát könnyen számunkra jobb pozícióba tehetjük.

Minibár kivitel?

A hűtőszekrény választás során ha interneten keresztül rendelsz, akkor nem árt, ha a méretekre kétszer is ránézel. Ugyanis nagyon jó árban vannak a minibárok, és ha nem megfelelő a termékről a kép, akkor kifejezetten megtévesztő lehet a pontos mérete.

A legolcsóbb kategóriában általában csak minibár szerű nagyon kicsi méretű 80 cm alatti, általában 38 – 90 literes hűtőszekrényeket találhatunk. Ez azt jelenti, hogy pár ital, esetleg nagyon kevés élelmiszer fér csak el benne. Áruk 40.000 és 170.000 forint között mozog.

Általában hotelekben, lakókocsikban, kollégiumokban szokták ezeket alkalmazni, ott is csak pár ital hűtés erejéig. Háztartásokban nem igazán elterjedt ezeknek a gépeknek a használata.

Milyen adatokkal találkozhatsz hűtőszekrény választás esetén?

Néhány fontos adat elősegítve a választást (tájékoztató jelleggel):

  • Ár skála: 41.000 – 950.000 Ft
  • Évi energiafogyasztás: 85 – 156 kWh
  • Nettó űrtartalom: 90 – 400 l
  • Polcok anyaga: üveg vagy biztonsági üveg
  • Zajszint: 36 – 41 dB
  • Hűtve tartási idő áram nélkül: 20 – 24 h (ezt nem mindenhol adják meg)

Kapacitás

A nettó űrtartalom azt jelenti, hogy a hűtőszekrény belsejével számolva ekkora légtér áll rendelkezésedre a pakoláshoz. Itt el kell döntened, hogy mekkora berendezésre van szükséged. Más lesz a választási szempont 2 fő részére és más lesz 6 személyes család ellátására is. Akkor is más a szempont, ha nyaralónkat, irodánkat, munkahelyünket, kollégiumi szobánkat kívánjuk felszerelni ezzel az eszközzel. Nézzük meg, hogy milyen ajánlást láthatunk:

Háztartás méreteAjánlott kapacitás
1 – 2 fő250 – 380 liter
3 – 4 fő350 – 530 liter
5 vagy több fő440 liter vagy annál nagyobb

A táblázatból is jól látható, hogy ezek a fajta hűtőszekrények elsősorban az 1 – 2 fős háztartásokba választhatóak, nagyon ritkán felelhetnek meg 3 fő részére.

Hőmérséklet

Általánosan elmondható, hogy mindegyik hűtőszekrénynél lehetőség van a hőmérséklet beállítására. Drágább gépek esetében ez már digitális formában is elérhető. Ebből sejthető, hogy mindegyik fel van szerelve termosztáttal is. Sőt a modernebb hűtőszekrénynek már vannak olyan részei is, amelyek hidegebbre állíthatóak, mint a többi rekesz. Az olcsóbb modellek általában manuális beállítási lehetőséggel rendelkeznek, míg a drágább készülékek már egy érintőképernyő segítségével állíthatóak.

Hűtve tartási idő

A hűtve tartási idő áram nélkül azt jelenti, hogy áramszünet esetén gépünk mennyi ideig képes az optimális hőmérsékletet megőrizni a hőszigetelésnek hála. Célszerű ilyen esetben ritkábban kinyitni az ajtót, ezzel is elősegítve a hűvös hőmérséklet megőrzését.

Jégtelenítés

Ma már itt is többféle típussal találkozunk. Az egyik az, amit általában fagymentes (nofrost) néven említenek. Ez egy automata ventilátorrendszerrel rendelkezik, amely a meleg levegő és a pára eltávolítására szolgál. Ez egyenletesen tartja a belső hőmérsékletet és megakadályozza a nedvesség felhalmozódását.

A másik az automatikus leolvasztás. Itt a rendszer felmelegíti hátlapot egy tekercs segítségével, amely megakadályozza a fagyképződést. Ezt általában onnan lehet látni, hogy a hátlapján van egy fém lemez, amiből egy vékony kábel vezet ki.

Sajnos a kereskedelemben az olcsóbb típusoknál találkozunk még olyannal, amit nem szereltek fel ezzel a rendszerrel, így nekünk kell időnként az egész hűtőt kiolvasztani és kitakarítani belőle a jeget. Ugyanis ha túl nagy a jégréteg, akkor a hűtőnek több energiára lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a beállított hőmérsékletet. Így ez a sok jég jelentősen megnövelheti az áramszámlánkat is.

Milyen speciális tulajdonságokkal rendelkezhetnek?

Bár a hűtőszekrényeknek a belépő szintje ez a kategória, azonban még itt is találhatunk plusz funkciókat. Nézzük meg mik ezek:

  • A világítást az újabb, drágább készülékeknél már LED szolgáltatja, a korábbi hagyományos izzókkal szemben. Ráadásul a LED-es modell fogyasztási adatain is jól látható a megvilágítás módja.
  • Az újabb hűtőknél már létezik gyorshűtés funkció, ez a nevéhez hűen azt jelenti, hogy amit beteszünk a hűtőbe és megnyomjuk a gombot, akkor sokkal gyorsabban hűl le, mintha kivárnánk az általános időt (ezt a hőmérséklet csökkentésével éri el eszközünk). Italok esetében lehet ez kifejezetten előnyös.
  • Drágább gépek már többféle tárolórekesszel is fel vannak szerelve. Ezt a használati utasításból részletesen is megtudhatjuk. Ilyen lehet, ha hűtőszekrényünkben külön bortároló rekesz van kialakítva. De egyajtós kialakítás ellenére létezik olyan modell is, amelynél az egyik rekesz egy belső ajtó segítségével zárható, nagyon pici fagyasztórészt is tartalmaz.
  • A drágább készülékeknél már egy üzemzavarra figyelmeztető jelzés is megtalálható. Ez lehet egy kisebb LED visszajelző fény is.
  • Ugyanígy találkozhatunk áramszüneti figyelmeztető jelzéssel is. Modernebb gépek képesek arra is, hogy megjelenítsék az áramszünet alatt elért maximális hőmérsékletet.
  • Ma már néhány eszköz képes arra is, hogy egyenletes hőmérséklet-elosztást biztosítson a hűtőtérben, így mindegyik polcon és a hűtőajtóban is ugyanolyan hőmérséklet biztosított.
  • Wifi-n keresztül egy letölthető app segítségével is tudjuk használni az egyes berendezéseket.
  • Osztott üvegpolc: ebben az esetben, ha egy magasabb dobozú vagy csomagolású élelmiszert szeretnél tárolni, akkor a felette levő polc mélységét csökkenteni tudod.
  • Néhány drágább modell ajtaja már lágyan csukódik.

Kinek jó választás?

Hotel szobákba minibárként a kisebb gépek jó szolgálatot tehetnek. Irodákba, munkahelyekre tökéletesen megfelelnek már a nagyobb változatok.

Esetleg háztartásba is ajánlható, amennyiben rendelkezünk külön fagyasztó készülékkel is. Ezekről bővebben itt olvashatsz.

Összegezve

A hűtőszekrény választás ma már nem könnyű feladat, tekintettel a boltok irgalmatlan nagy kínálatára. Ahhoz pedig, hogy ki tudd választani a számodra legjobbat, ezeket a szempontokat mindenképp gondold át. További segítséget az energiacímke értelmezéséhez ide kattintva találhatsz.

Forrás: