Sütő energiacímke: mit mond nekünk?

Ma már szinte minden eszközhöz kapunk valamilyen energiahatékonysági címkét. Ha pedig nem tudjuk, hogy milyen adatokat tartalmaz, melyik érték számunkra a kedvező, akkor egészen biztosan használhatatlan lesz számunkra ez a segítség. Ebben a cikkben ismertetem, hogy milyen sütő energiaosztályok vannak.

Elektromos sütő energiacímke

Amit a címkén láthatsz:

I. A szállító, illetve a gyártó neve, vagy védjegye.

II. Modellazonosító: ez azért kell, hogy ha ugyanaz lenne a gyártó, akkor meg tudd különböztetni a termékeket egymástól. Tulajdonképpen egy másik típus.

III. A háztartási sütő energiaforrása: jelen esetben ez elektromos.

IV. A sütőtér energiahatékonysági osztályának a meghatározása. Az esetek jelentős többségében ‘A’ és ‘D’ energiaosztályú termékekkel találkozhatsz a boltokban. Ez pedig szinte független az ártól.

V. A sütőtér hasznos térfogata. Ez a konkrét belső részét jelenti, amiben az élelmiszer megsül. Ez azért fontos, mert a kisebb térfogatú eszközökbe már a nagyobb tepsiket nem tudod beletenni.

VI. A sütő üzemmódjaihoz (hagyományos, vagy ha van légkeveréses) tartozó energiafogyasztás kWh/üzemciklus.

Gáz üzemű sütő energiacímke

Amit a címkén láthatsz:

I. A szállító, illetve a gyártó neve, vagy védjegye.

II. Modellazonosító: ez azért kell, hogy ha ugyanaz lenne a gyártó, akkor meg tudd különböztetni a termékeket egymástól. Tulajdonképpen egy másik típus.

III. A sütő energiaforrása, ami jelen esetben gáz üzemű.

IV. A sütőtér energiahatékonysági osztályba sorolása.

V. A sütőtér hasznos térfogata literben megadva. Ez a konkrét belső részét jelenti, amiben az élelmiszer megsül.

VI. A sütő üzemmódjaihoz (hagyományos, vagy ha van légkeveréses) tartozó energiafogyasztás MJ/üzemciklusban és kWh/üzemciklusban kifejezve.

Mi mit jelent pontosan?

Ahhoz, hogy a sütő energiacímke adatait tudjuk egyáltalán használni a vásárlás során érdemes egy kicsit jobban is körüljárnunk a fogalmakat.

A gyártó és a modell száma a készülék beazonosítását szolgálja. Ezek segítségével tudunk egy kicsit jobban is utánanézni a választott készüléknek, vagy szükség esetén egy használati utasítást keresni hozzá.

Energiaforrás alapján kétféle sütőtípussal találkozhatsz: a gáz és az elektromos sütőkkel. Az elektromos sütők hálózati áramot használnak a működésükhöz.

Ha elektromos tűzhely részeként szeretnél sütőt beüzemelni, akkor szakember segítségére lesz szükséged, ugyanis közvetlenül a hálózatba kell bekötni, általában három fázisra. Így könnyen előfordulhat akár az is, hogy nemcsak a bekötés lesz problémás, hanem akár szükséged lehet egy elektromos hálózat bővítésre is. Egyes készülékek rendelkeznek külön dugaljjal is, így közvetlenül csatlakoztatható a hálózatba. Azonban ehhez is speciális feltételekre van szükség, így a problémák elkerülése érdekében mindenképp vedd igénybe szakember segítségét.

A másik típus már gázzal működik. Itt kétféle lehetőséged van. Az egyik a közvetlen jövő gázbekötés, amikor egy sárga csővel van csatlakoztatva a gázvezetékhez. Illetve lehetőséged van gázpalack segítségével működtetni a készüléket. Ezek beüzemelését szintén szakember végzi.

Sütőtér, az a lehatárolt rész, amelyben az élelmiszer elkészítése céljából a hőmérséklet szabályozható. Ennek nagyságát, azaz térfogatát literben adja meg a gyártó.

Az energiahatékonyságot kétféle üzemmódban határozzák meg. Az első a hagyományos üzemmód. Ez a sütő azon működési módja, amelyben a sütőtérben levő légmozgásról kizárólag a természetes hőáramlás gondoskodik. A légkeveréses üzemmód ezzel szemben azt jelenti, hogy a sütőtérben a légmozgásról egy beépített ventilátor gondoskodik.

Milyen fajta sütőkkel találkozhatsz?

A rendelet nemcsak a sütő fogalmát határozza meg, hanem külön sütőfajtákat is definiál. Nézzük meg ezeket:

  • Több sütőterű sütő: legalább kettő (vagy több), egymástól függetlenül melegíthető sütőtérrel rendelkező sütő.
  • Kisméretű sütő: mindegyik sütőtér szélessége és mélysége kisebb, mint 250 mm, vagy a magassága kisebb, mint 120 mm.
  • Hordozható sütő: nem beépítésre tervezett, 18 kilogrammnál kisebb sütő.

Hogyan értelmezd az energiahatékonysági osztályokat?

A sütő energiacímkén az energiaosztályokat láthatjuk első körben. A jogszabályban meghatározott táblázatos adatok:

Energiahatékonysági osztályEnergiahatékonysági mutató (EEIcavity)
A+++ (leghatékonyabb)EEIcavity < 45
A++45 ≤ EEIcavity < 62
A+62 ≤ EEIcavity < 82
A82 ≤ EEIcavity < 107
B107 ≤ EEIcavity < 132
C132 ≤ EEIcavity < 159
D (legkevésbé hatékony)EEIcavity ≥ 159
Forrás: Bizottság 65/2014/EU rendelete

Mint a fenti táblázatból láthatjuk az ‘A+++’ sütő energiahatékonysági osztály a leghatékonyabb. Tehát ez azt jelenti, hogy a sütési folyamat során ez az osztály az, ami a legkevesebb energiát használja fel, legyen az akár gáz, akár pedig elektromos áram. A ‘D’ osztály pedig a legkevésbé hatékony, tehát ott használja fel sütőnk a legtöbb energiát. Az energiahatékonysági mutató értékét százalékos formában számolják ki.

Ezeket az energiafelhasználási értékeket egy standard üzemcikluson át, a sütőteret hagyományos üzemmódban és, ha rendelkezik vele, akkor légkeveréses üzemmódban működtetve határozzák meg. A teszt során a sütőtérben egy vízzel átitatott dolgot melegítenek. Eközben ellenőrzik, hogy a sütőtér hőmérséklete a mérés teljes időtartama alatt eléri-e a beállítás szerinti hőmérsékletet. Arról, hogy egy üzemciklus mekkora időtartamot ölel fel, sajnos nem találtam pontos adatot. Mivel ebben a rendeletben a páraelszívókról is van szó, ott az üzemciklust 60, illetve 120 percben állapították meg. Valószínű, hogy ebben az esetben is ekkora időintervallumban számolnak a tesztelők.

A gyakorlatban a legtöbb készüléket az ‘A’ és a ‘D’ sütő energiaosztályok között találod. Bármilyen árkategóriában is nézelődsz erre külön is érdemes figyelni, mivel nem lehet kijelenteni, hogy a drágább készülékek a leghatékonyabbak is. Így az olcsó termékek között is láthatsz ‘A’ energiajelzéssel ellátott berendezést, míg a drágábbak között is megtalálható a ‘D’ energiaosztály.

Mivel a sütő energiaosztályok elég kevésnek bizonyulnak a sütő vásárlásához, így érdemes elolvasnod a sütő választáshoz segítséget nyújtó cikket is, amit ide kattintva megtehetsz:

Elektromos sütő vásárlási útmutató

Gáztűzhely vásárlási útmutató

Összességében

Bár a sütő energiacímke alapján kifejezetten nehéz lenne megfelelő készüléket választani, mivel elég kevés adattal rendelkezik, azonban egy jó kiinduló pont lehet abban az esetben, ha az energiafelhasználás lényeges szempont a vásárlás során.

Ha kíváncsi vagy még hasonló cikkekre:

Forrás: