A többfunkciós gőztisztító: megéri megvenni?

A többfunkciós gőztisztító az egyik legsokoldalúbban használható eszköz a gőztisztító készülékek között. Talán ennek is köszönheti népszerűségét. Most nézzük meg mit érdemes tudni erről a berendezésről!

Mi az a gőztisztító?

A gőztisztítók olyan takarító berendezések, melyek vizet forralnak fel, hogy gőzt hozzanak létre, mely segítségével vegyszerek nélkül eltávolítja a különböző szennyeződéseket, és elpusztítja a baktériumok és egyéb mikrobák döntő többségét. Ez utóbbi miatt nemcsak takarításra alkalmasak a gőztisztítók, hanem fertőtlenítésre is.

Hogyan működnek?

A gőztisztítók egy árammal működő fűtőrendszer segítségével melegítik fel a vizet és alakítják gőzzé. Majd ezt a gőzt ebből a részből egy csövön keresztül a keféhez küldi. Hogy mennyire hatékony a többfunkciós gőztisztító azt néhány adat segítségével ellenőrizni tudjuk.

Teljesítmény határozza meg, hogy mennyi idő alatt melegszik fel eszközünk, melyet watt-ban fejeznek ki. Általában minél nagyobb a teljesítménye, annál gyorsabban indul el a gőz fejlesztése.

A gőzáramlás azt határozza meg, hogy a gőztisztító egy perc alatt hány gramm gőz kibocsátására képes. Minél magasabb az érték annál hatékonyabb lesz az eszközünk. Ezt az értéket a takarítandó felület igényeinek megfelelően akár be is tudjuk állítani. Sajnos azonban ezt az adatot ritkán találhatjuk meg.

Gőznyomás jelzi azt az erőt, amellyel a többfunkciós gőztisztító kifújja a gőzt. Itt is jó vásárt csinálunk egy magasabb értékkel, viszont nem árt szem előtt tartani, hogy készülékünk ezt az értéket a takarítás során tartani is tudja. Ennek az ellenőrzése már szinte lehetetlen küldetés ezeknél a gépeknél.

Miért előnyös a használatuk?

A gőztisztítók csupán a magas hőmérsékletű gőz segítségével tisztítanak és fertőtlenítenek, így nincs szükség tisztítószerekre a takarítás során. Ez nemcsak környezetkímélő megoldás, hanem az allergiások számára is nagy előnyt jelent, hogy meg tudnak szabadulni a baktériumoktól, poratkáktól, hogy nem szükséges a tisztítószerek erős szagával és esetleges maró hatásával kapcsolatba lépniük.

Mi az a többfunkciós gőztisztító?

A többfunkciós gőztisztító kinézetében nagyon hasonlít a gőzfelmosóhoz. Néha még a termék képen sem lehet elkülöníteni ezt a két takarító eszközt. A különbség pedig rendkívül nagy, mivel a többfunkciós gőztisztítónál lehetőséged van a gőzfejlesztővel egybeépített tartályt külön is használni, mint kézi gőztisztító.

Kinézetre nem igazán egyedi, mivel rengeteg hasonló eszköz létezik az állóporszívótól kezdve, a gőzfelmosón keresztül egészen a gőzporszívóig. Ez a készülék is egy függőleges berendezés, aminek az egyik végén van a fogantyú és a másik végén, pedig a gőzfelmosó padlótisztító részét láthatod. Középen helyezkedik el a gőz képződését elősegítő műszaki rész, valamint a víztartály, amely leválasztva, külön kézi gőztisztítóként is üzemeltethető.

Így annyiban különbözik a gőzfelmosótól, hogy ennél az eszköznél a gőz fejlesztésére szolgáló rész a víztartállyal együtt kivehető, ami így egy kézi gőztisztító készülékké alakítható át. Ehhez már rengeteg kiegészítő tartozhat, amit a géppel együtt megvehetünk. Éppen ezért alkalmasak a kisebb részek kitakarítására, mint a nagyobb padlófelületek tisztán tartására. Hasonlít egy takarítógéphez.

Sokoldalúsága ellenére akadnak korlátai is, ilyen például, hogy a szőnyegek alaposabb tisztításához már nem annyira alkalmas. Valamint ezek általában nem nagy gőznyomással és gőzárammal rendelkező eszközök, így nem feltétlenül jó arra, hogy a radiátorokból a szennyeződést „kifújja”.

További hátránya, hogy kisebb víztartállyal rendelkezik, így gyakoribb utántöltésre van szükség. Mivel ez is elég sok időt vesz el, a gyártó kevesebb felmelegedési idővel számolt, így viszont a gőzáram és a gőznyomás értékek nem kiemelkedőek.

Hol használhatod?

Mivel ez egy több az egyben készülék, így a felhasználásra talán a legtöbb lehetőséged van, a tartályos gőztisztító mellett:

  • Nappali: szinte bármilyen fajtájú padló, szőnyeg, fotelek és kanapék pamut- és bőrkárpitozása, ablakok, függönyök valamint kiemelten a kisállatok élőhelyei is akár.
  • Konyha: bármilyen padló, csempe, munkalap, tűzhely, konyhai berendezések, csapok és lefolyók, esetleg szekrények.
  • Fürdőszoba: kád, zuhanyfülke és ajtó, csempe, padló, fugák tisztítása, csaptelepek és lefolyók.
  • Járművek: autóbelső tisztítására is jó szolgálatot tehet.

Ehhez a sokoldalú felhasználáshoz nagyon sok segítséget jelentenek a kiegészítők és más tartozékok, amiről a következő részben olvashatsz.

Mik a többfunkciós gőztisztító tartozékai?

A többfunkciós gőztisztítókhoz rengeteg kiegészítő tartozik. Ez által nagyon sokféle takarítást elvégezhetünk egyetlen eszközzel.

A tartozékok között létezik ablaklehúzó, ezeket ablakok és tükrök tisztítására lehet használni. Rengeteg speciális kefével találkozhatunk, amik alkalmasak a fugák kitakarítására, de bármilyen felületre alkalmazhatóak akár a fürdőszobában, akár a konyhában kell takarítanunk.

Sokfajta körkefével találkozhatunk. Ilyen lehet például a sima körkefe, ami bármelyik felülethez használható, de létezik réz szálas körkefe is, amit a strapabíróbb felületekhez terveztek. Utóbbi esetben figyelni kell arra, hogy milyen felületen használod, mivel egy gyengébb csempe, vagy érzékenyebb bútor felületét felsérti.

A kézi egységhez csatlakoztatható rugalmas tömlővel is el szokta látni a gyártó ezeket az eszközöket. Így a nehezebb helyek, például a mosdók egyes részei könnyebben kitakaríthatóak.

Mikroszálas törlőkendővel is fel vannak szerelve a padló könnyű tisztításához. A legtöbb gyártó 2 darab ilyen kendőt ad a géphez, ritka esetben találkozunk csak 1 darabbal, de még ritkábban lehet akár 3 darab is.

Találkozhatsz ívelt fúvóka résszel is, aminek a segítségével a hajlatok, például a WC pereme alatti részt is ki tudod takarítani.

Szőnyeg tisztításához viszont a felmosófejre helyezhető műanyag keretet tudsz tenni.

Mik a tulajdonságai?

Néhány fontos adat a választáshoz, tájékoztatás jelleggel:

  • Ár skála: 20.000 – 85.000 Ft
  • Teljesítmény: 1300 – 1700 W
  • Melegedési idő: 15 – 20 másodperc
  • Maximum hőmérséklet: 80 – 110 °C
  • Gőzáram: 23 g/perc
  • Gőznyomás: 3 bar (ezt elég kevés helyen találhatjuk meg)
  • Víztartály kapacitás: 0,3 – 0,5 l
  • Súly: 2,5 – 4 kg
  • Kábel hossza: 5 – 7 m

Általában ezeknek az eszközöknek állítható a gőzölési fokozata. Ez azt jelenti, hogy a különböző padlótípusoknak vagy felületeknek megfelelő hőmérsékletet használhatjuk a felmosáshoz.

Extra tulajdonságok

A kiegészítőkön túl néhány eszköz rendelkezik plusz funkcióval, mely meg tudja könnyíteni a többfunkciós gőztisztító használatát. Nézzük meg ezeket:

  • Vízkőmentesítő rendszer: ez által meghosszabbítva a készülék élettartamát. Ezeket a rendszereket is már bármelyik gépbe megtalálhatjuk, nem feltétlenül a drágább készülékek kiváltsága.
  • Néhány modell már rendelkeznek kábelfeltekerő rendszerrel is, ez nemcsak a tárolást könnyíti meg, hanem az eszközünk használata is kényelmesebb lesz, mivel a zsinórt nem kell folyamatosan le és feltekergetnünk a takarítás során.
  • Az olcsóbb kategóriában is találkozunk olyan érdekességgel, mint a mosószer adagoló. Ez úgy működik, hogy külön fel lehet tölteni mosószerrel, amit a készülék a gőzhöz hozzáad. Így a makacsabb szennyeződéseket is fel tudja oldani az eszköz.
  • Kivehető víztartály is csak néhány gép esetében található meg. Egy kifejezetten hasznos funkció, mivel nincs szükség külön mérőpohárra a töltéshez, így mindig a megfelelő mennyiséget tudjuk a gőztisztítóba tenni. A használat befejezésével pedig a megmaradt vizet könnyen kiönthetjük a lefolyóba.
  • Néhány készüléknél találkozhatunk összecsukható, vagy hajlítható a szárral. Ez azt jelenti, hogy a fogantyú részt, ami a víztartályig tart, le tudjuk hajtani. Így a tárolási hely magassága a felére csökkenthető és sokkal jobban beillik bárhova.
  • Önmagában megálló kivitel: ha valamiért meg kell szakítani a takarítást, akkor nem szükséges támasztékot keresni kis eszközünknek, hanem akár a szoba közepére is be tudjuk állítani anélkül, hogy felborulna.
  • Biztonsági fejlesztések: túlmelegedés esetén automatikusan kikapcsol a készülék, illetve bekapcsolásnál is létezhet néhány plusz biztonsági kapcsoló, amit lenyomva működik csak a többfunkciós gőztisztító.
  • Vízhiány jelzőfény: ha már fogyóban van a tartályban a víz, akkor ezt a készülék jelzi nekünk és nem kell tippelnünk, hogy mikor kell utántölteni.

Létezik ebből a típusból is vezeték nélküli, azaz akkumulátoros változat. Ebben az esetben a gép 10-20 perc takarítási időt bír egy feltöltéssel.

Kinek ajánlom?

Ez a legjobban elterjedt gőztisztító a háztartásokban. A nagy népszerűséget a sokoldalúságának köszönheti. Ez az egyik olyan gép, ami a legtöbb kiegészítővel rendelkezhet és a legtöbb felületen lehet vele elvégezni a takarítást és a fertőtlenítést is.

A sokoldalúságának köszönhetően szinte bármelyik háztartásban megállja a helyét. Hiszen szinte minden területen és felületen használhatod tisztításra. A pincétől a padlásig mindennek a takarítását el tudod vele végezni.

Ugyanúgy alkalmas a kisebb résekben levő kosz kitakarítására, mint az egész padló, vagy kanapé áttakarítására, ahogy az összes ablak és üvegfelületet is kitisztíthatod a segítségével. Mindehhez csupán egyetlen eszközre van szükséged.

Mégis hogyan választhatod ki a legjobbat? Itt elolvashatod, mi alapján érdemes szűrnöd a találatok között.

Összegezve

Egy nagyon hasznos eszköz került bemutatásra. Nem véletlen örvend a legnagyobb népszerűségnek. Árban sem a legvészesebb és a legtöbb, legkülönfélébb takarítási munkákat is el tudod vele végezni.

Forrás: