Robotporszívó: minden háztartás kötelező része?

Ma már egyre elterjedtebb a használata a háztartásokban, egyre több funkcióval bíró készülékek ezek, de vajon megéri a beszerzése? Érdemes rá több tízezer forintot beruházni? Milyen a robotporszívó?

Mi az a robotporszívó?

Az 1990-es évek végén és a 2000-es évek elején kezdte el kifejleszteni és gyártani több vállalat a robotporszívókat, így az egyik legfiatalabb készülék a porszívók között. Ezeknek a készülékeknek a lényege, hogy önállóan mozognak, miközben a port, koszt és egyéb törmelékeket egy tartályba gyűjtik. Kinézetre egy nagy kör alakú (ritkán négyzetes, háromszög kialakítású) készülék.

Általában el tudnak navigálni a berendezési tárgyak körül a takarítás során, majd visszatérnek a dokkolóhoz, hogy feltöltsék az akkumulátort, illetve a drágább eszközök a portartály ürítésére is képesek. Szinte az összes modell vákuummotorral és motoros kefével van felszerelve, amivel hatékonyan képesek a koszt a tartályba gyűjteni.

Hogyan képes navigálni?

Mivel a szerkezet működése teljesen automatizált, fontos, hogy képes legyen valamilyen szinten tájékozódni a szobában. A kezdetleges és a nagyon olcsó darabok csupán ezeknek a rendszereknek a töredékével rendelkeznek.

Többféle tájékozódási technológia ismert és használatos a robotporszívók navigálásához:

  • Feltérképezés: ez általában a robotporszívó tetején található nagyobb hupli része.
    • Kamera alapú: ez egyfajta digitális fényképezőgépet használ, amely segítségével fotózza a tereptárgyakat, és így készíti el a térképet. Hátránya, hogy sötétben nem működik. Ennek megoldására egyes gyártók, már fényforrásokat is felszerelnek a drágább modellekre.
    • Lidar alapú: ez egy láthatatlan, forgó lézer, mely észleli a környezetét. Ennek segítségével adatokat gyűjt a szoba méretéről és a benne elhelyezett tereptárgyakról. Az ilyen technológiával felszerelt eszközök a lakás feltérképezésével kezdenek és nem véletlenszerűen, hanem egyes vonalakban, meghatározott módszer szerint takarítanak. Az egyik legpontosabb navigációs technika.
    • LDS: a drágább modellekben található meg, szintén egy lézeres navigációs technológia. Segítségével a tereptárgyak és a robotporszívó egymáshoz viszonyított helyzetét méri lézer kibocsátásával és a visszavert fény fogadásával. Így határozzák meg a robot pozícióját a térképen.
    • Giroszkóp (vagy gyorsulásmérő): ma már ezek segítségével is kiszámítják a lakásban levő tárgyak távolságát és irányát. Ez a legmegfizethetőbb technológia, viszont pontos térképet nem készít, és nem navigál olyan jól, mint a fentebbi megoldásokkal üzemelő robotporszívók.
    • Ezek kombinációja: a drágább eszközök már két vagy három technológiát is alkalmaznak egy időben a még hatékonyabb navigáció érdekében.
  • Érzékelők: ezek általában a munka közben odakerült tereptárgyakat, állatokat vagy lábakat érzékelik elsősorban.
    • Oldalán levő ultrahangos vagy infravörös szenzorok segítségével az akadályokat érzékeli, így nem megy neki a bútorok lábainak, vagy a falnak.
    • Lökhárítón is van egyfajta érzékelő, ha ez benyomódik, akkor érzékeli a gép, hogy nem mehet tovább, mert akadályba ütközött.
    • Leesésgátló érzékelő: ez a gép alján van (általában infravörös érzékelő), és segítségével robotporszívónk nem esik le a lépcső tetejéről vagy egy magasabb szintről.
    • Kerékérzékelő: bár az alacsony kategóriára és a régi modellekre jellemző, hogy a kerék forgásának számolásával mérik a megtett távolságot.

Ezeket az érzékelőkből származó információkat a térképészeti algoritmusok dolgozzák fel és ez által készít térképet a lakásról és a benne elhelyezett nagyobb tárgyakról. Ennek a térképnek a segítségével tervezi meg kis eszközünk a takarítás útvonalát is.

A készülék tájékozódási képessége 360 fokos (tehát az egész környezetét képes feltérképezni), elakadása esetén pedig teljes fordulatra képes, hogy minél kevesebb ember általi segítségre legyen szüksége.

Hogyan tisztítanak?

Mindegyik készülék arra lett tervezve, hogy felporszívózzon a lakásban, ám nem mindegyik eszköz rendelkezik a felmosáshoz szükséges képességekkel.

  • Szívóerő: a szívóteljesítményt Pascalban (Pa) mérik, és minél nagyobb ez a szám, annál hatékonyabb robotporszívónk a szennyeződés felszívásában.
  • Kefék: a kis eszköz alján az elejénél általában két oldalkefével (ritkán ebből egy van), és a közepénél egy nagyobb görgős kefével rendelkezik. Ezek arra szolgálnak, hogy megkönnyítsék a kosz és a por begyűjtését az által, hogy meglazítják és felkeverik ezeket, így a porszívó rész már könnyen fel tudja szívni.
  • Felmosás: erre többféle megoldás is létezik. Az olcsóbb eszközöknél nekünk kell meghatározni, hogy porszívó vagy felmosó üzemmódot használjon a gép, és a felmosáshoz külön víztartály és felmosóruha felszerelésére is szükség lehet. A drágább modelleknél elég csak a beállítást elvégezni és utána a robotporszívó még arra is képes, hogy a dokkolóban kimossa a felmosórészt.

Milyen a gyakorlatban?

A gép elején található két nagyobb szálú kefe söpri a gép közepe felé a koszt, amit a kefefej felszed és bepörgeti a tartályba, meglepő hatékonyságot biztosítva ezzel a szerkezetnek A robotporszívót bekapcsolva, egy takarítást könnyen be tudunk állítani a mobilapplikáció segítségével. Ezután a kis készülék nagy hanggal, zúgással beindul és szépen munkához lát. Ahogy halad a szobában a zaj alapján mindig lehet tudni, hogy merre jár.

Azonban nem elég ennyit elvégezni, ugyanis a szertehagyott szennyest, játékokat és egyéb apró dolgokat kénytelenek vagyunk összeszedni, ha hatékony munkát várunk el. Ráadásul esetenként úgy kell alakítanunk a helyszínt, hogy az ebédlőasztal, székek és egyéb bútorok lábai ne akadályozzák a takarítási munkálatokat. Néha már a ház tervezésénél, vagy utólagos átalakításoknál érdemes figyelni arra is, hogy egy szintbe hozzuk a többi szobát a küszöb eltüntetésével, vagy olyan gépet választunk, amelyik át tud menni rajta.

Azt itt is számításba vehetjük, hogy egy hosszabb szálú szőnyegre a jelenleg kapható gépek döntő többsége még nem biztos, hogy felmegy, vagy ha mégis, akkor hamar elakad.

Külön kell figyelni arra is, hogy a dokkoló körül, a gyártó ajánlása alapján érdemes nagyobb teret hagyni. Ez általában oldalra fél-fél méter, előtte pedig egy méter szabad területet jelent. Ez egy kisebb házban, vagy lakásban okozhat problémát.

Mindezek figyelembe vételével olyan házba vagy lakásba lehet kiváló választás, ahol nagy szabad terek vannak és uralkodik egy általános rend. Ilyen esetben rendkívül hatékony tud lenni ez a kis szerkezet.

Milyen adatokkal találkozhatsz?

Néhány fontosabb adat a készülék kiválasztásához:

  • Ár skála: 5.000 – 900.000 Ft (ritkán, de találni 2.500.000 Ft-ért is)
  • Szívás erőssége: 3000 – 10.000 Pa
  • Akkumulátor üzemidő: 40 – 228 perc
  • Portartály mérete: 220 – 1.300 ml
  • Akkumulátor kapacitás: 1.500 – 5.200 mAh
  • Teljesítménye: 3 – 75 W
  • Robot súlya: 1,1 – 4,2 kg
  • Dokkoló súlya: 9,8 kg
  • Szett súlya: 6,5 – 14,6 kg
  • Hatótávolság: 150 – 300 m
  • Zaj: 50 – 78 dB

Egyes robotporszívóknál nem mindegy, hogy milyen felületre szánjuk. A legolcsóbb darabokat általában csupán kemény padlós felületekre lehet használni, a kicsit drágábbak már alkalmasak lehetnek akár szőnyegtisztítási munkálatokra is.

Bár nem bír akkora jelentőséggel a súly, mint az állóporszívóknál, azért érdemes néhány szót ejteni róla. Néhány gyártó megadja külön a robotporszívó és külön a dokkoló súlyát. Ám a legtöbb esetben a komplett szett súlyát láthatjuk (ez tulajdonképpen a robot, a dokkolóval és a kiegészítőivel). A porszívó súlya csupán ott bír jelentőséggel, hogyha elakad, és nekünk kell kézi erővel arrébb tenni. Ha valaki nem emelhet vagy nem tud nehezet emelni, már komoly gond lehet egy nagyobb gép elakadása.

Milyen plusz funkciókkal rendelkezhet?

A drágább verziók már olyan dokkolóval rendelkeznek, ahol a porszívó magától ki tudja üríteni a portartályt, valamint még arra is lehetősége lehet, hogy saját magától megtisztítsa a felmosópárnákat. Ráadásul mindezt úgy, hogy nem keveredik össze a tiszta felmosóvíz a szennyvízzel.

Léteznek olyan robotporszívók, amelynél a dokkoló nemcsak kimossa a felmosóruhát, hanem meg is szárítja a gép aljával együtt. Ezzel elkerülhető a penészesedés és a kellemetlen szagok kialakulása.

Néhány robotporszívó gyártója már azt is meghatározza, hogy a felmosópárnák milyen fordulatszámon (180 – 3000 fordulat/perc) és milyen nyomáson (12 N) dolgoznak.

Színes LED kijelző a dokkolón, mely jelzi a porzsák telítettségét, a víztartály állapotát, valamint még az akkumulátor töltöttségi állapotát is.

Mobilalkalmazás segítségével is üzemeltethető és beállítható a tisztítás módja, valamint a takarítás pontos helyszíne is, de akár végig is nézhetjük, hogy merre járt már a kis eszközünk. Jó szolgálatot tesz akkor is, ha még a munkahelyről indítjuk el, mivel szeretnénk egy tiszta lakásba hazaérkezni. A még jobb felszereltséggel rendelkező modellek már hangvezérléssel is működtethetőek (Amazon, Google).

Milyen tartozékokkal rendelkezik?

Ez egy olyan porszívó fajta, amihez rengeteg tartozék jár alapból, de utólag is nagyon sok dolgot lehet beszerezni hozzájuk, ami egyes gépekhez már nem olyan drága.

A tartozékokhoz kaphatunk egy kis táskát is, mely jelentősen megkönnyíti a sok kis kiegészítő tárolását. Tartozék lehet még rengeteg pót alkatrész, mint kefe, HEPA filter, vagy éppen felmosóruha.

Egyes robotporszívók fel is tudnak mosni. Ehhez kapunk a felmosóruha részhez egy ráilleszthető tartályt. Az olcsóbb modellek csak sima vízzel mosnak fel, esetleg a felmosó részére lehet tenni tisztítószert, amit a gyártó mellékel is a kis géphez. Fontos, hogy ennél az eszköznél a tartályba csak desztillált vizet tehetünk, mivel nem tartalmaz vízkőtelenítő rendszert. Tisztítószert ugyancsak nem lehet bele tenni, mert tönkreteheti a belső részeket.

A csomag tartalmazhat egy virtuális fal elemet. Ez arra szolgál, hogy be tudjuk állítani a gyengébb navigációs rendszerrel bíró modellt, hogy merre ne menjen. Ebből általában csak egy darabot mellékelnek a gyártók. Ez egy drágább robotporszívóhoz már egyáltalán nem szükséges, mivel ami már mobilapp segítségével is üzemeltethető, és térképet is készít, ott az app-on keresztül megadhatjuk, hogy merre nem mehet eszközünk.

Hogyan programozható a robotporszívó?

Jelen esetben többféle dolgot is megadhatunk a gépnek. Vannak az általános takarítási módok, valamint léteznek speciális lehetőségek is.

Beállíthatjuk azt is, hogy a hét melyik napján, pontosan mikor csináljon egy nagyobb takarítást. Ez az előre ütemezett takarítási beállítás. Ez arra való, hogy egy általános rendet tartsunk a kis eszközünkkel akkor is, ha éppen elfelejtenénk az adott időben mi magunk bekapcsolni.

Milyen takarítási módok vannak

A robot porszívóhoz négy féle általános takarítási mód létezik:

  • Általánosan van egy gyors takarítás, ami azt jelenti, hogy adott terület minden részén csak egyszer megy át. Ez egy általános rendfenetartáshoz lehet megfelelő.
  • Az alapos takarítás esetén be lehet állítani, hogy kétszer menjen át a megadott területen. Ez már egy jelentősebb tisztítási munkát tesz lehetővé.
  • Van még egy olyan mód, ahol turbó porszívózással és lassabb sebességgel (az előző két programhoz képest kell érteni) kombináltan éri el a hatékonyabb takarítást.
  • A felmosáshoz is külön program van megadva. Ez azt jelenti, hogy a gép egyidőben porszívózik és fel is mos. Ezt szintén lassú sebességgel végzi, több ciklusban úgy, hogy az adott területen, a hatékonyság érdekében többször is áthalad. De létezik olyan is, hogy külön van egy felmosási programja.

Vannak még speciális takarítási lehetőségek:

  • Az egyik ilyen a célzott takarítás. Ilyenkor egy részre irányíthatjuk a porszívónkat, ahol kiadjuk neki az utasítást és ezt a részt lassú menetben, erős porszívózás közben körkörösen haladva takarítja ki. Ez akkor lehet jó, ha valami szemét került egy helyen a padlóra vagy szőnyegre. Például kiborult valami nagyon apró, kemény darabos étel (gondolok itt a kekszre, morzsára).
  • Van még a falak mentén való takarítási mód is. Ilyenkor a bútorok széleinél, a sarkokban és a falak mentén takarít ki jó alaposan a gépünk.

Mit vegyél figyelembe a vásárlás során?

Porszívók közül az egyik legnagyobb választékkal rendelkező kategória. Léteznek feltűnően olcsó és hihetetlenül drága készülékek is. Vajon megéri a drágább, vagy elég lehet egy jó technológiával ellátott középáras eszköz is?

Ár és érték arány

Árban nagyon nagy a szórás a robotporszívók között. Léteznek feltűnően olcsó darabok, ahogy méregdrágák is. Olcsó modelleknél oda kell figyelni, hogy a navigációs technológiákon spórol a legtöbb gyártó, így nemcsak térképet nem készít a lakásról, de akár egyes érzékelők (például leesésgátló), akár hiányozhatnak is. De már egy 100 – 300.000 Ft-os gépnél is rendelkezésre állhat egy kiváló felmosási módszer, egy jó teljesítményű porszívó funkció mellett.

Hol használnád?

Itt oda kell figyelni, hogy a gyártó milyen felületre ajánlja a készüléket. Ugyanis létezik csak kemény padlóra gyártott modell, amely nem jól vagy egyáltalán nem tisztítja a szőnyeget.

Egy nagyobb lakásnál fontos lehet a kis gépezet üzemideje is. Ugyanis nem lenne kellemes, ha a takarítási munkát félbehagyná, mivel nincs elég akkumulátor kapacitása a feladat elvégzéséhez.

Kiegészítők és plusszok

Ma már elég sokfajta kiegészítővel rendelkezhetnek ezek az eszközök. Érdemes figyelni, hogy mire lehet szükségünk. Felmosási funkcióhoz nem árt, ha van egy pót felmosónk, ha gépünk nem tudja magától is kimosni a felmosóruhát.

Ha szükséges, akkor külön kiemelten figyelj az állatszőr eltávolító funkció meglétére, ugyanis a gyengébb, olcsóbb készülékek nem biztos, hogy maradéktalanul el tudják végezni a rájuk bízott feladatot.

Viszont arra is figyelj, hogy nem minden kiegészítőre lehet szükséged. Ugyanis a virtuális falnál láthattuk, hogy egy mobilapp-ról üzemeltethető készülékhez már teljesen felesleges, mivel ott elég az app-on belül kijelölni a tiltott zónát és nincs szükség a valóságban egy kis fekete doboz által kijelölt „vonalra”.

Zajszint

Bár ez a kis modern szerkezet már képes arra, hogy egyedül, a segítségünk nélkül is elvégezze a munkát, azért nem árt, ha nem a legzajosabb. Érdemes 80 dB-nél alacsonyabb értékkel bíró robotporszívót választani.

Akik már megvették…

Olcsóbb eszközöknél okozhat problémát a magyar használati utasítás hiánya. Ugyanezeknél a készülékeknél probléma lehet, hogy nincs benne megfelelő navigációs rendszer, például nem térképezi fel a lakást és a bútorokat, esetleg leesésgátlót sem tartalmaz.

Szintén az olcsóbb eszközök problémája szokott lenni, hogy nagyobb küszöbre nem tud felmenni a készülék, illetve a szőnyegtisztítással is meggyűlhet a baja. Ritkán, de olvastam olyan véleményt is, hogy a szőnyeg mintájától valamiért megzavarodik a navigációja, így ott nem tud hatékonyan takarítani.

Drágább robotporszívóknál nagyon szokták szeretni, hogy az eszköz teljesen magától, mindenfajta emberi beavatkozás nélkül üríti a portartályt, mossa ki a felmosórongyot, és gyűjti külön a szennyvizet. Így nem szükséges megakasztani bizonyos időnként a munkát, hanem elég heti egyszer a dokkolóból üríteni a tartályokat, és tiszta vízzel feltölteni.

Szeretik továbbá a könnyen tisztítható szűrőket és tartályokat. Valamint a drága eszközöknél nagyon sokra becsülik az alapos munkát és a minőségi anyaghasználatot. Bár még itt is probléma lehet felemelésnél, hogy nem talál vissza a helyére és megzavarja a gépet az emberi beavatkozás.

Összegezve

Ahol a házban vagy lakásban nagyobb szabad terek vannak, esetleg nincs magas küszöb oda kiváló választás lehet a robotporszívó az egész lakás takarítására.

Forrás: